Yeterli metal para bulamayan fırıncılar, dilencilerden bozukluk istemeye başladı


Eskişehir‘de son birkaç aydır bozuk para bulmak mevzusunda sorun yaşayan fırıncılar, dilencilerden para istemeye başladıklarını söylemiş oldu.

Fırıncılar, ortalama 6 aydır bozuk para bulmak mevzusunda sorun yaşıyor. Son dönemlerde vatandaşların kullanımını azaltması sebebiyle bozuk para bulamayan işletmeler, öteki işletmelerden de aynı problem sebebiyle bozuk para tedarik edemiyor. Merkez Bankasından kafi tedarik yapamadıklarını ifade eden işletme sahipleri, gereksinimlerini spor salonu kantini, kahvehane ve dolmuşçu benzer biçimde minik esnaftan yardım alarak karşılamaya çalışıyor. Kimi zaman dilencilerden bile bozuk para istediğini aktaran esnaf, müşteriye para üstünü vermek mevzusunda sorun yaşamış olduğu zamanlarda zararına satışlar da gerçekleştiriyor. Fırıncılar, mevzuyla ilgili hem vatandaşlardan hem de yetkililerden yardım istiyor.

Yeterli metal para bulamayan fırıncılar dilencilerden bozukluk istemeye başladı

“BAZEN SOKAKLARDAKİ DİLENCİLERE ‘BOZUK PARANIZ VAR MI?’ DİYE SORUYORUM”

Eskişehir’de fırın işletmesi olan Oğuzkan Akbal, bozuk para sıkıntısının yerelle sınırı olan kalmadığını belirtti. 1 liranın ve 50 kuruşun eskisi kadar kıymetli olmaması sebebiyle vatandaşların kullanımını azalttığını ve geri dolaşıma katmadığını dile getiren Akbal, “Dolaşımdaki bozuk parada devamlı bir düşüş oluyor. Merkez Bankası da bu sıralar sanırım daha azca para basıyor ya da esnaftan ve tecim yapanlardan talep geldiği için bozuk parayı kotalı veriyor. Dolayısıyla birazcık elimiz kolumuz sıkışıyor. Bizim ekmeğimiz de şu an 7 lira. Vatandaşa 3 lira para üstü verirken bir bozuk para sıkıntısı yaşıyoruz. Müşterilerimizden o mevzuda destek istiyoruz. Sağ olsunlar onlar da bizlere evlerinde biriktirdikleri bozuk paraları getirip, bütünletiyorlar. Öteki türlü aslına bakarsan şu an bozuk para bulmakta oldukca zorlanıyoruz. Ben kimi zaman sokaklardaki dilencilere soruyorum, ‘Bozuk paranız var ise bütünleyelim’ diyorum. Fakat onlarda da artık pek bozuk para bulunmuyor, kağıt paraya geçmişler. Biz bir ürüne 7-8 lira dediğimiz vakit o para üstünü vermekle yükümlüyüz, vermeme şansımız yok. Bozuk para bulamadığımız vakit bir yerden sonrasında 25 kuruşlara dönüyoruz. O da bitiyor, sonrasında ister istemez geriliyoruz. Bu sebeple bir insana ‘Para üstü yok, veremem. Bozuğum bulunmuyor’ diyemezsin. İster istemez ‘Nereden buluruz? Iyi mi buluruz? Birisi getirir mi?’ diye içten içe telaş yapıyoruz.” dedi.

Yeterli metal para bulamayan fırıncılar dilencilerden bozukluk istemeye başladı

“BÜTÜN İMKANLARI ZORLUYORUZ AMA BOZUK PARA SIKINTISINI ÇÖZEMİYORUZ”

Hanım girişimci Hatice Hancı ise bankalardan bile bozuk para tedarik edemediklerini aktararak, “Spor salonu kantini ve kahvehaneler benzer biçimde minik esnaftan para topluyoruz, rica ediyoruz. Dolmuşçulardan bozuk para istiyoruz. Müşteriye kimi zaman paramız çıkmayabiliyor. Ne yapıyoruz? ‘Sonrasında getir’ diyoruz. Müşteriye karşı ne yapabiliriz? Şu demek oluyor ki onların da yapacağı bir şey yok. Bozuk parada 6-7 aydır sorun var. Eskiden öyleki bir sorun yoktu. Küsuratlar vardı fakat para da çoktu piyasada. Vatandaşta da vardı. Şu anda vatandaşta da yok. Metal para yok, minik paralar yok. Bizim de kimi zaman kaybımız büyük oluyor. Müşteride olmayınca ne yapacağım? Bizde de yok. Para üstü olarak poğaça da vermiyoruz. ‘Sonrasında getir’ diyoruz. Örneğin diyelim ki müşterinin harcaması 52 lira tuttu, ‘3 lirayı sonrasında getirin, getiremezseniz de canınız sağ olsun’ diyoruz. Bizim orada bir kaybımız oluyor mu? Oluyor fakat meydana getirecek bir şey yok. Nasıl yapsak, bulamıyoruz. Tüm imkanları zorluyoruz fakat bozuk para sıkıntısını çözemiyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mahalli

Eskişehir Ekmek imalatçısı Mahalli Iktisat Güncel Haberler

Related Posts