Yerel seçim sonrası dikkat çeken anket! Vatandaş ilk defa ekonomiyi CHP’nin düzeltebileceğini düşünüyor


31 Mart Mahalli Seçimleri’nin arkasından iktidar ve karşıcılık partilerinin iyi mi hareket etmesine ışık tutacak özellikte bir anket yapılmış oldu. Ankette çıkan sonuçlara bakılırsa; “Iktisat sorununu kim çözer?” sorusuna yüzde 24.3 CHP yanıtını verirken, AK Parti diyenlerin oranı ise yüzde 20.2’yle ikinci sıraya gerilemiş durumda. Öte taraftan AK Parti’ye oy veren seçmenin tepki olarak sandığa gitmediği görüşü hakimken, “Sandığa gitseydim CHP’ye oy verirdim” diyenler yüzde 27,9 ile ilk sırada çıktı.

Optimar Araştırma Şirketi seçimlerden sonrasında halkın nabzını tutarak 2-5 Nisan tarihleri içinde 2 bin şahıs üstünden bir anket yapmış oldu. Vatandaşa ekonomiyi kim çözer, sandığa niçin gitmediniz, seçim neticelerinden memnun musunuz şeklinde pek fazlaca sual soruldu. Cevaplardan elde edilmiş veriler ise ortaya değişik sonuçlar çıkardı.

Yerel seçim sonrası dikkat çeken anket! Vatandaş ilk defa ekonomiyi CHP'nin düzeltebileceğini düşünüyor

“EKONOMİ SORUNUNU CHP ÇÖZER”

“Sizce bugün Türkiye’nin en mühim problemi nedir?” diye sorulunca ilk sırada yüzde 60.6’yla iktisat geliyor. Onu, yüzde 6.1 ile Suriyeliler ve düzensiz göçmenler takip ediyor.

“Sizce bu problemi kim çözer?” sorusuna verilen cevap ise şimdiye kadar alınan en değişik sonucu içeriyor. Iştirakçilerin yüzde 24.3’ü CHP yanıtını verirken, AK Parti diyenlerin oranı ise yüzde 20.2’yle ikinci sıraya geriledi.

PARTİSİNE TEPKİ OLARAK SANDIĞA GİTMEYENLER İLK SIRADA

Seçimlere katılım oranı yüzde 78 ile son yılların en düşük seviyesinde gerçekleşti. Bundan dolayı ankette sandığa niçin gidilmediği sorusu da yer aldı. ‘Partime olan tepki’ diyenler yüzde 34.9, yüzde 20 AK Parti’ye tepki amaçlı, Kararsız olduğum için’ diyenler yüzde 19.8’le üçüncü sırada gelirken, adaya tepki gösterdiği için sandığa gitmediğini söyleyenlerin oranı yüzde 14.6 çıktı.

“SANDIĞA GİTSEYDİK CHP’YE OY VERİRDİK”

Aynı kişilere ‘Sandığa gitseydiniz hangi partiye oy verirdiniz?’ sorusu sorulduğunda ise, yüzde 27.9’la CHP diyenler ilk sırada gelirken, AK Parti diyenler ise yüzde 20.9’la ikinci sırada içeriyor. Üçüncü sırada yüzde 9.4’le Zafer Partisi, dördüncü sırada ise yüzde 4.8’le Tekrardan Refah Partisi geliyor. DEM Parti’ye diyenler yüzde2.9 olurken, onu yüzde 2.8’le MHP takip ediyor. İYİ Parti diyenler yüzde 2.6 olurken, Memleket Partisi’ni işaret edenlerin oranı ise yüzde 1.2 çıkıyor.

Yerel seçim sonrası dikkat çeken anket! Vatandaş ilk defa ekonomiyi CHP'nin düzeltebileceğini düşünüyor

SEÇİM SONUÇLARINDAN MEMNUN OLANLAR YÜZDE 53

Seçim neticelerinden memnun olup olmadığını sorulduğunda, fazlaca memnun bulunduğunu söyleyenler yüzde 16 olurken, memnun bulunduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 37.9’la ilk sırada geliyor. İkisi toplandığında ise yüzde 53’e ulaşıyor. Seçim neticelerini orta bulduğunu ifade edenler yüzde 20 olurken, memnun olmadığını bildirenlerin oranı yüzde 18.6 çıkıyor. ‘Asla memnun değilim’ diyenlerin oranı ise yüzde 7.6’da kalıyor. İkisini topladığında ise yüzde 26.2 çıkıyor.

“SEÇİMLERİN VERDİĞİ EN NET MESAJ NEDİR?”

Ankete katılanlara, “Sizce 31 Mart mahalli seçimlerinin verdiği en temel bildiri nedir?” diye sorulduğunda, ilk sırada yüzde 33.3’le AK Parti’ye yanıtı verildi. Onu yüzde 21.5’le ekonomik kriz takip ediyor. Yönetimin değişmesi yüzde 19.5’le üçüncü sırada gelirken, emekliler yüzde 5.5’le dördüncü sırada geliyor. Son olarak sırada ise yüzde 0.8’le CHP’nin başarısı geliyor.

VATANDAŞ KAYYUM ATANMASINA KARŞI

DEM Partisi’nin kazanılmış olduğu belediyelere kayyum atanıp atanmayacağı mevzusundaki soruya ankete katılanların yüzde 53.7’si ‘atanmamalı’ derken yüzde 46.3’ü atanması görüşünü korumak için çaba sarfediyor

YENİDEN REFAH VE TEPKİ OYLARI

Tekrardan Refah Partisi’nin, AK Parti’ye tepki oylarını alıp almadığı sorusunda iştirakçilerin yüzde 73.6’sı tepki oylarını almış olduğu görüşünde. ‘hayır’ diyenler ise yüzde 26.4 çıkıyor.

AK PARTİ YÖNETİMİNDE DEĞİŞİKLİK İSTEĞİ

‘Seçim sonuçlarına bakılırsa AK Parti yönetiminde köklü bir değişim olmalı mı?’ sorusuna ankete katılanların yüzde 84.1’i ‘evet’ yanıtını verirken, ‘hayır’ diyenler yüzde 15.9’da kalıyor.

BAKANLARIN ÇALIŞMASI SEÇİM SONUÇLARINI OLUMSUZ ETKİLEDİ

Ankete katılanların yüzde 75.9’u bakanların seçim çalışmasına katılmasının oyları düşürdüğü görüşünde. ‘Oyları yükseltti’ diyenler yüzde 6.9’da kalırken, yüzde 17.2’lik bir kesim fikrinin olmadığını belirtti.

BAKANLARIN DEĞİŞMESİ İSTENİYOR

‘Seçim sonuçlarına bakılırsa Kabine’de köklü bir değişiklik olmalı mı?’ sorusuna yüzde 75.1’i değişimden yana görüş bildirirken, ‘hayır’ diyenler yüzde 24.9’da kaldı.

Iktisat Siyaset Iktisat Haberler

Related Posts