Yeni emeklilik sistemi geliyor! Kimleri kapsıyor, kaç kişi yararlanacak? İşte tüm detaylar


Bu yıl içinde ortalama 400 bin EYT’li (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) vatandaşın emekli olması öngörülürken, prim günü noksan olan BAĞ-KUR’lular, yeni düzeltim hazırlıklarını merakla bekliyor. Planlanan düzenleme ile beraber, BAĞ-KUR’luların prim gün şartının 9 binden 7 bin 200’ye indirilmesi planlanıyor. Bu değişiklikten etkilenecek olan BAĞ-KUR’luların sayısının ortalama olarak 1 milyon kişiyi bulacağı tahmin ediliyor. Bu durum, emeklilik sürecindeki BAĞ-KUR’lular içinde büyük bir beklenti ve coşku yaratmış durumda.

BAKAN IŞIKHAN SİNYALİ VERMİŞTİ

Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, mevzuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada, esnafın prim gün sayısının düşürülmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Bu vaadi yerine getireceğiz. Kısa zamanda bunu neticelendirmeye çaba edeceğiz” ifadesini kullanmıştı.

PEKİ KMLER FAYDALANABİLECEK?

Düzenleme kapsamında, ufak esnaf olarak vasıflandırılan bakkal, kasap, berber, kuaför ve ayakkabı tamircisi benzer biçimde işletmelerin prim gün şartının 7 bin 200’e düşürülmesi hedefleniyor. Sadece, ufak esnaf kategorisine hangi işletmelerin gireceği, hemen hemen hazırlanacak olan kanun teklifiyle netlik kazanacak. Bu mevzuda konuşulan kriterler içinde 10 ve altında personel çalıştıran işletmelerin düzenlemeden yararlanabileceği belirtiliyor.

ERKEKLER 60, KADINLAR 58

Düzenleme kapsamına girecek olan BAĞ-KUR’lular, 7 bin 200 prim gününü tamamladıklarında ve öteki koşulları da sağladıklarında emekli olabilecekler. Eğer düzeltim tüm süreleri kapsarsa, 8 Eylül 1999 tarihinden ilkin sigortalı olan ve düzenlemeden etkilenecek BAĞ-KUR’lu erkekler 60, hanımefendiler ise 58 yaşlarında emekli olabilecekler. 3.5 yıl içinde BAĞ-KUR’dan SSK’ya geçenler de 7200 günü tamamlamışlarsa BAĞ-KUR kapsamında emekli olabilecekler.

Düzenlemeyle beraber yaş şartının da göz önüne alındığı, 8 Eylül 1999’dan sonrasında sigortalı olan hanım ve adam BAĞ-KUR’luların prim gün şartının bin 800 gün azalacağı belirtiliyor. Sadece, bu kişilerin emekli olabilmeleri için 7 bin 200 prim gününü tamamlamalarının yanı sıra belirlenen yaş şartını da karşılamaları gerekecek. 7 bin 200 prim gününü tamamlayanlar, sigortalılık başlangıç tarihlerine gore belirlenen yaş şartını doldurmuşlarsa emekli olabilecekler.

Bu düzenleme, son 3.5 yıl içinde SSK’lı emek harcama durumunu ortadan kaldırarak, daha esnek bir emeklilik imkanı sağlayacak. 1 Ekim 2008’den ilkin sigortalı olanların emekli olacakları kurumu belirleyecek olan düzenleme, son 7 senelik sigortalılık süresinin yarısından bir fazlasını hangi statüde gerçekleştirdiyse o statüden emekli olmalarını sağlayacak. Bu gelişmelerle beraber, düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle BAĞ-KUR’lular içinde emeklilikle ilgili süreçlerde mühim değişimler yaşanması planlanıyor.

8 Eylül 1999’dan sonrasında sigortalı olan ve düzenleme kapsamına giren hanım ve adam BAĞ-KUR’luların da prim şartı bin 800 gün azalacak. Bu kişilerin prim gün şartı 7 bin 200’e inecek sadece yaş şartının da tamamlanması gerekecek. 7 bin 200 prim gününü tamamlayanlar sigortalılık başlangıç geçmişine gore belirlenen yaşı doldurmuşsa emekli olabilecek.

BAĞ-KUR’lular 9000 prim günü şartı sebebiyle Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasasından faydalanamamıştı. BAĞ-KUR’lu çalışanlar için bakanlık tarafınca emek harcama başlatılmıştı. Düzenlemenin hayata geçmesiyle beraber BAĞ-KUR’lular 5 yıl ilkin emekli olabilecek.

Finans Yaşam Iktisat Güncel Haberler

Related Posts