Yeni 200 ve 50 TL’lik banknotlar tedavüle girdi! Tek değişiklik imzalarda yaşanacak


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) duyurusunda 1211 sayılı Kanun’un TCMB’ye verdiği yetkiye dayanılarak E9 Emisyon Grubu VIII. düzen 200 TL ve VII. düzen 50 TL banknotların bugünden itibaren tedavüle çıkarılacağı bildirildi.

ÖNCEKİ BASIMDA ESKİ BAŞKAN İMZASI

Halen tedavülde bulunan E9 Emisyon Grubu önceki düzen banknotlara kıyasla VIII. düzen 200 TL banknotlardaki imzaların, Başkan Dr. Fatih Karahan ile beraber Başkan Yardımcısı Dr. Osman Cevdet Akçay’a ilişik olacak şekilde düzenlenmiş olduğu belirtilen duyuruda, ek olarak başkanlık görevinde Dr. Hafize Amaç Erkan’ın olduğu dönemde basımı meydana gelen VII. düzen 50 TL banknotlarda Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hatice Karahan ile beraber Erkan’ın imzalarının yer almış olduğu kaydedildi.

Yeni 200 ve 50 TL'lik banknotlar tedavüle girdi! Tek değişiklik imzalarda yaşanacak

İMZALAR DIŞINDA FARK YOK

Duyuruda, “Söz mevzusu banknotlar, üstündeki imzalar haricinde boyutları, ön ve arka yüz kompozisyonları ile genel kalite ve görünümleri bakımından önceki tertiplerle tamamen aynıdır. Yeni düzen banknotlar, önceki düzen banknotlar ile beraber geçerlilik edecektir.” ifadelerine yer verildi.

Merkez Bankası Finans Iktisat Haberler

Related Posts