Vatandaş kuyumculara akın etti, 400 kilo altın yetmeyince Darphane çift vardiyaya geçti


Yükselen altın tutarları sebebiyle vatandaşların altına talebi arttı. Artan talep sonucunda bazı kuyumcular altın bulmakta zorlanmaya başlayınca Darphane çift vardiyaya geçti. Darphane Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Doktor, “Talepleri karşılayacak şekilde tek vardiya çalışıp günlük 400 kilogram üretirken şu anda 2 vardiya çalışıyoruz. İki vardiya sabahtan gece 11’e kadar kesintisiz, devamlı bir emek harcama var ve gece gündüz çalışıyoruz” dedi.

“CUMA VE CUMARTESİ GÜNLERİ FAZLA MESAİ YAPIYORUZ”

Altın fiyatlarındaki yükselmenin devam etmesi vatandaşın da altına olan talebini arttırdı. Birçok kuyumcu, altın bulmakta zorlandı. İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık, Cuma ve Cumartesi günleri darphanenin fazla mesai yaptığını ve Pazartesiden itibaren üretimde çift vardiya çalışmaya başladığını duyurdu. Mevzuyla ilgili izahat icra eden Darphane Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Doktor, “Altın fiyatlarının artışı Türkiye’den bağımsız domestik marketlerden ziyade küresel marketlere bakmak lazım. O anlamda dünyada devam eden Rusya-Ukrayna krizi, İsrail’in Filistin’de uyguladığı katliamlarından sonrasında dünyada ortaya çıkan, Ortadoğu da ortaya çıkan bölgesel krizler etkileyen mühim faktörlerden. Bunun haricinde makroekonomik göstergeler, mesela ABD Merkez Bankası (FED) Haziran ayında faizlerle ilgili bir indirime girecek olmasının beklentisi benzer biçimde faktörler internasyonal piyasalarda altının ons başına fiyatını ciddi anlamda yükseltiyor” ifadelerini kullandı.

Vatandaş altın için kuyumculara hücum etti, günlük 400 kilo yetmeyince Darphane çift vardiyaya geçti

“CUMHURİYET ALTININA BİR TALEP ARTIŞI SÖZ KONUSU”

Artan altın talebiyle ilgili aldıkları önlemlere değinen Mehmet Doktor, “Aslına bakarsak fiyatlardaki dalgalanmalardan kaynaklı Cumhuriyet altınına bir talep artışı söz mevzusu. Fakat Darphane’de bir üretim durması söz mevzusu değil. Tam tersine üretimi arttırdık. Talepleri karşılayacak şekilde tek vardiya çalışıp günlük 400 kilogram üretirken şu anda 2 vardiya çalışıyoruz. Burası Beşiktaş’taki fabrikamız. Gördüğünüz benzer biçimde fazlaca hummalı bir çalışmamız var. İki vardiya sabahtan gece 11’e kadar kesintisiz, devamlı bir emek harcama var ve gece gündüz çalışıyoruz. Düzgüsel şartlarda hafta sonu teslimatlar yapmıyorduk fakat artık cumartesi günleri de teslimatlar yapıyoruz. Dolayısıyla yurttaşlarımızın ve kuyumcularımızın altına rahatça erişebileceği hizmeti Darphane kesintisiz olarak üretmeye devam ediyor. Bir arz problemi yok. Fakat 3-5 günlük gecikmeler yaşanabiliyor. Bu da söylediğim benzer biçimde o kadar da düzgüsel olmayan bir kısmı da spekülatif olan piyasadaki dalgalanmalardan kaynaklı talep artışı” diye konuştu.

Vatandaş altın için kuyumculara hücum etti, günlük 400 kilo yetmeyince Darphane çift vardiyaya geçtiDarphane Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Doktor.

“PANDEMİ DÖNEMİNDE BÖYLE BİR ARTIŞ YAŞAMIŞTIK; 3 VARDİYA ÇALIŞMIŞTIK”

Doktor, “Cumhuriyet altınları, bilhassa altınların yeni tarihindeki basılmış olduğu tarihlerde ziynet altınları için 1 Ocak, sikke altınlar içinde Cumhuriyetimizin müessese zamanı 29 Ekim’den bigün sonrasında itibariyle yeni tarihindeki altınlar piyasaya çıkıyor ve talepler artıyor. Şundan dolayı vatandaşlar yeni tarihindeki altınları almak istiyorlar. Biz 1 Ocak’tan sonrasında bu talep artışını her yıl yaşarız, bu yıl bir miktar daha çok yaşanıyor talep artışı. Gene pandemi döneminde bu şekilde bir talep artışı yaşamıştık. O dönem 3 vardiya çalışmıştık ve problemi çözmüştük. Şimdi 2 vardiya ile talepleri rahatça karşılayabiliyoruz. İhtiyaç olduğu takdirde, kafi olmadığında Darphane gerekirse 3. vardiyaya da çıkıp yurttaşlarımızın altınlarını teslim edebilecek kapasiteye haiz. Pandemi döneminde fazlaca daha fazlaydı. Birde şu anda Darphane, altınları buluşma sistemiyle talepleri alıyor. Külçe altınları ve Cumhuriyet altınları üretip cep telefonu mesajıyla hazır bilgisi gönderiyor ve kuyumculara, vatandaşlara teslim ediyor. O dönem bu şekilde bir buluşma sistemi de yoktu ve vatandaşlar Darphane’nin önünde uzun kuyruklar oluşturuyordu. Esasen o problemden sonrasında biz buluşma sistemine geçtik ve şu anda vatandaşlar Darphane’ye gelip beklemiyorlar” şeklinde konuştu.

Vatandaş altın için kuyumculara hücum etti, günlük 400 kilo yetmeyince Darphane çift vardiyaya geçti

“ALTIN MİKTARI DÜNYADA ARTMIYOR AMA TALEP SÜREKLİ ARTIYOR”

Doktor, “Bir arz talep dengesizliği var. Bu dünyada var. Şundan dolayı altın değişik bir meta, sınırı olan sayıda var ve uzmanların ifadesine gore dünyada altın üretimi aslına bakarsak zirvesine ulaştı ve düşmeye başladı. Şu demek oluyor ki altın sınırı olan sayıda. Altın miktarı dünyada artmıyor fakat talep devamlı artıyor. Altın bir tek bir ziynet ya da hediyelik ürün olarak değil, iletkeni yüksek olduğundan teknolojide ve sıhhat sektöründe kullanılıyor. Dolayısıyla altına olan gereksinim dünyada gittikçe artıyor fakat altın arzı dünyada artamıyor. Sınırı olan sayıda altın var. Bundan dolayı da fiyatların pozitif yönde devamlı artmasıyla karşı karşıyayız. Yalnız Türkiye’de değil dünyada da durum aynı” ifadelerini kullandı. Altın üretimine değinen Mehmet Doktor, “Vatanımızda Cumhuriyet altını üretmekle ilgili tek yetkili kurum Darphane. Darphane haricinde merdiven altı meydana getirilen ürünler legal değil. Ve bunlardan kaçınmak gerekiyor. Ciddi anlamda ayar problemleriyle karşılaşıyoruz. Onun için yurttaşlarımız ve kuyumcu esnafları altını kesinlikle Darphane’den almalılar” dedi.

Vatandaş altın için kuyumculara hücum etti, günlük 400 kilo yetmeyince Darphane çift vardiyaya geçti

“2 VARDİYADA 600 KİLOGRAM ÜRETİM YAPIYORUZ”

Günlük altın üretiminden bahseden Doktor, “Günlük altın üretimimiz 400 kilogramdı. Şu anda 2 vardiyada 600 kilogram günlük üretim yapıyoruz. Buda gittikçe artıyor. Ramazan ayında, geçmiş yıllardan da tecrübemiz o şekilde, düşme oluyor. Biz bu talep düşmesini görmeye başladık açıkçası. Birkaç gündür taleplerde bir azalma var. Bu her yıl yaşadığımız bir şey” diye konuştu.

Vatandaş altın için kuyumculara hücum etti, günlük 400 kilo yetmeyince Darphane çift vardiyaya geçti

“DARPHANE KARTAL’DA YENİ BİR ALTIN ÜRETİM FABRİKASI KURDU”

Mehmet Doktor, “Bunun yanında gene bir data paylaşmam gerekiyor. Darphane Beşiktaş’taki fabrikası haricinde Kartal’da yeni bir altın üretim fabrikası kurdu. Tesis şu anda yüzde 90 oranında hazır. Haziran- Temmuz aylarında tesisi devreye alacağız. Oranın kapasitesi buranın fazlaca fazlaca üstünde. Yeni tesis devreye alındığında şu anda geçici olarak 3-5 gündür yaşadığımız gecikmeler artık yaşanmayacak” şeklinde konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Iktisat

Finans Iktisat Haberler

Related Posts