Ukrayna, AB tarafından dondurulan Rus parasına göz dikti


Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın başlamasının arkasından dondurulan Rus varlıklarıyla ilgili Avrupa Birliği’nden (AB) dikkat çeken bir hamle geldi. Üst düzey bir yetkili, Rusya‘nın dondurulan varlıklarının, küresel faiz oranlarındaki gelişmeye bağlı olarak, 2027 yılının sonuna kadar 15 ila 20 milyar avro getirmesini beklediğini deklare etti. Söz mevzusu paranın bir kısmının tertipli olarak Ukrayna’ya aktarılması beklendiği ortaya çıktı.

DONDURULAN RUS PARASINDAN BÜYÜK KAZANÇ

AB ülkeleri, cenk sebebiyle Rusya Merkez Bankası’nın ortalama 200 milyar avrosunu dondurdu. Rus varlıklarını tutan finansal kurumlar bunların vadesi geldikçe tekrardan yatırım yaparak ciddi bir kazanç sağlıyor. AB’nin dondurduğu Rusya Merkez Bankası rezervlerinin 180 milyar avrosu, Belçika merkezli finansal hizmet sunan Euroclear isminde şirkette bulunuyor. Bu yüzden kurumun bilançosundaki varlıkları hızla artarken, Euroclear büyük oranda faiz geliri sağlıyor. Euroclear, AB yaptırımları sebebiyle dondurulan Rus varlıklarının faizinden geçen yıl 3 milyar avrodan fazla gelir elde etti.

Ukrayna, AB tarafından dondurulan Rus parasına göz dikti

RUS PARASINDAN YÜZDE 25 VERGİ ALINIYOR

Euroclear’ın Rus parası üstünden elde etmiş olduğu karı yüzde 25 oranında vergilendiren Belçika’nın, 2024 senesinde bundan 1,7 milyar avro vergi almayı beklediğini belirten AB yetkilisi, bunun 1,5 milyarının bu yıl Kiev’e gönderileceğini kaydetti. Yetkili, geri kalan paranın ise 2025’te gene Ukrayna’ya verileceğini belirtti.

ABD’li yetkililerin de Rusya’nın dondurulan varlıklarının Ukrayna’nın tabanca alımında kullanma seçeneğini değerlendirdiği açıklandı. Ukrayna ile Rusya savaşının başlamasından bu yana dondurulan Rus varlıklarından el edilen karın 5,2 milyar avroyu bulmuş olduğu belirtiliyor. Mevzuya ilişkin konuşan bir AB yetkilisi, “Ukrayna’ya yardım etmek istiyoruz, sadece bununla birlikte finansal istikrarın ihlal edilmemesini de sağlamamız gerekecek.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna, AB tarafından dondurulan Rus parasına göz diktiUkrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy

AVRUPA MERKEZ BANKASI UYARMIŞTI

Avrupa Merkez Bankası (ECB) geçen senenin haziran ayında Rusya Merkez Bankası’nın dondurulan varlıklarına yönelik AB Komisyonu’nu uyarmıştı. ECB, Rus varlıklarına yada bunların gelirlerine el koymanın, avronun küresel para birimi olarak konumuna ve finansal istikrara zarar verebileceği mevzusundaki hassasiyete dikkati çekmişti.

Bilhassa AB’nin tek taraflı hareket etmesi durumunda büyük oranda döviz rezervine haiz öteki merkez bankalarının avrodan çıkabileceğine işaret eden ECB, avro cinsinden varlıklardan uzaklaşılabileceğini ve Avrupa ülkelerinin finansman maliyetlerinin yükselebileceğini belirtmişti.

ZELENSKİ: RUSYA’NIN DONDURULAN PARALARI, UKRAYNA’NIN YENİDEN İNŞASI İÇİN KULLANILMALI

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, geçen günlerde “Rusya’nın dondurulan 300 milyar doları, Ukrayna’da yok edilenleri tekrardan inşa etmek için kullanılmalı. Bu varlıklar varken, Ukrayna’ya destek amacıyla niçin başka kaynak arayalım ki?” demişti.

Ukrayna Rusya Finans Siyaset Dünya Iktisat Haberler

Related Posts