Türkiye’nin ticaret kısıtlaması kararı İsrail basınında yankılandı: En büyük darbeyi 2 sektör alacak


Tecim Bakanlığı‘nın bir takım ürün grubunda İsrail‘e tecim kısıtlaması getirmesi dünya basınında da yankı buldu. İsrail gazetesinde yer edinen habere gore; kısıtlamalardan en büyük darbeyi, birçok ürününü Türkiye‘de yaptıran giyim ve elektrikli ürünler sektörünün alması umut ediliyor.

“İsrail’le tecim başlığı” üstünden seçim döneminde muhalefetten gelen eleştirilerle karşı karşıya kalan iktidar, İsrail’in Türkiye‘nin Gazze’ye havadan yardım yapmasına engel olmasından sonrasında 54 ürün grubunda İsrail ile ticareti kısıtladı. İsrail ise “Türk ekonomisine zarar verecek karşı tedbirler alınacağını” deklare etti.

“İSRAİL VE TÜRKİYE KARŞILIKLI TİCARİ MİSİLLEMEYE BAŞLADI”

Birçok gazete, Türkiye‘nin İsrail’e koyduğu ticari kısıtlamaları Amerikan Associated Press Haber Ajansı’nın (AP) müşterilerine geçmiş olduğu haberle sayfalarına taşıdı. İsrail’in önde gelen gazetelerinden Haaretz “İlişkiler daha da kötüleşirken, İsrail ve Türkiye karşılıklı ticari misillemeye başladı” başlıklı habere yer verdi. Haberde “İsrail’in Gazze’de giriştiği askeri hamlelerin başlıca karşıtlarından Türkiye, İsrail’e 54 tür ürünün ticaretinin derhal kısıtlanacağını duyurdu. Bu ürünler içinde alüminyum, çelik, inşaat ürünleri, jet yakıtı ve kimyasal gübreler var. İsrail Türkiye’nin tecim kısıtlamalarına, Türk ürünlerine yasakla karşılık vermeye hazırlandığını duyurdu” denildi.

Gene İsrail’de piyasaya sürülen Jerusalem Post gazetesi de Türkiye’nin kısıtlamalarını ve İsrail’in karşılık vermeyi planladığını söylediği haberinde “Harbe dek İsrail ve Türkiye, Ankara’nın Filistinlilere verdiği kuvvetli destek yüzünden 10 yıldan uzun süredir gerilen ilişkileri onarım etmeye çalışıyordu” dedi. Gazete, İsrail-Hamas savaşı başladığından bu yana da Türkiye ve İsrail’in bir taraftan karşılıklı olarak büyükelçilerini geri çektiklerini ve birbirlerine karşı iğneleyici sözler sarf ettiklerini söylemiş oldu.

İSRAİLLİ YETKİLİLERİN “PETROL” KAYGISI

Times of Israel gazetesi ise Yedioth Ahronot gazetesinin web sitesine dayandırdığı haberinde İsrailli yetkililerin, kısıtlamaların Türk hava sahasının kapatılması ve bölgesel petrol faaliyetlerini etkilemesinden kaygılandığını açıklandı.

“EN BÜYÜK DARBEYİ 2 SEKTÖR ALACAK”

İsrael Hayom gazetesinin de kısıtlamalardan en büyük darbeyi, birçok ürününü Türkiye’de yaptıran giyim ve elektrikli ürünler sektörünün almasının beklendiğini belirtti. Çocuk bezi, sabun ve şampuan şeklinde internasyonal şirketlerin Türkiye’de yapım etmiş olduğu ürünlerin de İsrail’e ithal edilmiş olduğu vurgulandı.

Amerikan New York Times gazetesi de Türkiye’nin İsrail’e yönelik ihracat engellemelerinin, İsrail’den misilleme tehdidi aldığını altını çizdi. Gazete, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gazze Savaşı’nda Hamas’ı savunduğunu ve İsrail’i kasten sivillere saldırmakla suçladığını aktarırken, buna rağmen hükümetin şimdiye dek İsrail’e karşı somut ekonomik adımlar atmadığını söylemiş oldu.

“KISITLAMALAR NASIL UYGULANACAK BİLİNMİYOR”

Financial Times da Türkiye’nin kısıtlamaları iyi mi uygulayacağına dair detay vermediğini ve bundan dolayı tesirini hesaplamanın zor bulunduğunu açıkladı. Gazete, geçen yıl metal ve metal ürünlerinin Türkiye’nin İsrail’e yönelik başlıca ihracat kalemlerinden biri bulunduğunu ve bu alanda yüz milyonlarca dolarlık tecim yapıldığını söylemiş oldu.

“TÜRKİYE İSRAİL’E TİCARET AMBARGOSU KOYAN İLK ÜLKE”

Öte yanda; Tecim Bakanı Ömer Bolat, bakanlığının İsrail’e ticarette engelleme getirildiğini açıklamasından sonrasında, Türkiye’nin bu adımı atan ilk ülke bulunduğunu söylemiş oldu. Tecim Bakanı, TRT Haber yayınında “Birleşmiş Milletler nezdinde yada başka bir platformda İsrail’e karşı toplu ya da bireysel bir engelleme sonucu alınmadığını” belirtti. “Türkiye’nin dünyada, İsrail’e ilk ambargoyu tatbik eden ülke bulunduğunu” belirten Bolat, “İsrail’in Türkiye’nin yardım çalışmalarına karşılık vermemesi bizim açımızdan sabır taşını çatlattı. Son olarak Ürdün üstünden havadan yardım girişimimize engel olundu” diye konuştu.

“JET YAKITI İDDİASI BÜYÜK BİR İFTİRADIR”

İsrail’e tayyare yakıtı satışı iddialarına da değinen Bolat, ” Türkiye’de tayyare yakıtı satan iki hususi akaryakıt şirketi var. İsrail’den Türkiye’ye oldukca sayıda gezgin geldi. Sivil uçuşlar bir süre devam etti. Uçuşlar, birkaç ay ilkin iptal edildi. İsrail’e satılan yakıt, İsrail’in gezgin getiren hava yolu şirketlerinin uçaklarına satılan yakıttır. Türkiye’ye geliyorlar, benzini dönüş için alıyorlar. Bu, Türkiye’nin ihracatı şeklinde yazılıyor. Jet yakıtı iddiası büyük bir iftiradır.”

BİR YALANLAMA DA DMM’DEN GELDİ

Jet yakıtı iddialarına İletişim Başkanlığı’nın Dezenformasyonla Savaşım Merkezi’nden de yalanlama geldi. Kuruluşun X platformunda paylaşmış olduğu mesajda “Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) verilerinde de görülen jet yakıt satışının İsrail cenk uçaklarıyla herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır” denildi. Bahse mevzu yakıtın, “İsrail’e gönderilen bir yakıt olmadığı, tamamen Türkiye topraklarındaki havalimanlarında İsrail’e ilişik sivil uçaklar için satın alınan jet yakıtı olduğu” kaydedildi. Yakıt alan uçakların tamamının yolcu uçağı olduğu da bilhassa vurgulandı.

BBC

Tecim Bakanlığı Engelleme Türkiye İsrail Internasyonal İlişkiler Siyaset Dünya Iktisat Haberler

Related Posts