Türkiye’nin İsrail’e ihracat kısıtlaması sonrası İsrailli ithalatçılar alternatif arıyor


Türkiye‘nin İsrail‘e yönelik almış olduğu ihracat kısıtlaması kararının arkasından İsrailli ihracatçılar, temin ettikleri ürünleri iyi mi almaya devam edeceği yönünde arayışlara girdi. İsrail‘de gösterilen günlük finans gazetesi Globes’ta, “İsrailli ithalatçılar Türkiye‘den dolaylı yolları inceliyor” başlıklı dikkat çeken bir haber gösterildi. Yazıda, Türk mallarını Slovenya limanları üstünden getirmeyi düşündükleri ve oradan başka gemilere yükleyerek İsrail‘e getirme seçeneğinin değerlendirildiği ifade edildi.

Tecim Bakanlığı, 9 Nisan’dan itibaren geçerli olmak suretiyle İsrail‘le 54 üründe ihracata engelleme getirildiğini duyurmuş ve engelleme kararının, Gazze’de ateşkes duyuru edilene kadar devam edeceğini ifade etmişti. Ticari ilişkiler kısıtlandı sadece İsrail, Türkiye‘nin en oldukca ihracat yapmış olduğu 13’ncü ülke konumunda yer ediniyor. Türkiye‘nin sektörlere nazaran İsrail‘e yapmış olduğu ihracatta ise ilk sırada çelik gelirken onu, kimyevi maddeler, otomotiv endüstrisi, elektrik- elektronik ve konfeksiyon ürünleri takip ediyor. İsrail finans gazetesi Globes’te yer edinen yazıda, bu engelleme kararını iyi mi delinebileceğine yönelik alternatif seçenekler kaleme alındı.

Türkiye'nin İsrail'e ihracat kısıtlaması sonrası İsrailli ithalatçılar alternatif arıyor

İSRAİL’E KISITLAMA SONRASI DOLAYLI İTHALAT

Yazıda, “Mevzuya yakın kaynaklar, Globes’un İsrailli ithalatçıların Türk mallarını Slovenya limanları üstünden getirmeyi düşündüğünü söylemiş oldu. İsrailli ithalatçılar, Türkiye‘nin İsrail’e 54 ürünün ihracatını yasaklama kararını öğrendikten sonrasında Türk mallarının dolaylı ithalat yollarını incelemeye Salı günü başladılar.” ifadeleri kullanıldı.

ÜRÜNLERİ FARKLI ÜLKE LİMANLARI ÜZERİNDEN ALMA SEÇENEĞİ

Yazıda, engelleme kararını delmek isteyen İsraillilerin bulmuş olduğu yollardan birisinin değişik ülkelerin liman seçeneği bulunduğunun altı çizildi. Slovenya’nın Koper yada Ljubljana limanlarına ve sonrasında da İsrail’e teslimatın yapılmasını düşünen ithalatçılar, taşıma senedi üstünde İsrail’de bir teslimat limanı listelenmesi halinde sevkiyatın bloke edileceği endişesini taşıyor sadece ülkeler içinde para transferine ilişkin hâlâ herhangi bir engelleme bulunmuyor.

Türkiye'nin İsrail'e ihracat kısıtlaması sonrası İsrailli ithalatçılar alternatif arıyorSlovenya Koper Limanı

“ÖDEMENİN NEREDEN GELDİĞİNİ KONTROL EDEMİYORLAR”

Habere nazaran, Türkiye‘den ithal edilen ürünlerin evraklarda İsrail yerine başka bir ülkenin limanı olarak gösterilmesi kafi. “Eğer evraklarda Slovenya’nın Koper Limanı olarak görünüyorsa, dünyanın en sıkıntılı gümrüklerinden biri olarak kabul edilen Türk gümrükleri bile pratikte nihai varış yerini tam olarak araştıramayacaktır. İsrail’e ihracatı yasaklanan sadece dünyanın birçok ülkesine rutin olarak ihraç edilen 54 ürün içinde yer edinen herhangi bir mal için ödemenin nereden geldiğini denetim etme görevini üstlenemiyorlar.” denildi.

BAŞKA GEMİYE YÜKLENEREK İSRAİL’E GÖNDERMEYİ DÜŞÜNÜYORLAR

Globes’te yer edinen yazıda, “İsrailliler, daha yakın olan Kıbrıs’ın düşmanca ilişkileri sebebiyle Türkiye ile emek vermemesi sebebiyle Sloven seçeneğini düşünüyor. Öte taraftan Slovenya’nın Koper kentindeki gümrüklerle çalışmanın kolay olduğu düşünülüyor. Mallar Slovenya şehrine yada başka bir üçüncü ülkedeki herhangi bir limana varır varmaz, ister tam ister kısmi konteyner olsun, mallar rıhtım kenarında boşaltılabilir. Bu aşamada mahalli gümrüğe malların girmeyeceği bildirilir. Ülkede taşıma senedi (konşimento) değiştirilir ve mallar başka bir gemiye yüklenir ve oradan nihai varış noktasına (İsrail) gönderilir.” ifadelerin kullanıldı

Türkiye'nin İsrail'e ihracat kısıtlaması sonrası İsrailli ithalatçılar alternatif arıyor

NAKLİYE MASRAFLARI 2 KATINDAN FAZLASINA ÇIKACAK

Bu prosedürün nakliye harcamalarını iki katından daha fazlasına çıkarabileceği ve Türkiye’den İsrail’e direkt nakliye yalnızca birkaç gün sürerken, Slovenya üstünden nakliyenin üç hafta süreceği ifade edildi. Sadece malı üretip direkt teslim edemeyen Türk tedarikçilerin olduğu durumlarda bunun makul bir çözüm bulunduğunun altı çizildi.

Tecim Bakanlığı Slovenya Türkiye İhracat İsrail İhracat Dünya Iktisat Haberler

Related Posts