Türk İş araştırmasında açlık sınırı 16 bin 257 TL’ye yükseldi


Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (TÜRK-İŞ) şubat ayı araştırmasına nazaran, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 16 bin 257 liraya, yoksulluk sınırı 52 bin 955 liraya terfi etti. Bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 21 bin 189 liraya ulaştı.

BEKAR ÇALIŞANIN YAŞAMA MALİYETİ 21 BİN TL

TÜRK-İŞ, aralık ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının neticelerini bugün deklare etti. Buna nazaran, Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sıhhatli, dengeli ve kafi beslenebilmesi için yapması ihtiyaç duyulan aylık besin harcanması tutarı şu demek oluyor ki açlık sınırı 16 bin 257 liraya terfi etti. Besin harcanması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sıhhat ve benzeri gereksinimler için yapılması mecburi öteki aylık harcamaları kapsayan yoksulluk sınırı da 52 bin 955 liraya çıktı. Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti de aylık 21 bin 189 liraya ulaştı.

1 YILDA YÜZDE 72’LİK ARTIŞ

TÜRK-İŞ’in verilerine nazaran, Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “besin için” yapması ihtiyaç duyulan asgari harcama tutarındaki artış, ocak ayında bundan önceki aya nazaran yüzde 8,03 oranında gerçekleşti. Son on iki ay itibarıyla değişiklik oranı yüzde 72, 49 oldu. On iki aylık averajlara nazaran değişiklik oranı ise yüzde 77,20 olarak hesaplandı.

TÜRK-İŞ hesaplamasında temel alınan ve direkt piyasadan derlenen fiyatlara nazaran, besin ürünlerinde ocak ayında harcama gruplarındaki değişimlere ilişkin şu değerlendirmeler yapılmış oldu:

SÜTTE 4,50 TL, PEYNİRDE 31,50 TL VE YOĞURTTA İSE 6,50 TL ARTIŞ OLDU

“Süt, yoğurt, peynir grubunda, geçen ay pişmemiş süt fiyatında meydana gelen artışın yansıması bu ay raflarda kendini gösterdi. Süt, yoğurt ve peynir fiyatlarında gerçekleşen artış averaj olarak sütte 4,50 TL, peynirde 31,50 TL ve yoğurtta ise 6,50 TL olarak hesaplandı.

ETTE EN YÜKSEK ARTIŞ KUZU KUŞBAŞINDA OLDU

Et, tavuk, balık, yumurta, kuru baklagiller, ürünlerinin bulunmuş olduğu grupta; et fiyatlarında bu ay en yüksek artış yüzde 31 oranında kuzu kuşbaşı fiyatında tespit edildi. Dana kıyma ve kuşbaşı fiyatlarındaki artış oranı ise yüzde 15 olarak hesaplandı. Balık ürünlerinde mezgit fiyatında kısmi bir düşüş hamsi fiyatında da artış gözlemlendi. Hesaplamada devamlı olduğu benzer biçimde yaygın satılan balıklar esas alınması sebebiyle balık fiyatlarında averajda bir değişim tespit edilmedi.

Yumurta fiyatı bu ay durağan(durgun) kaldı. Tavuk kilogram fiyatı averaj olarak 83 TL’den marketlerde yerini aldı. Kuru baklagiller grubunda nohut, fasulye ve mercimek fiyatlarında da –öteki ürünlerde olduğu benzer biçimde artış tespit edildi. Geçen ay kilogram fiyatı averaj 86 TL olan yeşil mercimek bu ay 98 TL’den, marketlerdeki raflarda yer aldı.

Taze sebze-meyve grubunda; Mutfak harcamalarını bu ay -az da olsa- rahatlatan taze meyve ve sebze harcama grubu oldu. Mevsim ürünlerinin fiyatlarının durağan(durgun) kalması ve bazı ürünlerde gerçekleşen bir miktar düşüş ağır geçim şartlarına bir miktar katkıda bulunmuş oldu. Pırasa, ıspanak benzer biçimde yeşil yapraklı mevsim sebzelerinin ve lahananın fiyatında bir değişim tespit edilmezken, patates ve kuru soğan benzer biçimde mutfağın vazgeçilmezi kabul edilen ürünlerde fiyatlar durağan(durgun) kaldı fakat patatesin kilogram fiyatı da -bazı marketlerde indirim yapılmasına rağmen- 20 TL’nin üstünde gerçekleşti. Bu ay dikkati çeken bir husus, öteki aylardan değişik olarak baklanın da tezgahlarda yer almaya başlamasının gözlemlenmesi oldu.

Meyve fiyatlarında muz haricinde öteki ürünlerin fiyatı durağan(durgun) kaldı. Kış aylarında en oldukça tercih edilen ve pazar tezgahlarında yaygın olarak görülen portakal ve mandalina fiyatlarında kısmi bir düşüş olduğu tespit edildi.

ORTALAMA SEBZE FİYATI 32,44 TL, ORTALAMA MEYVE KG FİYATI 32,61 TL

Averaj sebze (ana yiyecekleri tamamlayan maydanoz, kıvırcık vb. salata yeşillikleri dahil değil) kilogram fiyatı 32,44 TL, averaj meyve kilogram fiyatı 32,61 TL oldu. Hesaplamada -bu ay- 26’sı sebze ve 11’i meyve olmak suretiyle toplam 37 üründeki fiyat değişimi dikkate alındı. Averaj meyve-sebze kilogram fiyatı 32,49 TL olarak tespit edildi (ana yiyecekleri tamamlayan maydanoz, kıvırcık benzer biçimde salata yeşillikleri bu hesaplamada ‘Averaj Meyve-Sebze Fiyatı’na dahil edilmektedir).

Ekmek, pirinç, un, makarna, bulgur, irmik benzer biçimde ürünlerin bulunmuş olduğu grupta; bu ay ekmek fiyatı değişmedi. Tahıllar grubunda makarna haricinde -geçen ay olduğu gibi- bu ayda sınırı olan seviyede artış yaşandı. Pirinç, un, bulgur, irmik fiyatlarında averaj olarak kilogramda 1 TL’lik artış hesaplandı.

“PİDENİN FİYATINDAKİ ARTIŞ BİR ÖNCEKİ RAMAZAN AYINA GÖRE YÜZDE 80”

Yaklaşan ramazan ayı dikkate alınarak pide fiyatı da 250 gramı 15 TL olarak tespit edildi. Böylece kilogram olarak pidenin fiyatındaki artış bundan önceki ramazan ayına nazaran yüzde 80 oranında oldu.

Temel yağ ürünlerinin bulunmuş olduğu grupta; temel yağ ürünlerinin bulunmuş olduğu grupta tüm ürünlerin fiyatında artış tespit edildi. Geçen ay kilogram fiyatı 330 TL olan zeytinyağı bu ay 338 TL’den, geçen ay kilogramı 369 TL olan tereyağı da bu ay averaj 435 TL’den market raflarında yer aldı. Aynı şekilde zeytin tutarları da arttı. Siyah zeytin averaj 245 TL, yeşil zeytin averaj 208 TL’den satılır oldu. Geçen ay averaj 339 TL olan yağlı tohumlar ise (ceviz, fındık, yer fıstığı ve ay çekirdeği) kilogram fiyatı 53 TL’lik artışla averaj 392 TL’den satılmaktadır.

Son grup içinde yer edinen öteki besin maddelerinden; bu grupta ise baharatlar averaj 573 TL’den (kimyon, nane, karabiber vb.) ve çay ise averaj 140 TL fiyatıyla raflarda yer aldı. Şeker, tuz ıhlamur fiyatı bu ay değişmedi. Salça fiyatında ise 60 kuruşluk bir azalma tespit edildi. Balın kilogram fiyatı 295 TL’den 322 TL’ye terfi etti. Aynı şekilde pekmez ve reçelin kilogram fiyatlarında averaj olarak 15 TL’lik artış tespit edildi.”

açlık sınırı Iktisat Güncel Haberler

Related Posts