TOGG CEO’su Karakaş: Yeni SUV modeli T8X’i seneye bu vakitler görücüye çıkaracağız


TOGG Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş, Bursa Gemlik’teki Togg Teknoloji Kampüsü’nde meydana gelen kontrol sürüş programında değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

“T10X’İN ÖN SATIŞLARI BU SENE SONUNDA BAŞLAYACAK”

T10X’in dört çeker versiyonunun haziran-temmuz aylarında “limited edition” versiyonuyla satışa sunulabileceğini dile getiren Karakaş, Togg’un yurt dışına açılacağı zamana ilişkin bilgiler paylaştı. Karakaş, “Bu senenin sonundan itibaren Avrupa’da yavaş yavaş yer edinmek suretiyle faaliyetlerimize devam ediyoruz. Aslına bakarsanız şirketimiz TOGG Europe GmbH’yı 2021’in mayıs ayında kurmuştuk, altyapıyı da oluşturuyoruz şu an. T10X’in Avrupa’daki ön satışlarına bu yıl sonunda başlayıp, yeni model senesinde da (2025) teslimatlara adım atmak istiyoruz.” dedi.

“ÇİNLİ MARKALAR ÇOK HIZLI BİR ŞEKİLDE HER YERE YAYILIYOR”

Gürcan Karakaş, markanın yurt dışı hedef pazar stratejisinin pazar dinamiklerine uyumlu olarak güncellendiğini belirterek, sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Birkaç yıl ‘İskandinav ülkelerden adım atar, Hollanda ve Belçika’ya, peşinden yavaş yavaş bölgenin merkezine geliriz’ demiştik. Bunu değiştirdik. Zira sektör fazlaca süratli gelişiyor ve Çinli markalar fazlaca süratli bir halde her yere yayılıyor. Dolayısıyla bilhassa Avrupa’nın en büyük pazarı olan Almanya, Fransa, İtalya üçgeni tamamıyla dolmadan biz daha yolun başındayken oraya girme sonucu aldık. Zira artık kendimizde de o gücü ve deneyimi de hissediyoruz.”

TOGG CEO'su Karakaş: Yeni SUV modeli T8X'i seneye bu vakitler görücüye çıkaracağız

“KULLANICILAR T10X’İ BİLEREK İSTEYEREK ALIYOR”

TOGG CEO’su Karakaş, ilk modellerini satışa sunduklarında üstün dereceli bir talep gördüklerinden bahsederek, 18 saatte 2023 yılındaki üretmeyi planladıkları tüm araçları sattıklarını söylemiş oldu. İlk 8 saatte 2022 senesinde satılan tüm elektrikli otomobillerin sayısından daha fazlasını sattıklarını dile getiren Karakaş, şu açıklamalarda bulunmuş oldu; “Buradan iki mühim soruya yanıt aldık; birincisi ‘Türkiye bu şekilde bir değişime hazır mı?’ idi, hazır bulunduğunu gördük. Kullanıcılar T10X’i bilerek, isteyerek alıyor. Siparişlerin yüzde 80’den fazlası en donanımlı versiyon için geldi. Ve biz 2023 Nisan ayından senenin sonuna dek ilk 20 binin teslimatını yaptık. Dünyada, Avrupa’da, ABD’da, Çinli firmalar içinde, ilk üretim senesinde 20 bin tane üretmiş ve satmış başka bir şirket bildiğimiz kadarıyla yok. O açıdan hem ülkemiz için hem de tamamımız için iyi bir başarı başarı, iyi bir başlangıç daha doğrusu. Bundan sonrasında da arkasını getirmemiz lazım. Hep birlikte onun için de gece gündüz çalışıyoruz.”

TOGG CEO'su Karakaş: Yeni SUV modeli T8X'i seneye bu vakitler görücüye çıkaracağız

“BİR SENE ÖNCEDEN BUNUN ÇALIŞMALARINI YAPIYORDUK”

Gürcan Karakaş, bu başarının yeni modellerle süreceğini, devamının ikinci modelleri fastback ve üçüncü modelle geleceğini söyledi. Ocak ayında T10F’yi sergilediklerini anımsatan Karakaş, “Gösterdik fakat bir yıl öncesinden bunun çalışmalarını yapıyorduk. Şimdi aynı şekilde T10F’nin sonrasının da çalışmalarını yapıyoruz, şu demek oluyor ki hep söylediğimiz B segmentindeki bir SUV’un çalışmalarını yapıyoruz. Seneye bu vakitler T10F’nin satışları başladıktan bir süre sonra da T8X’i de göstermeye hazır hale gelebiliriz.” şeklinde sözlerini tamamladı.

TOGG CEO'su Karakaş: Yeni SUV modeli T8X'i seneye bu vakitler görücüye çıkaracağız

EN UCUZ MODELİ OLMASI BEKLENİYOR

Öteki otomobil markalarının aynı segmentindeki modelleri göz önüne alındığında B segmentindeki T8X’in Togg’un en ucuz modeli olması umut ediliyor.

Otomobil Teknoloji Iktisat Haberler

Related Posts