Ticaret Bakanlığı ve MSB’den “İsrail ile silah ticareti yapıldığı” iddialarına ilişkin peş peşe açıklamalar


Tecim Bakanlığı, “İsrail ile tabanca ticareti yapıldığı”na ilişkin iddiaları yurt dışı kaynaklı web sitelerinin yaptığını ve manipülasyon amaçlı meydana getirilen bu haberlerin, gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Ulusal Müdafa Bakanlığı da İsrail ile iş birliği iddialarını yalan olduğunu beyan etti.

Bakanlığın toplumsal medya hesabından meydana getirilen paylaşımda, bazı web sitelerinde, TÜİK’in resmi verileri baz alınarak Ocak 2024 itibarıyla Türkiye’den İsrail’e “Barut, patlayıcı maddeler, ateş alıcı maddeler, cephane, tabanca ve parçaları ihraç edilmeye devam edilmiş olduğu ortaya çıktı” haberleri yayımlandığı açıklandı.

Ticaret Bakanlığı İsrail ile Silah Ticareti İddialarını Yalanladı

TİCARET BAKANLIĞI: YİVSİZ AV TÜFEĞİ TEDEK PARÇASI VE BALIKÇILIK MALZEMELERİ İHRAÇ EDİLİYOR

Paylaşımda, haberlerin içeriğine yönelik incelemeler yapıldığı belirtilerek şunlar kaydedildi:

“36. fasıl, Barut ve patlayıcı maddeler, pirotekni mamulleri, kibritler, piroforik alaşımlar, ateş alıcı maddeler başlığı altında ‘Jel yakıt ve çakmak gazı’,

93. fasılda ise Silahlar ve cephane, bunların aksam parça ve takıları başlığı altında ‘yivsiz av tüfeği yedek parça ve takıları ile balıkçılık malzemeleri (zıpkın vb)’ ihraç edilmiş olduğu anlaşılmıştır.

Böylece, Gümrük Tarife Cetveli’nin fasıl başlıklarında yer edinen ifadeler manipüle edilerek kamuoyunun yönlendirilmeye çalışmış olduğu anlaşılmaktadır. Söz mevzusu yurt dışı kaynaklı web sitelerinin yapmış olduğu bu haberler, manipülasyon amaçlı yapılmış olup gerçeği yansıtmamaktadır.”

Ticaret Bakanlığı İsrail ile Silah Ticareti İddialarını Yalanladı

MSB’DEN İSRAİL İLE ASKERİ İŞ BİRLİĞİ İDDİALARINA YALANLAMA

Ulusal Müdafa Bakanlığı (MSB), İsrail ile askeri eğitim, tatbikat ve müdafa sanayisi ortaklaşa iş dahil hiçbir faaliyetlerinin bulunmadığını bildirdi. Bakanlıktan meydana getirilen yazılı açıklamada, İsrail’in, Gazze’de fark gözetmeksizin hastane, okul, ibadethane, sığınmacı kampı ve sivilleri hedef alan sertlik eylemlerinin devam etmiş olduğu açıklandı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Filistin’in daima yanında olan Türkiye Cumhuriyeti’nin Filistinlilere zarar verecek bir etkinlik icra etmesi yada bu yönde bir faaliyetin içinde olması mümkün değildir. Bu çerçevede, Ulusal Müdafa Bakanlığının, İsrail ile askeri eğitim, tatbikat ve müdafa sanayisi ortaklaşa iş dahil hiçbir faaliyeti bulunmamaktadır.”

DEZENFORMASYONLA MÜCADELE MERKEZİ’NİN AÇIKLAMASI

Dezenformasyonla Savaşım Merkezi ise şu açıklamayı yapmış oldu: Bazı basın gösterim organlarında yer edinen, “Türkiye’den İsrail’e barut, tabanca ve cephane ihracatı devam ediyor” iddiası doğru değildir.

Daima Filistin’in haklı davasının yanında yer edinen Türkiye Cumhuriyeti’nin, Filistinlilere zarar verecek herhangi bir etkinlik içinde bulunması mümkün değildir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, İsrail ile askeri cephane ticareti, askeri eğitim ve tatbikat da dahil hiçbir faaliyette bulunmamaktadır.

“İDDİAYA KONU İHRACAT LİSTESİNDE YER ALAN ÜRÜNLER SPOR VE AV GİBİ AMAÇLI ÜRÜNLER VE YİVSİZ AV TÜFEĞİ YEDEK PARÇA VE AKSESUARLARI İLE BALIKÇILIK MALZEMELERİDİR”

Bu çerçevede bazı toplumsal medya paylaşımları ile ilgili meydana getirilen incelemeler sonucunda; İddiaya mevzu ihracat sıralamasında yer edinen 93. fasıldaki ürünler, harp silahları ve cephanesi değil, spor ve av şeklinde kişisel amaçlı kullanılan, yivsiz av tüfeği yedek parça ve takıları ile balıkçılık malzemeleridir.

TÜİK verilerine bakılırsa, ihracatı esasen oldukça düşük olan spor ve av amaçlı tüfeklerin ihracatı, 2023 yılı Mayıs ayından bu yana gerçekleşmemektedir.

Gene ihracat listesindeki 36. fasılda yer edinen, “Barut ve patlayıcı maddeler, pirotekni mamülleri, kibritleri, piroforik alaşımlar, ateş alıcı maddeler” başlığı altında ihraç edilen ürünlerin, “jel yakıt ve çakmak gazı” olduğu tespit edilmiştir.

Gümrük Tarife Cetvelinin fasıl başlıklarında yer edinen ve hususi firmalar tarafınca ihraç edilen ürünlerle ilgili kamuoyunun manipüle edilmeye çalışmış olduğu belirlenmiştir.

Ticaret Bakanlığı ve MSB'den 'İsrail ile silah ticareti yapıldığı' iddialarına ilişkin peş peşe açıklamalar

Tecim Bakanlığı İsrail Müdafa Dış Siyaset Siyaset Iktisat Güncel Haberler

Related Posts