Ticaret Bakanı Bolat: Esnafa destek finansman kredisinde kişi başı limit 750 bin liraya çıkarıldı


Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) finansman destek kredisinin yarın sabah itibarıyla hazır bulunduğunu belirten Tecim Bakanı Ömer Bolat, limitin artırıldığını müjdesini verdi. Bakan Bolat, “Esnaf başına limit daha ilkin 500 bin liraydı, birkaç ay ilkin 650 bin liraya çıkarılmıştı, bugün söylüyorum 750 bin liraya çıkarıldı.” dedi.

BAKAN BOLAT, ESNAFLA BULUŞTU

Tecim Bakanı Ömer Bolat, Cumhur İttifakı ABB Başkan talibi Turgut Altınok’un, Yenimahalle ve Altındağ’da etkinlik gösteren iş insanlarıyla, Ulucanlar Cezaevi’nde gerçekleştirdiği esnaf buluşması programına katıldı. Rahmetli babası Şevki Bolat’ın demirci dükkanında, ilköğretim yıllarında tatillerde demircilik yaptığını, pazarda tabak sattığını özetleyen Bolat, lise ve üniversite yıllarını da emek vererek geçirdiğini söylemiş oldu. Ortalama 42 senelik okul ve iş yaşamının, çıraklıktan Tecim Bakanlığı’na kadar iş dünyasının içinde geçtiğini bildiren Bolat, bakanlığın faaliyetleri hakkında informasyon verdi.

Ticaret Bakanı Bolat: Esnafa destek finansman kredisinde kişi başı limit 750 bin liraya çıkarıldıTecim Bakanı Ömer Bolat

“YARIN TÜRKİYE’NİN 2023 YILI MİLLİ GELİRİ AÇIKLANACAK”

Bolat, yarın Türkiye’nin 2023 yılı ulusal gelirinin açıklanacağını duyurarak, “Türkiye’nin 2002 yılı sonundaki ulusal geliri 238 milyar dolardı. Yarın 1 trilyon doların üstünde bir ulusal gelir rakamı göreceğiz. Bundan dolayı, 3. çeyrek sonunda ulusal gelirimiz 1 trilyon 70 milyar dolardı esasen yıllıklandırılmış olarak inşallah bunun da üstünde bir sayı göreceğiz. Şahıs başına ulusal gelir 2002 senesinde 3 bin 608 dolardı, yarın inşallah 13 bin dolara yakın şahıs başına ulusal geliri göreceğiz. Bundan dolayı, 9. ay sonunda açıklanan 12 aylık ulusal gelir, 12 bin 670 dolardı inşallah 13 bin doları da geçecek. Orta Vadeli Program sonunda bu sayıları 14 bin dolar-15 bin dolar seviyelerinde görmek mümkün olacak.” diye konuştu.

“YIL SONUNDA HEDEF 267 MİLYAR DOLAR”

Türkiye’de 1980’de 1000 tane ihracatçı, 25 bin şirket ve esnaf sayısının da 1 milyonun altında bulunduğunu anımsatan Bolat, o dönemde 5 ziraat ürününe dayanan ihracatın da 2 milyar 900 milyon dolar bulunduğunu hatırlattı. 2002 yılı sonunda ise 35 bin ihracatçı ile 36 milyar dolarlık ihracat yapıldığını kaydeden Bolat, 2022 senesinde ise 140 bin ihracatçıyla 256 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiğini belirtti. Şu anda ilk 2 ayın sonunda bu rakamın 258 milyar dolara yükseldiğine işaret eden Bolat, yıl sonunda ise 267 milyar doların yakalanmasının hedeflendiğini altını çizdi.

Bolat, 2002 senesinde Türkiye’de istihdam rakamının 19 milyon olduğuna değinerek, 2023 yılı Aralık ayı istihdam rakamının 32 milyon istihdam olarak açıklandığını ve 21 senede 13 milyonluk net istihdam artışının sağlandığına dikkati çekti.

Ticaret Bakanı Bolat: Esnafa destek finansman kredisinde kişi başı limit 750 bin liraya çıkarıldı

“ESNAF BAŞINA LİMİT 750 BİN LİRAYA ÇIKARILDI”

AK Parti iktidarı döneminde esnafın iş imkanlarının büyüdüğünü, esnafa verilen desteklerin arttığını, 21 yılda 450 milyar lira sübvansiyonlu destek verildiğini anımsatan Bolat, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Bugün için de şu müjdeyi vermek isterim. Esnaf başına limit daha ilkin 500 bin liraydı, birkaç ay ilkin 650 bin liraya çıkarılmıştı, bugün söylüyorum 750 bin liraya çıkarıldı. Yüzde 25,5 maliyetle piyasa rayiçlerinden oldukca oldukca aşağıda maliyetle, 5 yıl vadeli 300 milyon liralık TESKOMB üstünden esnafa finansman destek kredisi yarın sabah itibarıyla hazırdır, kullanabilirsiniz hayırlı olsun.”

Ömer Bolat Türkiye Iktisat Haberler

Related Posts