Telefonu susmayan kuyumcu Zekat Hesaplama Hattı kurdu


Hatay‘ın 40 senelik sarrafı Ahmet Cenup, Ramazan’da zekat hesaplama mevzusunda günde 50’ye yakın telefon aldı. Kendi telefonuyla vatandaşlara yeteri kadar yardım edemediğini düşünen Cenup, vatandaşlara daha iyi destek olmak adına işletmesi bünyesinde Zekat Hesaplama Hattı kurdu.

“ZEKATIN EN YOĞUN İŞLEDİĞİ MEVSİMİ YAŞIYORUZ”

Ramazan ayının başlamasıyla beraber bireysel hattına günde 50’ye yakın davet almaya başladığını ve bunun üstüne bu şekilde bir çözüm ürettiğini belirten sarraf Ahmet Cenup, “Kutsal Ramazan ayı her insana hayırlı ve uğurlu olsun. İbadetle geçen feyizli, verimli yakarma zamanında hepimiz dini vecibelerini yaparken bir de zekat kurumunun en yoğun işlediği mevsimi yaşıyoruz. Bu süre diliminde fazlaca sıkça sorulan, sorular oldu.

İşletmemizin üstlendiği misyon gereği; pek fazlaca sorular soruyorlar ve ne kadar zekat ödememiz gerekir benzer biçimde soruların olduğu 40-50 telefon görüşmesi gerçekleştiriyordum bireysel olarak. Biz de bu bireysel telefonlardan esinlenerek kendimize bir misyon üstlendik, halkımızdan zekat ödemek isteyen insanlara bir danışma hattı oluşturduk. İnsanlar davet merkezini arayarak ne kadar zekat vermeleri icap ettiğini öğreniyorlar. Öğrendikleri o zekat tutarını gerekseme sahibi insanlara ulaştırmaya çalışıyorlar. Dolayısıyla kutsal Ramazan ayında dini vecibelerini yapmak isteyen vatandaşlara elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz” dedi.

ZEKAT HESAPLAMASI NASIL YAPILIYOR?

İnsanların mal varlığını gram altına dönüştürerek hesaplama halletmeye itina gösterdiklerini belirten Cenup, “Zekat hesaplamasını elimizdeki; döviz, altın benzer biçimde kıymetli değerlerin toplamı 81 gram altını geçmesi halinde zekat yükümlülüğü doğar. Dolayısıyla burada davet merkezi görevlimiz 81 gramın üstünde altını olan insanlara mevcut ellerindeki sermayenin 40’da birini zekat olarak ödemeleri mevzusunda destek oluyorlar. Bunu da parasız şekilde yapıyor firmamız. Bazı müşterilerimiz bunun günlük Türk Lirası ederini soruyorlar, o anda günlük kur her neyse o günün kuruyla çarpıp güncel kurla onları da aydınlatıyoruz” ifadelerini kullandı.

Zelzele bölgesinde vatandaşların ısrarla zekat vermek istediklerine dikkat çeken Cenup, “Zelzele bölgesi olan Hatay’da biz şunu gördük; zekat ödemek isteyen insanların aramış olduğu süre danışan arkadaşlarımız ‘Efendim size zekat düşmez’ diyorlar. Şundan dolayı 60 gram altınınız var, insanoğlu zekat ödeme mevzusunda ve yoksul fukaraya erişme mevzusunda fazlaca ciddi duyarlılık gösteriyorlar. Dolayısıyla buradaki zekat düşmese bile altınının 40’da birini ödemek isteyen insanoğlu var” şeklinde konuştu.

Kuyumcu Zekat Hesaplama Hattı kurdu

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yaşam

Hatay Dini Yaşam Iktisat Haberler

Related Posts