Tefeciler Ne Kadar Faiz Alıyor?


Sahi bu tefeciler ne kadar faiz alıyor? Borç paraya ihtiyacı olan vatandaşın, tefecilerden uzak durması gerektiğini defalarca anlattık. Tefeci, Ahmet, Yusuf, Kaan, Cemil, Hakan, Mustafa ve diğerleri verecekleri peşin para karşılığında yüksek miktarlarda faiz alırlar. Yüksek derken, alınacak 5 bin lira kredi için 2 ay sonra ödemeli 2.000 TL. faiz ödeyebilirsiniz. Bunun için ne yaparsanız yapın, tefecilerden uzak durun.

tefeci faiz oranları
tefeci faiz oranları

Tefeci Faizi Hesaplama

Bu kişilerin hiçbiri kanun veya yasaya tabi değil. Zira bu şahısların parayla para satmaları kanuna aykırıdır ve ceza gerektirir. Bu sebeple, tefeci faiz oranları hakkında bilgi almak yerine, tefeciye bulaşmadan para bulmanın imkanlarını araştırmalısınız. En büyük sıkıntı kara listede iseniz başlıyor. Çünkü sicili bozuk olanlara birçok banka kredi de vermiyor. Tabi içlerinde bir iki tane kredi notuna bakmayan bankalar ve finans kuruluşları var. Senetle Kredi Veren Bankalar Listesi içeriğinde, elinde senedi veya çeki olan esnaflar için çek bozdurma ve kırdırarak peşin para temin etme yolları incelenmiştir.

Tefeciler Nasıl Çalışır?

Eğer siciliniz bozuk ise ve size para verecek bir finans kuruluşu bulmuş iseniz, bu kişi veya kuruluşların faiz oranlarını normal ihtiyaç kredisi faizleri ile karıştırmayın. Bugün Türkiye’de en yüksek ihtiyaç kredisi faizi alan banka %1,90 seviyesine kadar çıkabilmektedir. Ancak herhangi bir tefeciye başvurduğunuz zaman sizden dosya masrafı yerine hava parası tahsil edilecektir. Bazıları işi garantiye almak için müşteriye bedeli yazılmamış veya sıfırları “00” konmamış boş senetlere imza attırdıkları bile söylenmektedir. Bu sebeple, tefeciden para alırken kaç para faiz aldığını değerlendirerek hesaplama işlemi yapmaya kalkmayın. En iyi çözüm uzak durun.

Tefeci Adresleri ve Telefon Numaraları

İnternette tefecilik yapmamasına rağmen, size borç para vereceğini veya kredi çıkaracağını söylerek sizden havale, EFT gibi yöntemlerle nakit para talep edenler olacaktır. Bu kişilerin kimseye para vermedikleri gibi, zor durumda ki vatandaşı kandırarak ellerinde ki parayı almaya çalışırlar. Bu sebeple, internet sitelerinde, yorumlarda, facebook sayfalarında, büyük şehirlerde ki kaldırım ilanlarına inanarak paranızı kaptırmayın.

tefeci faiz hesaplama
tefeci faiz hesaplama

Finans Kuruluşları Faiz Oranları

Kırmızı kalem çekilmiş bir vatandaşın çektiği krediyi geri ödememe riski yüksek olduğu için finans şirketleri bu kişilere para verirken, ipotek, kefil gibi envanterler talep ederler. Zira verilen paranın hayal olmaması için finans şirketi kendini garantiye almak zorundadır. Sonuçta maaş bordrosu yok, sabit gelir olup olmadığı belli değil, daha önce kredi veya kredi kartı borcu ödememe diz boyu.. Bu sebeple tefeci faiz oranlarına yakın bir bedel talep edebilirler.

Tefeciye Senet İmzalayanlar Ne Yapmalı?

Yasal olarak ödenmeyen senetle uygulanabilecek faiz oranları yıllık %10 – 15 civarındadır. Aylık hesaplamaya göre;

Aylık %1 – 2 oranına tekabül etmektedir.

http://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/TCMB+TR/TCMB+TR/Main+Menu/Para+Politikasi/Reeskont+ve+Avans+Faiz+Oranlari Bu linkten güncel oranları inceleyebilirsiniz.

Eğer tefeciye bono imzaladıysanız, elinde sizin veya yakınlarınızın imzasını taşıyan bir senedi icra dairesine vererek hakkınızda icra takibi başlatabilirler.

Tabi bu takibe itirazda da bulunabilirsiniz. Ayrıca senedi elinde bulunduran tefeciyi, tefecilik yaptığı gerekçesiyle Cumhuriyet Başsavcılığına hakkında suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

The post Tefeciler Ne Kadar Faiz Alıyor? appeared first on Senetle Kredi Borç Para Verilir.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir