Tefeciler Ne Kadar Faiz Alır?

Tefeciler ne kadar faiz alır? Birçok insan bunu merak ediyor. Tefeciler ile alakalı bilmeniz gereken pek çok detayı sizlere aktaralım. Paramız yokken bankalara koşarız. Ancak kredi notumuzu düşürecek davranışlar ve tutum sergilemişseniz, bankalar size güvenmedikleri için kredi vermekte tereddüt yaşayabilirler. Bu durumda para kazanmanın çeşitli yolları da denenir. Borç paraya ihtiyacınız var ise içeriğimizi inceleyerek bir saatte para kazanmanın yollarını öğrenebilirsiniz. Tefeciler, tasvip edilmese de para kazanmanın bir yoludur.

Bu yazıda, tefecilerin nasıl çalıştığını, para verirken nasıl davrandıklarını ve faiz hesaplamalarını inceledik. Tabii ki bunun için sizlere tefeci Erol’un numarası veya adresi gibi bilgiler veremeyiz. Tefecilik ile ilgili tüm ayrıntılar haberimizde bulunabilir.

Tefeciler Nasıl Çalışır?

Tefecilik, günümüzde pek yaygın olmayan bir meslek grubudur. Zenginler ve tüccarlar, İslam öncesi dönemlerde paraya ihtiyacı olanlara borç vererek onları destekledi. Günümüzde, kuyumcular, galeriler, emlakçılar, beyaz eşya satıcıları ve telefoncular gibi zengin gruplar da bu işlemi yapmaya başladı. Bu kişiler tarafından verilen paralar, bankalar gibi faizli olarak geri alınmaktadır.

Efecilik yasa dışıdır. Bankaların faizlerinden veya ödeme baskısından kurtulayım derken durumunuz daha kötü olabilir. Bunun yanı sıra, tefecilerin faiz oranları bankaların faiz oranları ile karşılaştırıldığında daha yüksektir. Bu nedenle, tefeciler sizin en son başvuracağınız kişiler olmamalıdır.

Tefeciler, verecekleri borç karşısında bir teminat talep ederek paranın geri ödenmesini sağlarlar. Borç taksitleri için senet imzalatabilir, parayı alacak kişinin üzerine kayıtlı bir taşınmaz veya taşınmaz malı ipotek ettirebilir veya bir veya daha fazla kişiden kefil göstermesini isteyebilir. Bu bilgileri tam olarak anlayamayan kişilere borç verilmez veya istenilen miktarın altında para verilebilir.

Tefeciler bir yere bağlı olarak çalışan yasal kurumlar olmadıkları için şartları ve kuralları kendileri belirlerler. Örneğin, borcun ödeme günü geldiğinde, borçlu kişi borcunu ödememiş ise normal faizin üzerinde bir faiz uygular ve ödeme yapmadığınız tespit edilirse mallarınıza el koyabilir. Bununla birlikte, size ve yakın çevrenizdeki insanlara zarar verebilirler.

Tefeci Faizi Hesaplama

Bilindiği gibi, tefeciler verilen miktarın kat ve kat üzerinde bir tutar ile geri ödeme alırlar. Örneğin, 5 bin TL’lik bir borcun vadesine göre 2 bin TL’ye kadar faiz uygulanabilir. Bu tefecinin çabaları ve piyasa koşulları artık sona ermiştir. Bu kişiler yasaları ve kanunları asla önemsemezler. Normal koşullarda bu tür bir şey yapmak yasaktır. Bu nedenle, tefecilerden borç almanız da yasaktır. Kanunlar açık değildir. Faydaları ve bu işin sonunda neler olacağını kendileri belirlerler.

Tefecilere Nasıl Ulaşılır?

Sizin için tefecilerin cep telefon numaralarını veya adreslerini bulamayız. Bununla birlikte, yaşadığınız şehirdeki tefecilere ulaşabilirsiniz. Tefecilik, yaşadığınız şehirde bulunan galeri sahipleri ve kuyumcular gibi işçiler tarafından sıklıkla yapılmaktadır. Bu işlemi gerçekleştirmek için internet sitelerinde belirtilen tefeci adresleri ve telefon numaralarına güvenmeyin. Çünkü bu kişiler size borç vermek yerine paranızı alabilirler. İstanbul, Ankara veya İzmir gibi büyük şehirlerde yaşıyorsanız da bu konuda dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Bu parayı bulacağım derken tamamen mevcut paradan da yararlanabilirsiniz.

Finans Kuruluşlarına Başvurun

Bankalardan kredi alamayan kişilere finans kuruluşları yardım eder. Finans kurumlarının yanı sıra Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile işbirliği yapan faktoring şirketleri de vardır. Bu şirketler senet ve çek de vermektedir. Bununla birlikte, hem güvenilir hem de yasal olarak bu işlemi gerçekleştirmektedirler. Sizlere para sağlayacak kişilere de güvenmemenizi tavsiye ederiz. Finans desteği sağlayan şirketlere ve finansman kuruluşlarına BDDK aracılığıyla müracaat edebilirsiniz.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir