TBMM’de gündem bu hafta epey yoğun! Fahiş fiyat artışı yapan işletmelere ağır yaptırım geliyor


Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gündem yoğun. Meclis bu hafta 23 Nisan etkinliklerine ev sahipliği meydana getirecek. Salı günü 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sebebiyle Genel Kurulda hususi oturum gerçekleştirilecek.

AKŞAM RESEPSİYON GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Meclis’te temsil edilen siyasal partilerin genel başkanları oturumda 10’ar dakikalık konuşma meydana getirecek. Akşam ise 23 Nisan resepsiyonu gerçekleştirilecek.

ENERJİ ALANINDAKİ YASA TEKLİFİ GÖRÜŞÜLECEK

Meclis Genel Kurulu’nda Çarşamba günü enerji alanındaki yasa teklifinin görüşmelerine başlanacak. Teklif, yerli üretim ve ithal organik gazın Türkiye’de sıvılaştırılarak dünya piyasalarına LNG olarak pazarlanabilmesini içeriyor. Düzenlemeye gore; kıyı ve sahil şeritleri hariç olmak suretiyle denizler ve göllerde yenilenebilir enerji üretim santralleri kurulabilecek.

FAHİŞ FİYAT ARTIŞI YAPAN İŞLETMELER ŞİMDİ YANDI

Meclis gündemine gelmesi beklenen mühim yasa teklifleri de var. Onlardan biri Tecim Kanunu’nda yapılacak düzenleme olacak. Ortalama 20 maddeden oluşması öngörülen teklifte, fahiş fiyat artışı meydana getiren işletmelere verilen yönetimsel para cezalarının artırılmasına ilişkin düzenleme de yer alacak. Ek olarak işletmelere kapatma yaptırımı getirilmesi de Meclis’teki görüşmeler esnasında tartışılacak.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI TEŞKİLAT YAPISI DEĞİŞİYOR

Bu hafta Meclis Başkanlığına sunulması planlanan öteki teklif, Ulusal Müdafa Bakanlığının teşkilat yapısındaki değişimler içeriyor.

Erdem Aksoy

23 Nisan Türkiye Hukuk Enerji Siyaset Iktisat Haberler

Related Posts