Tarla Kiralama Nedir, Nasıl Yapılır?

Hazine arazisi kiralama önemli bir seçenektir. Uzun süreli kiralama, düşük fiyat beklentisi ve muhatabınızın devlet olması avantajlardır. Bu nedenle, zaman zaman hazine arazisi kiralama hakkında bilgi sahibi olmanız gerekebilir. Tarla kiralama nedir, nasıl yapılır? Sizlere detaylı bir şekilde anlatalım.

Hangi Hazine Arazileri Kiralanamaz?

Hazine arazisi kiralama önemli bir seçenektir. Uzun süreli kiralama, düşük fiyat beklentisi ve muhatabınızın devlet olması avantajlardır. Bu nedenle, zaman zaman hazine arazisi kiralama hakkında bilgi sahibi olmanız gerekebilir. Bu noktada doğru yerdesiniz. Hazine arazisi kiralama ile ilgili tüm ihtiyaç duyacağınız bilgileri ve şartları bu sayfada bulabilirsiniz. Uzun süreli kiralama söz konusu olduğunda, İRTİFAK sayfasını incelemeniz gerekir.

Hangi Araziler Kiralanabilir?

Hazine arazisi kiralama söz konusu olduğunda, bazı sınırlamalar olduğunu unutmamalıyız. Satış işlemlerinde olduğu gibi özel kanunlara tabi olan arazileri kiralamak yasaktır.

Hazine arazisi kiralama işlemine tabi olmayan birkaç arazi türü burada listeleyelim.

  • Mera gibi yerler
  • Doğal  yerler ormanlar
  • Kıyı alanı,
  • Orta malı olarak kabul edilen araziler,
  • Kamu hizmetine tahsis edilen araziler,
  • Daha sonra kamu hizmeti için kullanılacak olması nedeniyle ilgili kurumun bu arazileri kiralaması yasaktır.
  • Kalıp madenciliği yapmak için maden ruhsat sahasında gerekli görülen alanlar,
  • Doğal sit alanları arasında kalan alanlar,

Hangi Hazine Arazileri Veya Devlet Arazileri Kiralanabilir?

Bu noktada, kiralama ile satış arasında önemli bir fark olduğunu da belirtelim. Sadece hazineye ait tescilli taşınmazlar satın alınabilir. Ancak kiralamada ise devlet tarafından tescil edilen harici alanlardan da yararlanabilirsiniz.

Hukuki olarak hazineye ait olmayan bu araziler devlet arazisi olarak adlandırılır. Devlet arazilerinin kiralama koşullarının ve prosedürlerinin hazine arazilerinin kiralama koşullarıyla aynı olduğunu söyleyebiliriz.

Her iki durumda da başvuru yaparsınız. Bu aşamada, kurum arazinin kamu hizmeti için gerekli olup olmadığı konusunda inceleme yapıyor. Bu araştırmanın sonuçları olumluysa, araziyi kiralayabilirsiniz.

Hazine Arazisi Veya Devlet Arazisi Kiralama Bedeli Nasıl Belirlenir?

Devlet arazileri ve hazineler tahmini kira bedeli üzerinden ihale edilir. Bu bedel nasıl hesaplanır? Hemen inceleyin.

Öncelikle, taşınmazın tahmini bedelinin %4’ü temel kiraya ödendiğini biliyoruz. Bununla birlikte, belirli yatırımlarda ek bir avantajımız var. Sanayi, hayvancılık ve tarım amaçlı kiralamalarda bu oran %1,5’dir. Tarımsal amaçlı kiralama yapıyorsanız, hazine arazisi kiralama bedeli daha düşük olacaktır.

Oraya ulaştık. Taşınmazın tahmini fiyatını nasıl öğreneceğiz?  Aslında, Devlet Arazilerinin Satışı sayfamızda da onu belirtmiştik. Yine de burada kısa bir hatırlama yapalım. Aşağıdakiler, Milli Emlak Müdürlükleri ve Şeflikleri tarafından bedel tahmininde kullanılır.

Tarım alanlarında gelirlerin kapitalizasyonu yöntemi uygulanır. Bu yöntem, araziden elde edilebilecek net tarımsal geliri kullanır.İmar planlarında, ticaret alanı veya konut alanı olarak ayrılmış alanlarda karşılaştırma yöntemi uygulanır. Bu yöntem, aynı bölgede bulunan benzer arsaların satış fiyatlarını kullanarak hazine taşınmazının yaklaşık değerini hesaplar.

 

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir