Süper Lig’in yayın ihalesinde mutlu son! Gelir iki katına çıktı


2024-2025, 2025-2026 ve 2026-2027 futbol sezonlarına ilişkin Süper Lig ve TFF 1. Lig müsabakalarını kapsayan gösterim ihalesinde mutlu sona ulaşıldı. Beinsports adına TFF ihale komisyonuna yeni bir teklif götürmüş olan Digiturk, miktarı 160 milyon dolara çıkardı. Bu teklif hem de en yüksek ve mevcut durumda tek teklif olduğundan komisyon tarafınca kabul edildi. 160 milyon dolarlık miktar bugünkü mevcut kurla kabaca 5 milyar TL’ye denk geliyor.

İHALEYE İKİ FİRMA KATILDI

Türkiye Futbol Federasyonu ve Kulüpler Birliği temsilcilerinin yer almış olduğu Gösterim İhale Komisyonu 29 Şubat’ta toplanmıştı. 2024-2025, 2025-2026 ve 2026-2027 futbol sezonlarına ilişkin TFF Süper Lig ve TFF 1. Lig Müsabakaları Gösterim Haklarının Devri hakkında düzenlenen ihalede Saran Medya ile beIN Sports yer almıştı.

BEKLENEN TEKLİF GELMEDİ, İHALE İPTAL EDİLDİ

Mevcut yayıncı kurum beIN ise 120 Milyon Euro’da kaldı. Edinilen bilgiye bakılırsa; TFF, beIN’den senelik 185 milyon Euro’ya çıkmalarını istedi, dolar bazında bunun adı 200 milyon Dolar olarak konuldu. Bu teklif beİN tarafınca kabul görmedi. TFF, Saran grubundan ise senelik 150 milyon euroyu peşin istedi. Bu da kabul görmeyince ihale iptal oldu.

TFF, İPTALLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Türkiye Futbol Federasyonu’ndan mevzuyla ilgili meydana getirilen açıklamada “İhale için verilen teklif bedellerinin yetersiz bulunması dolayısıyla Gösterim İhale Komisyonu’nca ihalenin iptali yönünde tavsiye sonucu alınmıştır. Gösterim İhale Komisyonu’nun gelen teklifleri yetersiz bulmuş olduğu sebebi öne sürülerek almış olduğu ihalenin iptaline yönelik tavsiye sonucu, TFF Yönetim Kurulu tarafınca değerlendirilmiş ve bu doğrultuda Gösterim İhalesi iptal edilmiştir. TFF Yönetim Kurulu tarafınca alınan karar gereği Gösterim İhale Komisyonu’nun önerileri doğrultusunda belirlenen gösterim ihalesi muhammen bedeli ve öteki kriterlerin sağlanması şartıyla, Süper Lig ve 1. Lig gösterim haklarının devrine ilişkin olarak tüm ilgililere 2 Mart 2024 Cumartesi günü saat 13.00’e kadar tekliflerini iletmeleri için süre verilmiştir. Süper Lig ve 1. Lig gösterim haklarının kapsamı ve sağlanması ihtiyaç duyulan asgari şartlar hakkında informasyon almak isteyenlerin en geç 01.03.2024 saat 17.00’ye kadar Türkiye Futbol Federasyonu ile iletişime geçmeleri kamuoyunun bilgilerine duyurulur” ifadelerine yer verilmişti.

YENİ TEKLİF 160 MİLYON DOLAR

Fanatik’te yer edinen habere bakılırsa; İhalenin iptal edilmesinin arkasından mevcut yayıncı beinsports, dün resmi bir girişimde daha bulunmuş oldu. Beinsports adına TFF ihale komisyonuna yeni bir teklif götürmüş olan Digiturk, miktarı 160 milyon dolara çıkardı. Bu teklif hem de en yüksek ve mevcut durumda tek teklif olduğundan komisyon tarafınca kabul edildi. Bugün 14.00’e kadar resmi olarak sonlandırılması ihtiyaç duyulan ihale süreci böylece gayriresmi olarak son bulmuş oldu. TFF’nin yapacağı izahat ile 3 senelik yeni devrin resmen başlaması planlanıyor.

5 MİLYAR TÜRK LİRASI

160 milyon dolarlık miktar bugünkü mevcut kurla kabaca 5 milyar TL’ye geliyor. Bilinmiş olduğu suretiyle beinsports devam eden 2023-2024 sezonunda Süper Lig naklen yayınları için 2 milyar 635 milyon 490 bin lira ödüyor. Bu bakımdan bakıldığında gösterim ihalesi gelirinin iki katına çıkmış olduğu görülüyor. Bilhassa senelik bütçelerinin yüzde 70-80’lik kısmını gösterim gelirleri oluşturan Anadolu kulüplerinin ciddi kazanım sağlaması olası.

Kaynak: Haberler.com / Spor

Finans Spor Iktisat Haberler

Related Posts