şte yeni dönemin ayrıntıları! Fahiş fiyat uygulayan işletmelere ağır cezalar yolda


Tecim Bakanı Ömer Bolat, fahiş fiyat uygulayıp stokçuluk yapanlarla ilgili TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden kanun teklifiyle işletmelere uygulanacak yaptırımlar hakkında informasyon vererek “Buradaki amaç caydırıcılık. Şu demek oluyor ki istiyoruz ki tecim haklı, vicdani ve piyasa şartları içinde yapılsın” dedi.

“PİYASADA İNDİRİMLİ SATIŞLARI SAĞLADIK”

Bakan Bolat, Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde konuşarak “Denetimler kanalıyla 81.000 işletme ve 580.000 ürün denetlemeleri yapılmış oldu ve fahiş fiyat uygulayıp stokçuluk yapanlara ciddi cezalar uygulandı. Marketler, besin ürünleri, çimento ve hazır beton sektörleri noktasında da son aşama yoğun emek harcamalar yaptık. Gerek çimentoda gerekse hazır betonda kasım ayında fiyatı arttırmama ve indirme taahhütleri alarak orada indirimler sağladık. Minimum beş ay süresince Nisan ayı başlarına kadar marketlerde cumhuriyetin 100. yıl indirim kampanyaları başlattırdık.” dedi.

şte yeni dönemin ayrıntıları! Fahiş fiyat uygulayan işletmelere ağır cezalar yolda

FAHİŞ FİYAT CEZALARINDA 10 KAT ARTIŞ

“Şimdi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde fazlaca mühim bazı kanunlarda değişim yapılıyor.” ifadeleriyle konuşmasına devam eden Bolat, “Rekabetin korunması kanunu, tüketicinin korunması kanunu, lisanslı depocular, kooperatifler, stokçuluk ve fahiş fiyatla ilgili ilgili düzenlemelerde cezalarında ciddi artışlar meydana geliyor.” ifadelerini kullandı.

Stokçulukta yakalanan firmalara kapama cezası geleceğini vurgulayan Bolat, “Bir kere fahiş fiyat denetimler sonucunda fahiş fiyat uygulamalarında asgari ceza, on katı şu demek oluyor ki 10 bin liradan 100 bin liraya çıkarılıyor kanunda. Kanun 2020’de çıkarılmıştı. Biz onu tekrardan değerlemelerle her yıl yükselttik. 55 bin TL olan ceza da 100 bin TL’ye çıkarılmış oluyor. Kanundaki sayı 10 bin liraydı, onu 100 bin TL’ye çıkarmış oluyoruz. 100 bin liralık üst ceza limitini de 1 milyon TL’ye çıkarmış oluyoruz.

şte yeni dönemin ayrıntıları! Fahiş fiyat uygulayan işletmelere ağır cezalar yolda

3 DEFA YAKALANAN FİRMALARA KAPATMA CEZASI

Stokçulukta ise bu cezalar, kanunda yazan 1 milyon TL rakamı 12 milyon TL’ye çıkarılmış oluyor. Aslen tekrardan derlemeleri uygulayarak biz şu anda bunu 4.5 milyon TL kesiyorduk. Aslına bakarsanız bu cezayı kesiyorduk, 12 milyon TL çıkarmış olacağız asgariyi de 1 milyon TL’ye çıkarmış olacağız. Stokçulukta bir takvim yılı içinde üç kez yakalanan firmalara kapatma cezası geliyor altı güne kadar. Kapatma cezası da uygulanacak. Buradaki amaç caydırıcılık. Şu demek oluyor ki istiyoruz ki tecim haklı, vicdani ve piyasa şartları içinde yapılsın.

Tüketicilere alım enerjisini daraltacak tüketicilere fahiş fiyat uygulamasıyla istismar edecek uygulamalara gidilmesin. Bu mevzuda devlet olarak ve Türkiye Büyük Millet Meclisi kanun koyucu olarak piyasanın regüle edilmesi ve piyasadaki bu tür uygulamaların ortadan kaldırılması ve bir normalleşme çabaları için bu düzenlemeleri yapıyoruz. Umut ediyorum ki Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bugün yarın inşallah bu kanuni değişimler tamamlanmış olacak.” diye konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Iktisat

Tecim Bakanı Ömer Bolat Hukuk Finans Iktisat Haberler

Related Posts