Starbucks, Orta Doğu’da 2000 kişiyi işten çıkardıMarkaya yönelik boykotlarla boğuşan Starbucks‘ın Orta Doğu’daki franchise sahibi Alshaya Group, 2000 kişiyi işten çıkardı. Şirket, “sıkıntılı” emek verme ortamı sebebiyle kafelerinde binlerce kişiyi işten çıkarma sonucu aldığını söylemiş oldu.

“ÜZÜCÜ VE ÇOK ZOR BİR KARAR”

CNN’e izahat meydana getiren Alshaya, işten çıkarmaların “son altı ayda kizorlu tecim koşullarının sonucu” bulunduğunu ve Ortadoğu ve Şimal Afrika’da bulunan Starbucks‘taki şubelerinde “meslektaş sayısını azaltmak için üzücü ve oldukca zor bir karar aldığını” söylemiş oldu.

Şirket kaç kişinin işten çıkarıldığını belirtmedi sadece Reuters ilk olarak bu sayının 2000 kişiye ulaştığını bildirdi. Alshaya bu raporu yalanlamadı. Şirket, “İşten ayrılan meslektaşlarımıza ve ailelerine gereksinim duydukları desteği vereceğimizden güvenilir olacağız ve Alshaya Grubuna ve Starbucks markasına olan sıkı emekleri ve bağlılıkları için en derin teşekkürlerimizi sunmak istiyoruz” dedi.

11000 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYOR

Kuveyt merkezli Alshaya, 25 yılı aşkın bir süredir Orta Doğu’da Starbucks’ı işletme hakkına haiz ve bölge genelinde ortalama 1300 lokasyonda etkinlik gösteriyor ve ortalama 11000 kişiye istihdam sağlıyor.

BÖLGEDEKİ SATIŞLAR ZAYIFLADI

Müşteriler, İsrail’in Gazze’deki savaşını destekleyen yada onunla bağlantısı olan işletmeler olarak algıladıkları Orta Doğu’daki Batılı şirketleri boykot ediyor. Starbucks’ın son olarak kazanç raporu, kısmen bölgedeki satışların zayıflaması sebebiyle beklentileri karşılayamadı.

Starbucks İş Dünyası Dünya Iktisat Haberler

Related Posts