Şimşek: KDV genel artışı olmayacak, MTV’ye ilişkin yeni bir düzenlemeyi aklımızın ucundan bile geçirmedik


Gömü ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, katılmış olduğu canlı yayında açıklamalarda bulunarak bir süredir yeni vergiler getirileceği iddialarının yayılması üstüne “Vatandaşa da piyasalara da iş alemine de sürpriz yapmayacağız.” diyerek “KDV, gelir vergisi, kurumlar vergisi genel oranlarında artış olmayacak. MTV’de bir düzenleme olmayacak.” ifadelerini kullandı.

Bakan Şimşek Habertürk TV’deki açıklamalarında “Kurala dayalı, internasyonal normlara dayalı bir program çerçevesi koyduk. Eylül ayında programı koyduk fakat fiili uygulama daha erken başladı.” diyerek “Programımızın aslı enflasyonu tek haneye indirmektir. Şu anda fiyat istikrarından uzağız fakat hedefimiz bu.” şeklinde konuştu. Bakan Şimşek’in konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

“Program çalışıyor. Bazı alanlarda öngördüğümüzden daha kuvvetli çalışıyor. Bizim için mühim olan piyasa aktörlerinin programa inanmasıdır. Bunun risk primlerinde özetlendiği kanısındayım. Bu durum Türkiye’nin dış kaynağa fazlaca daha uygun ulaşmasını sağlamış oldu.

Geçen senenin ilk 5 ayında Türkiye’den portföy çıkışı var. Haziran-Aralık’ta ise 11.3 milyar dolar net giriş oldu. Türkiye geçen yıl yurt dışından yüksek faizle 10 milyar dolar borçlandı. Fakat faizler düşüyor.

“SÜRPRİZ YAPMAYACAĞIZ”

Vatandaşa da piyasalara da iş alemine de sürpriz yapmayacağız. OVP’deki vizyon her neyse onu uygulayacağız. Orada vergi istisnalarını gözden geçireceğiz diyor. KDV, gelir vergisi, kurumlar vergisi genel oranlarında artış olmayacak. MTV’de bir düzenleme olmayacak.

Piyasalarda güvensizliği çoğaltmak, seçime yönelik bir sürü iddia ortaya konuyor. İddiaları basın danışmanlarımıza sorabilirsiniz. Bunların niyeti fena. Kayıt dışılık haricinde, bazı istisnaların gözden geçirilmesi haricinde hususi bir çalışmamız yok.

Harcamalarda rasyonelleştirmeyi başlattık. Yurttaş bizlerden de tutum istiyor. Yurttaş haklı.”

Ayrıntılar geliyor…

Erdem Aksoy

Mehmet Şimşek Finans Siyaset Iktisat Haberler

Related Posts