Servisleri kaldırılan kamu çalışanlarına destek verilecek


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, konuk olduğu tv100 ekranlarında Başak Şengül, Kübra Par ve Duygu Gözde Arslan’ın sorularını yanıtladı. Yılmaz, kamuda tutum tedbirleri kapsamında servisleri kaldırılacak çalışanlara ekonomik olarak destek sunulacağını açıkladı.

SERVİSLERİN KALDIRILMASI MESELESİ

Yılmaz, mevzuyla ilgili açıklamasında “Kamuya eleman alınmayacak diye bir şey söz mevzusu değil, bir sınır getiriliyor. Ne kadar eksildiyse o denli istihdam yapılacak. Bunu aşmamak istiyoruz. Kamuda 5 milyonun üstünde çalışan var. Bir de personel harcamaları tek seferlik değil, devamlı harcamayı gerektiren hususlar. Kamu hizmetlerini aksatmadan belli bir dönem için bu şekilde bir sınır getirdik. Günün ihtiyacına bakılırsa planlama yapılmış olunacak. Şu an devam eden servisler süresi doluncaya kadar devam edecek. Toplu taşıma mevzusunda kamu çalışanlara destek sunulacak” dedi.

Servisleri kaldırılan kamu çalışanlarına destek verilecek

BİRDEN FAZLA MAAŞ ALAN KAMU GÖREVLİLERİ

Birden fazla yerden maaş alan kamu görevlilerinin ücretlerine üst sınır getirilmesine ilişkin sual üstüne Yılmaz, kamunun geneli için senelerdir bir uygulama bulunduğunu ve ne kadar yönetim kurulu üyeliği olursa olsun maaşı haricinde bir tek bir yerden maaş alma hakkı verildiğini söyledi. Yılmaz, buna yönelik bazı istisnaların bulunduğunu belirterek, “Bazı şirketlerde, kamunun ortaklığı olduğu yapılarda görevlendirilenler istisnai de olsa yüksek (maaş) alabiliyorlar. Kamuoyunda bir tepki oluştu bu mevzulara, adaletsizlik duygusu oluşturdu. Dolayısıyla bir genel sınır koyma sonucu aldık” ifadelerine yer verdi.

“TASARRUF PAKETİ REFORMLARIMIZIN BİR PARÇASI”

Açıklanan tutum paketi için “Bizim reformlarımızın, yaptığımız çalışmaların bir parçası” diyen Yılmaz, şöyleki devam etti: Daha bütünlük içinde bakmak gerekiyor kamu dengelerine. İşin öteki harcama boyutları olduğu benzer biçimde gelir boyutu da var. Tahsilat oranını artırdığınız, kayıt dışılığı azalttığınız vakit gelir tarafınca dengenizi iyileştirmiş oluyorsunuz. Toplu etkiyi, OVP’yi eylül ayında güncellediğimizde görmüş olacaksınız.”

Olgun Kızıltepe

Cumhurbaşkanı Yardımcısı İş Dünyası Siyaset Iktisat Güncel Haberler

Related Posts