Senetle Para Veren Galeriler Otomotiv Firmaları


Galeri adı verilen ikinci el ve sıfır kilometre vasıta satışı yapan iş yerlerinin bazılarının senet karşılığında borç para verdiğini duymuş olmalısınız. Türkiye’de her ne kadar çıkar sağlamak için borç para vermek, faiz almak yasak olsa da, ikrazatçı firmalar, faktoringler, kuyumcular, tefeciler ve oto galerilerden bazıları senet karşılığında nakit para imkanı sağlamaktadırlar.

Senetle Galeriden Nasıl Borç Para Alınır?

BİRİNCİ YÖNTEM; Senet karşılığında borç para almak isteyen kişilerin, galeriye başvurmaları için mutlaka aracı veya tanıdık olmaları gerekmektedir. Hiçbir oto galeri tanımadığı ve ödeme gücü olmayan kişilere borç para dağıtmaz. Bu sebeple, oto galeriden ödünç para alabilmek için, senet imzalamanız yetmez.

Otomotiv firmaları
Otomotiv firmaları

Oto Galerilerden Senetle Otomobil Alma

İKİNCİ YÖNTEM; Bazı oto galeriler ise, ikinci el otomobilleri maaşı sağlam ve ödeme gücü olan kişilere senet karşılığında satarak nakit paraya kavuşmalarını sağlar. Kişinin otomobil alacak gücü veya otomobile ihtiyacı olmamasına rağmen, oto galeriden satılması istenen aracı satın alır. Bu araç uzun süredir satılmadığı veya satılamayacağı için galerici bu araçtan zarar etmek yerine sağlam güvenilir müşterilerine senetle taksit taksit satar. Bu yöntem gayet yasal bir yöntemdir. Genelde küçük meblağlı Tofaş, Renault gibi veya diğer araçların düşük modelleri bu şekilde satılır.

Galerici 10.000 TL. değeri bulunan aracı, senetle 13,  14 bin liraya kullanıcıya satar. Bu aracı alan vatandaşta, galerinin yerine sahibinden sitesine ilan vererek, kendisi satmaya çalışacaktır. Tabi belki senetle galeriden araç alan vatandaş, bu aracı 15.000 TL.’ye de satabilir. Vatandaşın galericiye ödeyeceği fark, faiz, hava parası ne isim verirseniz verin, kişinin aracı satacağı fiyata bağlıdır.

senetle kredi veren firmalar
senetle kredi veren firmalar

Bu yöntemle sadece özel oto galeriler satış yaparlar. Kurumsal, Doğuş, Toyota, Honda, Renault gibi otomotiv firmalarından bu şekilde kredi çekmenin araç satın almanın imkanı yoktur.

Takas Usulü İle Senet Karşılığında Nakit Para

Bir başka yöntem ise, eski veya düşük model otomobili olan kişinin daha yüksek model bir otomobil alması ve aradı farkı senet yapmasıdır. Elinde satamadığı veya çok ucuza satılacak olan otomobilini oto galeriye veren müşteri, galeriden daha yeni ve fiyatı yüksek olan bir araç alır. Galerici esnaf, satıcı ile arasında sözleşme yapar. Bu sözleşmenin ekinde senet imzalatır. Yeni aracı alan vatandaş, aracın fiyat farkını aylık taksitler halinde öder. Her taksit ödendiğinde, bir adet senet galericiden geri alınır.

Yeni aracı satın alan kişinin eğer acil paraya ihtiyacı varsa, bu aracı anında başka bir otomotiv firmasına satabilir. Tabi şahıs hem alırken elden taksit yaptırdığı, hemde acele otomotiv firmasına sattığı için zarar etmesi olasıdır.

borç veren galeriler
borç veren galeriler

Eğer şahıs bu aracı otomotiv firmasına değilde, internetten kullanıcılara (binicilere) satarsa, zararı düşecek ve hatta iyi fiyat veren bir müşteri bulabilirse kâr edebilecektir.

Ancak bu yöntem genelde acil paraya ihtiyacı olanların kullandığı bir yöntem olduğu için, genelde karına-zararına araç hemen satılmakta ve alınan para ile öncelikle galericiye borç kapatılmakta ve paranın üstü de kullanılmaktadır. Bu yöntem satışı zor olan veya satılamayan araçlar ve gayrimenkuller için de geçerlidir.

  • İSTANBUL BAKIRKÖY AÇIK OTO PAZARI; Osmaniye Mahallesi, 34146 BAKIRKÖY/İstanbul
  • KARTAL OTO PAZARI; Orta Mahallesi, Reşit Paşa Cd. No:4, 34880 Kartal/İstanbul
  • ANKARA OTO PAZAR; Mehmet Akif Ersoy Mahallesi, Anadolu Bulvan No:129, Yenimahalle Ankara
  • ANKARA ARABA PAZARI; Mehmet Akif Ersoy Mah., Bağdat Cd., 06200 Yeni.Mah. Ankara
  • İZMİR OTO PAZAR; 40. Sk. No:2,  Kemalpaşa/İzmir
  • MENDERES; Künerlik Mahallesi Çevre Yolu Bulvarı No:234/4,  Menderes İzmir
  • BURSA OTO PAZAR; Üçevler Mahallesi, 82. Sk., 16120 Nilüfer/Bursa

Yukarıda ikinci el otomobillerin hemen paraya çevirebileceği açık oto pazarlarının adresleri yer almaktadır.

İkinci el otomobili olmayanlar veya galericilerden kredi alamayanlar için Senetle Altın Satan Kuyumcular ve Sarraflar alternatif teşkil etmektedir.

oto galeriden senetle borç para
oto galeriden senetle borç para

Bazı müşteriler ise, sıfır kilometre otomobil satın alarak, 0 faizli kredi  kullanmayı ve bu kredi ile alınan aracı hemen paraya çevirerek, faizsiz krediye sahip olmayı düşünürler. Ancak bunu hiçbir okuyucumuza tavsiye etmiyoruz.

2017 senesinde taşınırların ipotek edilmesi için bir yasa yayınlandı. Aslında bankalar belirli model ve fiyatlarda ki araçları ipotek altına alarak, müşterilerine kredi verebilmekteler. Ancak hemen hemen tüm bankalar bu ticarete sıcak bakmamaktadırlar. Ancak herhangi bir bankaya veya finans kuruluşuna ikinci el otomobilinizi ipotek ettirebilirseniz, aracınızın fiyatının %70’i oranında ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Bu ticaret sayesinde tefeciler ile uğraşmak zorunda da kalmazsınız.

The post Senetle Para Veren Galeriler Otomotiv Firmaları appeared first on Senetle Kredi Borç Para Verilir.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir