Rekabet Kurumu’ndan Nesine.com’a 77 milyonluk cezaRekabet Kurulu, D Elektronik Talih Oyunları ve Yayıncılık AŞ’ye (Nesine.com), 77 milyon 708 bin 195 lira yönetimsel para cezası verilmesini kararlaştırdı. Kurulun ceza öne sürülen sebebi Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal olarak yayınlandı.

Kurumunun web sitesinde yer edinen açıklamaya bakılırsa, D Elektronik Talih Oyunları ve Yayıncılık AŞ’nin münhasırlık içeren anlaşmalarıyla Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal etmiş olduğu iddiasına yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

FORMA HARİÇ ANLAŞMA HÜKÜMLERİ KALDIRILDI

Kurul, D Elektronik Talih Oyunları ve Yayıncılık AŞ’ye para cezasının yanında bazı yükümlülükler de getirdi. Forma üstünde bulunan alanlar (sırt, göğüs, şort, kol, konç benzer biçimde) hariç olmak suretiyle, spor kulüpleri ile reklam, tanıtım ve sponsorluğa yönelik akdedilmiş olan ve bu kurul kararının alındığı tarih itibarıyla yürürlükte bulunan sözleşmelerde direkt yada dolaylı olarak münhasırlığa yol açabilecek tüm hükümlerin kaldırılmasına ve Kuruma gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde belgelenmesi kararlaştırıldı.

Forma üstünde bulunan alanlar (sırt, göğüs, şort, kol, konç benzer biçimde) hariç olmak suretiyle, spor kulüpleriyle reklam, tanıtım ve sponsorluğa yönelik akdedilecek sözleşmelerde direkt yada dolaylı münhasırlığa yol açacak hükümlere yer verilmemesine karar verildi.

Spor kulüplerinin saha reklamlarına yönelik teşebbüsler ile akdedilmiş olan ve bu Kurul kararının alındığı tarih itibarıyla yürürlükte bulunan sözleşmelerde yer edinen direkt yada dolaylı olarak münhasırlığa yol açabilecek tüm hükümlerin kaldırılmasına ve Kuruma gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde belgelenmesi uygun bulunmuş oldu. Spor kulüplerinin saha reklamlarına yönelik teşebbüsler ile akdedilecek sözleşmelerde direkt yada dolaylı münhasırlığa yol açacak hükümlere yer verilmemesi kararlaştırıldı.

Mackolik İnternet Hizmetleri Tecim AŞ ile reklam ve hizmet alımına yönelik akdedilecek sözleşmelerde direkt yada dolaylı münhasırlığa yol açacak hükümlere yer verilmemesine yönelik yükümlülüklerin getirilmesine, gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak suretiyle oy birliğiyle karar verildi.

Rekabet Kurulu Iktisat Güncel Haberler

Related Posts