Rekabet Kurumu’ndan 11 firmaya ağır ceza! Bir araya gelip et fiyatlarını artırdıkları tespit edildi


Et fiyatlarını yakın markaja alan Rekabet Kurumu, 11 firmanın bir olup tutarları artırdığını tespit etti. Fiyat artışlarının arkasından harekete geçen Rekabet Kurumu, bu firmalara ulaştı ve cezai işlem uyguladı.

“SON 1 AYDA SİSTEMATİK FİYAT ARTIŞLARI YAŞANIYOR”

Bilgileri özetleyen CNN TÜRK İstanbul Haber Müdürü Nihat Uludağ, ”Bilhassa son 1 ayda ette çok önemli ve dizgesel bir halde fiyat artışları yaşanmaya başladı. Dana karkas et ocak ayında 280 liraya satılıyordu. Kuzu karkas 300 liraya satılıyordu fakat şubat ayından itibaren dizgesel tertipli fiyat artışları etlere yansıtılmaya başladı. Dana karkas 315’e çıktı, kuzu karkas ise 350’ye kadar alıcı bulmaya başladı” dedi.

“‘KESMEYİN, KESTİRMEYİN, BEKLEYİN’ SÖYLEMLERİ VAR”

Bazı tedarikçiler ise toplumsal medya grupları üstünden fiyat belirlediğini belirten muhabir Emrah Çakmak ise, ”Eti tedarik eden bazı tedarikçiler toplumsal medya üstünden, çeşitli mesajlaşma uygulamaları üstünden ‘Karkas 250 lira bekleyin, kesmeyin. 290’a çıkacak, 290’ı bekliyorlar. Hemen sonra tekrar bir yükseliş kesmeyin, kestirmeyin, bekleyin’ söylemleri var” bilgisini paylaştı.

“CEZAİ İŞLEM MÜKAFAT GİBİ GELİYOR”

Mevzuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Destek, “Cezai işlem mükafat şeklinde geliyor sanki. 5 lira koyduğu süre o ceza çıkıyor ve bunu da vatandaşın sırtından çıkıyor” vurgusu yapmış oldu.

“TÜRKİYE’DE ET EKONOMİYİ YÖNLENDİRİYOR”

Destek, ”Bunu o şekilde aniden yaptılar ki sanki sistemi tıkamak için. 1 ay kaldı seçime. Öyleki bir sisteme getirdiler ki Türkiye’de et ekonomiyi yönlendiriyor. Et piyasanın dengesini bozuyor.’ ifadelerini kullandı.

Erdem Aksoy

Finans Iktisat Güncel Haberler

Related Posts