Rekabet Kurulu’ndan META’ya günlük 4,8 milyonluk ceza


Rekabet Kurulu tarafınca Threads ve Instagram uygulamalarını bağlamak suretiyle hakim durumunu kötüye kullandığı şüphesi üstüne başlatılan soruşturmada, META Platforms, Inc. ( Feysbuk ) hakkında geçici önlem sonucu verildi. Değerlendirme sonucunda şirket, günlük ortalama 4.8 milyonluk ceza ödemekle karşı karşıya kaldı.

UYGULADIĞI YÖNTEMLE PAZARDAKİ GÜCÜNÜ ARTIRDI

Rekabet Kurumu’ndan meydana getirilen açıklamada, META’nın Instagram hesaplarına dayalı Threads profili oluşturan kullananların verilerini kullanıcılara onay seçeneği sunmaksızın birleştirmesinin soruşturma tamamlanana kadar telafisi güç zararlara yol açacağının değerlendirildiği ifade edildi.

Açıklamada, META’nın pazarda uzun senelerdir etkinlik göstermesi sebebiyle kapsamlı ve detaylı bir veri birikimine haiz olduğuna işaret edilerek, firmanın haiz olduğu kullanıcı tabanın büyüklüğü ve çeşitliliğinin, reklam verenler bakımından META hizmetlerini cazip hale getirmiş olduğu açıklandı.

Bu durumun META’ya hizmet geliştirme amacıyla daha çok kaynak ayırabilmesine olanak sağlamış olduğu ve rakiplerin reklam verenlere ve dolayısıyla finansal kaynaklara erişimini zorlaştırdığı, bu çerçevede META’nın faaliyetlerinin pazarda giriş engeli oluşturduğu anlatılan açıklamada, ek olarak, META’nın sunmuş olduğu temel hizmetler ve ilişkili hizmetlerle bir ekosistem olarak faaliyette bulunmuş olduğu, bu durumun, META’nın her bir hizmetten edinmiş olduğu gücü ve birikimi öteki bir hizmetine aktarmasını mümkün kıldığı ve pazar enerjisini artırdığı kaydedildi.

Açıklamada, mevcut bulgular çerçevesinde; Instagram ve Threads arasındaki veri aktarım mekanizması neticesinde oluşabilecek veri birleştirme davranışının engellenmesi yönünde geçici önlem uygulanmasına karar vermiş olduğu bildirildi.-

HER GÜN İÇİN 4.8 MİLYONLUK CEZA

META’nın Feysbuk, Instagram ve WhatsApp hizmetlerinden toplamış olduğu verileri birleştirerek toplumsal ağ hizmetleri ile çevrim içi görüntülü reklamcılık pazarlarında etkinlik gösteren rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığı ve pazara giriş engeline niçin olduğu daha ilkin tespit edilmiş ve bazı yükümlülükler getirilmişti.

META tarafınca Feysbuk, Instagram ve WhatsApp hizmetleri içinde verilerinin birleştirilmesine yönelik tercihleri için kullanıcılara sunulacak olan ekran bildirimi, kafi derecede saydam olmaması, bir başka deyişle kullanıcıları yeteri kadar bilgilendirme içermemesi ve kullanıcıları veri birleştirmeye onay verecek şekilde yönlendirici özellikte dizayn edilmesi sebepleriyle soruşturma kapsamında ele alınan rekabet karşıtı endişeleri gidermesi anlamında kafi görülmedi.

Bunun üstüne Kurul, 12 Aralık 2023 tarihinden adım atmak suretiyle, META tarafınca önerilecek uyum tedbirinin Rekabet Kurumu kayıtlarına girmesine kadar her gün için 2022 yılı gayri safi gelirleri üstünden 4 milyon 796 bin 152 lira yönetimsel para cezası uygulanmasına karar verdi.

Rekabet Kurulu Instagram Feysbuk Toplumsal Medya Hukuk Teknoloji Iktisat Haberler

Related Posts