Otomobil almak için en doğru zaman hangisi?


2023 yılının sonunda sıfır araçlar için meydana getirilen kampanyalar, ikinci el araçlarda da fiyat düşüşünü sağlamış oldu. Yeni yılla beraber fiyatlarda minik çaplı artış görülürken ikinci el piyasasında kredi faizlerindeki yüksek seyir sebebiyle durgun bir dönem yaşanıyor.

KREDİ FAİZLERİNİN ARTMASI OTO PİYASASINI ETKİLEDİ

31 Mart’ta yapılacak mahalli seçimlerden sonrasında ekonomide değişik bir tabloyla karşılaşılacağı korkusu vasıta alım kararlarını da yakından etkiliyor. Merkez Bankası’nın Haziran 2023’ten başlayarak şubat ayına kadar sürdürdüğü faiz artışı sonucunda yurttaş düşük faizli krediye erişemiyor.

Kredilere rahat ulaşılamaması, vatandaşın senet ve kredi kartıyla oto almaya çalışmasına niçin olurken “Vasıta alımı için doğru vakit, seçim öncesi mi, sonrası mı?” sorusuna cevap arayanlar ekonomistlerin görüşlerini takip ediyor.

SEÇİM SONRASI FİYATLAR ARTTI MI?

Mahalli seçimlerin sonrasında değişik bir ekonomik programın söz mevzusu olabileceği, yeni vergilerin yürürlüğe gireceği şeklinde iddiaların haberleştirilmesi vatandaşı tedirgin ederken mevzuyla ilgili Dezenformasyonla Savaşım Merkezi pek fazlaca kez yalanlama açıklamasında bulunmuş oldu.

“Yılda 4 kez MTV alınacağı, ev sahiplerine konuk vergisi getirileceği, benzer yeni vergilerin yürürlüğe konacağı şeklinde iddiaların resmi olarak yalanlanması, piyasalardaki seçim sonrası belirsizliği kaygısını bir kez daha ortaya çıkarırken vasıta sahibi almak isteyenler de seçim sonrası fiyatlarda artışla karşılaşmaktan korkuyor.

Enflasyonun yüksek olmadığı yıllarda ilkbaharda artan vasıta fiyatlarının sonbaharda düşüşe geçmiş olduğu görülürken son yıllarda ise fiyatların her dönem yüksek seyretmesi durumu yaşanıyor. Uzmanlar, vasıta almak isteyenlere uygun fiyatı yakaladıklarında harekete geçme önerisinde bulunurken yazları fiyat artışı ihtimaline de dikkat çekiyor.

MOTORLU TAŞITLAR YATIRIM ARACI OLDU

Dünyayı tesiri altına alan koronavirüs salgını sonrası ekonomideki dengelerin değişmesiyle aşırı değerlenen motorlu taşıtlar bir süre yatırım aracı olarak görüldü. Öyleki ki altın ve dolar şeklinde ciddi kâr sunan vasıta piyasası son 4 aydır, sıfır vasıta tedarikindeki engellerin kalkmasıyla dengelenmeye başladı.

Otomotiv Dağıtıcıları ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerine bakılırsa Türkiye’de 2023 senesinde satılan otomobil sayıları geçen yıla bakılırsa yüzde 63,2 oranında artarak 967.341 adete ulaştı. Hafifçe ticari vasıta pazarı ise yüzde 39,2 artarak 265.294 tane oldu.

Otomobil Finans Iktisat Haberler

Related Posts