Otobanda Lastiğiniz Patlasa ne Yapardınız/Yapmalısınız ?


İzinde memleketim olan Kayseri’ye yola çıktım. Dönüşte birazcık süratli gelmek için Kırşehir’den Niğde Otobanına girdim.

Niğde Otobanı hız limiti 140kmh , Hız sabitleyicimi 140’a sabitledim. O günlerde mevsim normallerinin oldukça üstünde bir ısı vardı vasıta rüzgar almasına karşın göstergede 43 dereceleri gösteriyordu.

Ankara’ya 90km kala arkadan pof diye bir ses duydum. Yavaştan arka titremeye başladı ve gitgide sarsıntı büyümeye başladı.

Aynadan baktığımda Sağ arka tarafta siyah bir duman gördüm anladım lastiğin yarıldığını, ayrıca arkadaki 2 tır selektör yaptılar. Sanıyorum ki lastiğimin patladığını anlayıp yavaşladılar onlar da.

Aracın arka lastiği patladığında yapmanız ihtiyaç duyulan bazı adımlar vardır:

 1. Sakin Kalınca: Ürkü yapmak yerine sakin kalmaya çalışın. Bir lastik patlaması olağan bir durumdur ve bir çok durumda çözülebilir.
 2. Sürat Kontrolü: Derhal hızınızı azaltın sadece Ansızın frene basmaktan kaçının, bundan dolayı bu yanal kaymanıza niçin olabilir.
  Lastiklerden biri patladığında yapacağınız en tehlikeli davranış frene olacaktır. Frene bastığınızda arkadaki tekerlerden bir tek birisi frenleyeceği için, frene bastığınızda lastiğin bir tanesi yeri tutacak aracınız ansızın yan dönerek takla atacaktır.
 3. Vasıta Kontrolü: Aracınız 3 lastik ile giderken direksiyonu oldukça sertleşebilir ve titreyebilir. (Bu hidrolik ve Elektronik direksiyona göre değişiklik gösterir.) Direksiyonu iki elinizle sıkıca kavrayıp ani bir hareket yapmadan yola odaklanarak aracı güvenli bir noktaya çekin.
  Güvenilir olun bu hızda lastik patlayınca vasıta sanki denizde yüzercesine yolda dalgalanıyor yol tutuşu namına hiçbir şey kalmıyor.
  Sakince yola ve aynaya bakarak aracı en güvenli yere çekmeniz gerekiyor.
  Benim şansım arkamdaki araçlarla aramdaki mesafenin oldukça yüksek olması arkamdaki tır şoförlerinin durumu anlayıp hızını yavaşlatması bana vakit kazandırması oldu.

Şansıma tam lastiğimin patladığı mevkide, yanda bir betan kısım yapılmış. Derhal kendimi can havli ile oraya attım.
Aracımın kaskosu vardı sadece, 43 aşama ısı ve söylemesi ayıp bagajımda dondurulmuş bozulabilecek gıdalar vardı kaskonun bu kadar süratli geleceğini asla sanmıyordum. Derhal Niğde Otobanı Otoyol devriyesini aradım ve durumu anlattım.
Stepnem var sadece kriko almayı unutmuşum. Ve bizim araçların lastik kitinde bulunan bijon anahtarı ile lastiği sökmek mümkün değil.

Sakın o şekilde yolda kalırsam bununla bijonları sökerim diye düşünmeyin mümkün değil. Bijonu yalama ediyor ve asla sökemiyorsunuz.

Otoban görevlisi 40 dakika kadar bir sürede geldi. Ve o gün aynı şekilde minimum 10 kişinin daha lastiğinin sıcaktan patladığını iletti. 30km ilerimizde aynı şekilde lastiği patlayan bir Dacia Duster tırın arkasına girdiğini iletti ikimiz de geçerken gördük.
Derhal Kriko ile kaldırdık stepneyi taktık. ve yolumuza devam ettik. Otoban görevlisi bu destek için herhangi bir ücret talep etmedi.

Otoyol görevlisi bilhassa sıcak havalarda lastiğe hidrojen basmamı tavsiye etti aklımda bulunsun.

Dikkatli olun , Sakin olun, sağlıcakla kalınca..

Related Posts