Neden Türkiye’nin kredi notunu yükselttiler? Fitch Ratings’ten Merkez Bankası açıklaması: Yanıldığımızı kanıtladılar


Internasyonal kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Erich Arispe Morales, Türkiye’deki otoritelerin ilk hedefinin enflasyonu düşürmek bulunduğunu belirterek, seçim sonrasında enflasyonun düşürülmesiyle tutarlı siyaset sıkılaştırmasının sürmesini beklediklerini açıkladı.

Morales, Fitch Ratings’in geçen hafta Türkiye’nin kredi notunu ‘B’den ‘B+’ya ve not görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çıkarmasının arkasından düzenlenen çevrim içi görüşmede, not artışı kararının nedenlerini deklare etti ve soruları yanıtladı.

Fitch Ratings: Türkiye'de Enflasyonun Düşürülmesiyle Politika Sıkılaştırması Devam Edecek

“YANILDIĞIMIZ KANITLANDI, TCMB SIKILAŞMADA DAHA İDDİALI OLDU”

Siyaset değişikliğinin geçen yıl eylülde Türkiye’nin kredi notunu ‘B’ olarak teyit ettikleri ve not görünümünü “negatif”ten “durağan”a çıkardıkları dönemde beklediklerinden daha çok parasal sıkılaşma sağladığını dile getiren Morales, “Bu zamanda, seçimlerin yakınlığı sebebiyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) manevra alanının kısıtlanacağını düşünerek faizin yüzde 35 seviyesinde kalacağını düşünmüştük. Sadece açıkça yanıldığımız kanıtlandı ve TCMB senenin başlangıcında yüzde 45 faiz oranına ulaşan bir sıkılaşmayla daha iddialı oldu ve ekonomideki genel kredi koşulları sıkılaştı.” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DEKİ OTORİTELERİN İLK HEDEFİ ENFLASYONU DÜŞÜRMEK”

Morales, parasal sıkılaşmanın beklediklerinden daha ileri bir seviyeye gittiğinin altını çizdi sadece enflasyon baskılarının kuvvetli kalmaya devam ettiğini açıkladı. Türkiye’de enflasyonun kısa vadede mühim bir siyaset zorluğu olmaya devam edeceğini düşündüklerini kaydeden Morales, “Enflasyonun düşürülmesiyle tutarlı siyaset sıkılaştırması bekliyoruz. Türkiye’deki otoritelerin ilk hedefi enflasyonu düşürmek.” dedi.

Fitch Ratings: Türkiye'de Enflasyonun Düşürülmesiyle Politika Sıkılaştırması Devam EdecekFitch Ratings’in Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Erich Arispe Morales

Morales, siyaset değişimiyle Türkiye’nin internasyonal biriki seviyesinde iyileşme görüldüğünü ve döviz korumalı mevduatların büyüklüğünün mühim seviyede azaldığını anımsatarak, “Politikanın enflasyonda sürdürülebilir düşüş sağlanmasıyla tutarlı olmaya devam etmesi, cari açıkta daralma ve bazı portföy girişleriyle, internasyonal rezervlerde iyileşmenin sürmesini bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Yurt dışı portföy girişinin Türk lirasında değerlenme ve biriki biriktirme hedefine katkı sağlayabileceğini ifade eden Morales, cari açığın ise ocaktaki 37,5 milyar dolar seviyesinden bu yıl 31 milyar dolara ve 2025’te 28 milyar dolara gerilemesini beklediklerini belirtti.

Fitch Ratings: Türkiye'de Enflasyonun Düşürülmesiyle Politika Sıkılaştırması Devam Edecek

“TÜRKİYE’NİN YENİDEN YATIRIM YAPILABİLİR NOTU ALMASI ZAMAN GEREKTİREN BİR SÜREÇ”

Morales, iktisat politikalarındaki değişimin Türkiye’nin internasyonal ana paraya erişimini de artırdığına işaret ederek, şunları kaydetti: “İleriye dönük baktığımızda, yüksek seviyedeki dış finansman ihtiyacı da göz önüne alındığında, dış finansmana erişim, derecelendirme açısından kilit bir unsur olmaya devam edecek. Türkiye’nin tekrardan yatırım yapılabilir notu alması vakit gerektiren bir süreç. Bunun için bazı kırılganlıkların giderilmesi ve politikanın başarısına bakmamız gerekiyor ki burada da temel mevzu gene enflasyon.”

Fitch Ratings Türkiye Internasyonal İlişkiler Finans Siyaset Iktisat Güncel Haberler

Related Posts