Motorine 1 lira 30 kuruşluk zam bekleniyor


Internasyonal petrol fiyatlarındaki artışa ve döviz kurundaki dalgalanmaya bağlı olarak akaryakıt fiyatlarındaki yüksek seyir sürüyor. Son gelişmeye nazaran motorine yapılacak zamla İstanbul’da motorin litresi averaj 43 lira 17 kuruş olacak.

Akaryakıt sektörü kaynaklarından alınan bilgilere nazaran 20 Mart Çarşamba günü motorinde pompaya 1 lira 30 kuruşluk zam yansıyacak. Benzin için ise şimdilik bir fiyat değişimi beklenmiyor. Geçtiğimiz hafta benzine 1 lira 53 kuruş, motorine ise 1 lira 10 kuruş zam yapılmıştı.

BENZİN, MOTORİN VE LPG FİYATLARI NE KADAR?

İstanbul’da motorinin litresi 41.87 TL,

Benzinin litresi 42.10 TL,

LPG fiyatı ise averaj 21.95 TL’den satılıyor.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye’de benzin ve motorin tutarları, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satış fiyatının bulunması yöntemi kullanılarak hesaplanıyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken ise Akdeniz-İtalyan piyasasında gösterilen günlük CIF Akdeniz ürün tutarları ve günlük dolar kuru takip edilerek belli bir fiyat değişiklik bilincinde gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı bulunuyor. Hesaplama sonucunda dağıtım firmaları tarafınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti sebebiyle firmalar ve kentlere nazaran değişim gösterebiliyor.

Zam Ulaşım Finans Iktisat Haberler

Related Posts