Mısır Çarşısı’nda taneyle hurma satışı başladı


Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kala kuruyemişçiler hazırlıklarını tamamlayarak tezgahlarına hurmaları ekledi. Mısır Çarşısı’nda jumbo boy Kudüs hurmasının tanesinin 15 TL’ye satılmış olduğu görüldü. Vatandaşlardan ise “Bir tane bile almam.” tepkisi gösterenlerin yanında “Demek alan var ki satıyorlar.” yorumu yapanlar da oldu.

Mısır Çarşı’nda her çeşit hurma bulunurken kilo tutarları 200 ila 620 TL içinde değişim gösteriyor. Kilogram başına Aden hurması 280 TL, Jumbo Kudüs hurması 350 TL, Hususi Jumbo Kudüs hurması 450 TL, Sugai hurması 500 TL, Hususi Medine hurması ise 620 TL olarak belirlendi. Tane ile satılan jumbo hurmalar ise 10 TL ve 15 TL içinde müşterilere sunuluyor.

“TANE FİYATLARI 10 LİRA İLE 15 LİRA ARASINDA DEĞİŞİYOR”

20 senedir Mısır Çarşısı’nda esnaf olan Murat Üzümcü, “Medine hurmasının kilosu 480 lira, tanesi ise 15 lira. Tane tutarları 10 lira ile 15 lira içinde değişiyor, hatta 20 liraya kadar yükseliyor. Geçen yıl daha ucuzdu. Kudüs’ten geldiği için dolar arttıkça artıyor, dolara nazaran fiyat belirleniyor” dedi

Esnaf Suat Tatlıcı, “Fiyatlarımız 200 liradan başlıyor, 620 liraya kadar hurmamız var. Taneyle satılan hurmalar peygamber efendimizin kendi elleriyle yetiştirdiği ağacın hurması. Tanesi 10-15 lira. Oldukça kıymetli bir hurma olduğundan fiyatı o yüzden yüksek. Kudüs hurmasının kilosu 200 lira, birazcık daha büyük Kudüs hurması 320 lira, Jumbo hurma 420 lira” şeklinde konuştu.

“KESİNLİKLE ALMAM”

Hurma fiyatlarına bakmaya gelen Hüsamettin Özkan, “Ramazan ayından dolayı fırsatçılık olmuş. Kesinlikle bir tane almam. Kim alır?” dedi. Gökyüzü Köse, “Pahalı fakat hepimiz ekonomik durumuna nazaran hareket ederse her şey daha güzel olur diye düşünüyorum” diye konuştu. Mehmet Gülendar, “Kilosu 220 lira olan hurmadan bütçeme nazaran aldım fakat demek alan var ki satıyorlar” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Iktisat

Mısır Çarşısı Yaşam Iktisat Haberler

Related Posts