Merkez Bankası’ndan ilave sıkılaşmada zorunlu karşılık adımı


Resmi Gazete’de gösterilen yeni düzenlemeye nazaran fazla kredi dağıtan bankaların mecburi karşılık yükümlülükleri artırıldı. Böylelikle bankaların kredi dağıtması zorlaşacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Mecburi Karşılıklar Hakkında Bildiri’de Değişim Yapılmasına Dair Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna nazaran, Merkez Bankası’nca belirlenen kredilerin aylık yüzde 2 gelişme oranını aşan kısmı için TL cinsinden mecburi karşılık 1 yıl süreyle bloke olarak tutulacak.

TCMB DUYURU YAYINLAMIŞTI

TCMB, ilave sıkılaşma adımlarına yönelik duyurusunda, kredi gelişme sınırlarına ilişkin uygulamanın etkinliğini çoğaltmak amacıyla menkul kıymet tesisine ek olarak, kredi büyümesine dayalı mecburi karşılık tesis edilmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini belirtmişti.

Duyuruda, kredi büyümesine dayalı menkul kıymet tesisi kapsamında, TL ticari krediler için yüzde 2,5 olan aylık gelişme sınırının yüzde 2’ye indirilmesine, gereksinim kredilerinde yüzde 3 olan aylık gelişme sınırının yüzde 2’ye düşürülmesine, taşıt kredilerinde ise yüzde 2 sınırının korunmasına karar vermiş olduğu bildirilmişti.

TCMB Para Politikası Kurulu’nun 22 Şubat’taki toplantısına ilişkin piyasaya çıkan özette, “Enflasyon görünümünde belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır. Kredi büyümesi ve mevduat faizinde öngörülenin haricinde gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizması desteklenecektir.” ifadeleri kullanılmıştı.

Olgun Kızıltepe

Merkez Bankası Finans Iktisat Haberler

Related Posts