Merkez Bankası faiz kararı sonrası dolar ne kadar oldu? İşte kurda son durum


Karar metnindeki, “Kurul ek olarak, operasyonel çerçevede değişikliğe giderek, Merkez Bankası gecelik vadede borçlanma ve borç verme oranlarının yedi gün vadeli repo ihale faiz oranına kıyasla -/+ 300 baz puanlık bir marj ile belirlenmesine karar vermiştir.” ifadesi de dikkati çekti.

Analistler, söz mevzusu kararla beraber merkez bankasının lüzumlu görmesi halinde piyasayı yedi gün vadeli repo ihale faizinin 300 baz puan üstünden fonlayarak ek sıkılaştırma yapabileceğini kaydetti. Karar öncesinde gecelik vadede borçlanma ve borç verme oranlarının yedi gün vadeli repo ihale faiz oranına kıyasla -/+ 150 baz puanlık bir marj ile belirleniyordu.

TCMB’nin attığı bu adımların bankanın enflasyonla savaşım mevzusunda ne kadar ciddi bulunduğunu gösterdiğini aktaran analistler, kullanılan vasıta çeşitliliğinin de arttığını altını çizdi.

Analistler, PPK metninin de TCMB’nin gerektiği süre, ihtiyaç duyulan aracı kullanmakta kesin bulunduğunu gösterdiğine değinerek, bu kararlılığın varlık fiyatlarına da yansıdığını bildirdi.

Karar öncesi, 32,4170 seviyesinde olan dolar/TL, faiz sonucu sonrası ortalama yüzde 1,2 düşüşle 32,0230 seviyesine inerken, euro/TL de ortalama yüzde 1,4 azalışla 35,0110’a geriledi. Euro/TL karar öncesi 35,5140 seviyesinde bulunuyordu.

Altının gram fiyatı da Merkez Bankasının faiz sonucu öncesi, 2.301 liradan işlem görürken, söz mevzusu sonucunda arkasından yüzde 1 gerileyerek 2.277 liraya indi.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi ise faiz sonucu sonrası dalgalı bir seyir izlemesinin arkasından 9.075,00 puanda dengelendi. Endeks karar öncesinde de 9.079,00 puanda seyrediyordu.

Öte taraftan, Türkiye’nin 5 senelik kredi risk primi de (CDS) ortalama 25 baz puanlık düşüşle 318 baz puana geriledi.???????

Merkez Bankası Finans Iktisat Haberler

Related Posts