Merkez Bankası Başkanı’ndan enflasyon mesajı: Kararlı duruşumuz hedefimize başarıyla ulaştıracakTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Dr. Fatih Karahan, enflasyonu kalıcı bir halde düşürecek sıkı parasal koşullarını sürdüreceklerini belirterek “Para politikasındaki emin duruşumuz, hedeflediğimiz dezenflasyon patikasına başarıyla ulaşmamızı elde edecektir.” ifadesini kullandı.

ENFLASYONDA DÜŞÜŞ YILIN İKİNCİ YARISINDA

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) açıklamasına nazaran, TCMB Başkanı Dr. Fatih Karahan, TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar ve TBB Yönetim Kurulu ile bir araya geldi. Görüşmeye ilişkin meydana getirilen yazılı basın açıklamasında, TBB’de gerçekleşen mutat toplantının gündemini, bankacılık sektörünün durumu, enflasyon görünümü ve para politikasındaki son dönem gelişmelerin oluşturduğu kaydedildi.

Açıklamada toplantıdaki konuşmasına yer verilen TCMB Başkanı Karahan, 2024 yılının ikinci yarısında dezenflasyonun tesis edileceğini bildirdi.

Piyasa mekanizmasının işlevselliği ve makro finansal istikrara yönelik uygulamaların teknik ayrıntılarına değinen TCMB Başkanı Karahan, “Dezenflasyona yönelik adımlarımızın finansal koşullara, öğrenci ve fiyatlama davranışlarına yansıyacağını öngörüyoruz. Aylık enflasyonun ana eğilimini belirgin ve kalıcı bir halde düşürecek sıkı parasal koşulları sürdüreceğiz. Para politikasındaki emin duruşumuz, hedeflediğimiz dezenflasyon patikasına başarıyla ulaşmamızı elde edecektir.” değerlendirmelerinde bulunmuş oldu.

Merkez Bankası Fatih Karahan Finans Iktisat Haberler

Related Posts