Merkez Bankası Başkanı: Asgari ücret enflasyonda artışa neden olduMerkez Başkanı Fatih Karahan, ekonomideki tabloyla ilgili “Ne gerekiyorsa yapacağımızın sinyalini daima verdik. Piyasaların beklediğinden oldukça daha çok oranda sıkılaştırma yaptık ve dezenflasyon mevzusunda ne kadar ciddi olduğumuzu gösterdik.” açıklamasında bulunmuş oldu.

“FAİZİN YÜZDE 50’YE ÇIKMASI TALEPTE NORMALLEŞME SAĞLADI”

Karahan, Peterson Internasyonal Iktisat Enstitüsü (PIIE) ve Dış İlişkiler Konseyi (CFR) tarafınca düzenlenen “Gelişmekte Olan Piyasalarda Merkez Bankası Yönetimi” başlıklı etkinlikte konuştu. Türkiye‘nin makroekonomik ortamda karşı karşıya olduğu temel probleminin, enflasyon bulunduğunu belirten Karahan, enflasyonla mücadelenin son aşama mühim bulunduğunu altını çizdi.

Karahan, “Enflasyonu düşürmeye çalışıyoruz ve geçen haziran ayında başlamış olan kapsamlı bir sıkılaştırma programı izliyoruz.” dedi. O zamandan bu yana siyaset faizini yüzde 50’ye çıkardıklarını belirten Karahan, bunun talepte bir miktar normalleşmeyi sağladığını söylemiş oldu.

ASGARİ ÜCRET ENFLASYONDA ARTIŞA NEDEN OLDU

Aylık enflasyonun aralık ayı süresince düşüş gösterdiğini, asgari ücret artışları sebebiyle son birkaç ayda artış yaşandığını aktaran Karahan, “Genel olarak bu yıl için yüzde 36, gelecek yıl için yüzde 14 ve 2026 için yüzde 9 olarak belirlediğimiz enflasyon hedefine yetişme yolunda ilerliyoruz. Tek haneli sayılara dönmek istiyoruz.” diye konuştu.

Türkiye‘nin enflasyonda yüzde 5 hedefine geri dönmek istediğini ifade eden Karahan, oldukça fazla sıkılaşma yaptıklarını, talebin ılımlı seyrettiğini ve Banka’nın mevcut duruşunun uygun olup olmadığını değerlendirmek için gelen verileri izlediklerini dile getirdi.

“DEZENFLASYONDA NE KADAR CİDDİ OLDUĞUMUZU GÖSTERDİK”

TCMB Başkanı Karahan, öncelikli hedeflerinin siyaset faizini, tekrardan para politikasının temel aracı yapmak bulunduğunu vurgulayarak, “Ne gerekiyorsa yapacağımızın sinyalini daima verdik. Piyasaların beklediğinden oldukça daha çok oranda sıkılaştırma yaptık ve dezenflasyon mevzusunda ne kadar ciddi olduğumuzu gösterdik.” dedi.

Karahan, “Güvenin tekrardan tesisi ve enflasyon beklentilerini daha iyi yönetebilmemiz için siyaset faizinin birincil vasıta olduğu politikayı tekrardan oluşturmak için oldukça şey yaptık ve daha fazlasını halletmeye hazırız.” ifadesini kullandı.

Enflasyon beklentilerine ilişkin Karahan, “Piyasa katılımcıları, önümüzdeki 12 ay için şu demek oluyor ki önümüzdeki aydan itibaren bir sonraki marta kadar 2024 yıl sonu hedefimiz olan yüzde 36 enflasyon bekliyorlar. Doğrusu üç aylık bir gecikmeyle hedefimize ulaşacağımıza inanıyorlar.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Karahan, bundan sonraki stratejilerinin ve en büyük önceliklerinin, enflasyonla savaşım ve piyasa koşullarına bağlı olarak mümkün olmasıyla birlikte biriki biriktirmek bulunduğunu söylemiş oldu.

Karahan, jeopolitik riskler ile büyük merkez bankalarının para politikalarının Türkiye için iki kaygı unsuru olduğuna işaret ederek, ABD Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) herhangi bir faiz indirimi yapmayacak benzer biçimde bir siyaset izlediğini ve bunun siyaset oluşturmada daha ihtiyatlı bir yaklaşım bulunduğunu söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Merkez Bankası Fatih Karahan Asgari Ücret Türkiye Aralık Banka Finans Dünya Iktisat Haberler

Related Posts