Mehmet Şimşek açıkladı: Dünya Bankası’ndan 1,5 milyar dolarlık kaynak temin ettikBakan Şimşek, Türkiye‘nin dış kaynak akışına ilişkin değerlendirmede bulunmuş oldu. Dış finansman kuruluşlarından, ülkedeki kurumlara proje finansmanı kapsamında kaynak sağlamaya devam ettiklerini vurgulayan Şimşek, son olarak Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının (EBRD) zelzele bölgesi için açıklamış olduğu 1,5 milyar avroluk finansman paketi kapsamında 500 milyon avroluk desteğe yönelik mutabakat zaptının imzalandığını anımsattı.

3 PROJE İÇİN DESTEK SAĞLANDI

EBRD’nin arkasından Dünya Bankasından da 3 proje için destek sağlandığı bilgisini veren Şimşek, ” Türkiye‘nin iktisat yol haritasına duyulan itimat, dış kaynak akışının bu yıl da tüm hızıyla sürmesini sağlamış oldu. Dünya Bankası ile yürüttüğümüz verimli ortaklaşa iş kapsamında 3 ayrı proje finansmanı için 1,5 milyar dolar temin ettik. Söz mevzusu kaynak, Türkiye‘nin enerji arz güvenliğinin sağlanması ve işletmelerin yeşil dönüşüm sürecinin desteklenmesi amaçları için kullanılacak.” diye konuştu.

“EKONOMİK BÜYÜKLÜK 1 MİLYAR DOLARI GEÇECEK”

Şimşek, finansmanı Dünya Bankasından sağlanacak ortalama 1,5 milyar dolar tutarındaki 3 projenin Bankanın İcra Direktörleri Kurulu tarafınca onaylandığına dikkati çekerek söz mevzusu projelere ilişkin data verdi. Bu kapsamda ilk olarak Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası AŞ (TKYB) ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası AŞ (TSKB) tarafınca yürütülecek “Türkiye Dağıtık Enerji İçin Piyasa Geçişinin Hızlandırılması Projesi” kapsamında TKYB ve TSKB’ye ortalama 697 milyon dolar kaynak sağlanacağını belirten Şimşek, “Projeyle şirketlerin güneş panelleri ve batarya yöntemiyle elektrik depolama sistemlerine yönelik yatırımları desteklenecek. Böylece oluşturulacak ekonomik büyüklüğün 1 milyar doları geçmesi umut ediliyor.” ifadesini kullandı.

400 MİLYON DOLAR TUTARINDA KREDİ SAĞLANACAK

Şimşek, böylece yenilenebilir enerji yatırımlarının teşvik edilerek Türkiye’nin enerji arz güvenliğinin destekleneceğine dikkati çekerek, “İkinci olarak, Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı tarafınca kalkınma ajansları vasıtasıyla yürütülecek ‘Türkiye Toplumsal Kapsayıcı Yeşil Geçiş Projesi’ için ortalama 400 milyon dolar tutarında kredi sağlanacak. Projeyle yeşil geçişten negatif etkilenmesi beklenen sektörlerin desteklenmesi hedefleniyor.” dedi.

“DÜNYA BANKASI İLE İŞBİRLİĞİMİZİ KARARLILIKLA SÜRDÜRÜYORUZ”

Bakan Şimşek, son olarak TKYB tarafınca yürütülecek “Türkiye Endüstriyel Emisyon Azaltım Projesi” için TKYB’ye 200 milyon avro ve 200 milyon dolar olmak suretiyle ortalama 416,7 milyon dolar tutarında kredi sağlanacağını bildirdi. Şimşek, şunları kaydetti; “Projeyle KOBİ’lere uygun koşullu finansman sağlanarak daha yeşil üretim sistemlerine geçişleri desteklenecek. Ülkemizin 2053 net sıfır emisyon ve yeşil kalkınma hedefleri doğrultusunda lüzumlu enerji dönüşümünün gerçekleştirilmesi, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artırılması ve kapsayıcı yeşil dönüşümün sağlanması için Dünya Bankası ile kuvvetli işbirliğimizi kararlılıkla sürdürüyoruz. Cari dengeyi gözetirken kaynaklarımızı daha üretken ve verimli alanlara izleyeceği yolu göstermeye devam edeceğiz.”

Dünya Bankası Iktisat Türkiye Iktisat Güncel Haberler

Related Posts