Maduro, Venezuela-Türkiye yatırım anlaşmasını onayladıVenezuela ile Türkiye içinde 2023’te İstanbul’da imzalanan Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması’nın Venezuela‘daki onay sürecinin tamamlandığını gösteren belge Devlet Başkanı Nicolas Maduro tarafınca imzalandı.

“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A SELAMLARIMI İLETİYORUM”

Maduro, haftalık olarak düzenlenen ve televizyondan canlı gösterilen “Maduro ile daha çok” adlı programına Türkiye’nin Karakas Büyükelçisi Aydan Karamanoğlu’nu çağrı etti.

Cumhurbaşkanı Maduro onay belgesini imzalamadan ilkin yapmış olduğu konuşmada, “Ilk olarak kardeş Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkilerimizi, yatırımlarımızı ve ticaretimizi daha ileri bir seviyeye taşıyacak ekonomik nitelikli bir belgeyi imzalamak üzereyim. Buradan dostum Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a selamlarımı iletiyorum. Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti içinde imzalanmış olan ‘Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması’nın onay belgesini imzalıyorum.” dedi.

Iltifatlar içinde belgeye imza atan ve peşinden Büyükelçi Karamanoğlu’na söz veren Maduro, “İmzalanmıştır ve onaylanmıştır. Yayımlansın ve uygulansın. Venezuela’daki dostumuz Türkiye Büyükelçisinden Venezuela’daki yatırım, tecim ve ekonomik entegrasyona ve bu belgeye ilişkin görüşlerini bizimle paylaşmasını rica ediyorum.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’NİN VENEZUELA BÜYÜKELÇİSİ: BU ANLAŞMA ÇOK ÖNEMLİ

Büyükelçi Karamanoğlu belgenin imzalanmasından dolayı “son aşama” mutlu olduklarını belirterek, “Bildiğiniz benzer biçimde, her alanda Venezuela’nın yanındayız. Kardeş ülkelerimiz arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi açısından bu antak kalma fazlaca mühim olacak.” diye konuştu.

Maduro’ya iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerden bahseden Karamanoğlu, “Başka etkinliklerimiz de var. Hemen hemen bu sabah 30’dan fazla Türk ve Venezuelalı firmanın katılımıyla balıkçılık ve su ürünleri üstüne bir video konuşma gerçekleştirdik. Gelecek hafta 21-22 Mayıs tarihleri içinde ortaklık ve kardeşliğimizle ilgili tüm konuların ele alınacağı IV. Ortak İşbirliği Komisyonu Toplantısı’nı düzenleyeceğiz ve 26-28 Eylül tarihleri içinde Karakas’ta 2. Türk Ürünleri Fuarını gerçekleştireceğiz. Gördüğünüz suretiyle biz Venezuela’nın geleceğine güveniyoruz, Venezuela’nın yanındayız.” ifadelerini kullandı.

Türkiye ile Venezuela içinde Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması, İstanbul’u ziyaret eden Venezuela Dışişleri Bakanı Yvan Gil’in Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’la 21 Temmuz 2023 tarihinde yapmış olduğu ikili görüşmenin peşinden imzalanmıştı.

Söz mevzusu anlaşmanın iç hukuk onay sürecinin Türkiye’de de tamamlanmasının peşinden ülkeler içinde nota teatisinin yapılmasıyla antak kalma yürürlüğe girecek.

Nicolas Maduro Venezuela İstanbul Türkiye Internasyonal İlişkiler Siyaset Dünya Iktisat Haberler

Related Posts