LPG’ye 81 kuruşluk zam bekleniyor


Internasyonal petrol tutarları ve döviz kurunda yaşanmış olan hareketlilik, akaryakıt fiyatlarında değişikliğe niçin oluyor. Son olarak benzin ve motorine yansıyan indirimler sonrası bir zam planlanıyor. LPG’ye 5 Mart Salı gününden geçerli olacak 81 kuruşluk bir zam yapılacak.

Sektör kaynaklarından alınan bilgilere nazaran LPG’de yaşanacak 81 kuruşluk zammın arkasından İstanbul’da otogaz pompa tutarları İstanbul’da 21,76 TL’ye kadar çıkacak.

BENZİN, MOTORİN VE LPG FİYATLARI NE KADAR?

Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına nazaran; İstanbul’da benzinin litresi averaj 40,46 TL’den, motorinin litre fiyatı 40,66 TL’den LPG ise 20.95 TL’den satılıyor.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye’de benzin ve motorin tutarları hesaplanırken gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken ise Akdeniz-İtalyan piyasasında gösterilen günlük CIF Akdeniz ürün tutarları ve günlük dolar kuru takip edilerek belli bir fiyat değişiklik bilincinde gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

Zam Lpg Finans Yaşam Iktisat Haberler

Related Posts