KYK yurtları emeklilere açılıyor! 1 ay boyunca bedava olacak


Artan enflasyon ve yaşam pahalılığının altında ezilen emekliler için kolları sıvayan hükümet, Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde yazları uygun olan yurtları bir aylık dönemde emeklilerin parasız kullanımına açacak.

BAKAN IŞIKHAN AÇIKLADI

Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı’nda düzenlenen Toplumsal Güvenlik Haftası Buluşması programında açıklamalarda bulunmuş oldu. Işıkhan, Emeklilere yönelik yeni hizmetlerin hayata atlatılmasında birçok paydaşın desteği bulunduğunu dile getirerek Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde yazları uygun olan yurtların, bir aylık dönemde emeklilerimizin parasız kullanımına açılacağını söylemiş oldu. Bakan Işıkhan, mevzuyla ilgili açıklamasında “Paydaşlarımızla görüşmelerimiz neticesinde netleşen desteklerin bir kısmını sizlerle paylaşmak isterim. Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde yazları uygun olan yurtlar, bir aylık dönemde emeklilerimizin parasız kullanımına açılacak” dedi.

“YÜZDE 15 İNDİRİMLİ FAYDALANABİLECEK”

Bunun yanında Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki tesisleri ücretsiz bir şekilde tüm emeklilere açma sonucu aldıklarını ifade eden Işıkhan, “Emeklilerimiz tüm illerde yer edinen kamuya ilişik misafirhane, öğretmenevleri, toplumsal tesis ve konukevlerinden tıpkı kamu görevlileri şeklinde yüzde 15 indirimli faydalanabilecek. Sendikalarımızın misafirhanelerinde ve toplumsal tesislerinde emeklilerimize hususi indirimler sağlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

“ÖZEL EMEKLİ PAKETİ OLUŞTURULDU”

Emeklilerin artan telefon faturaları için de bir emek verme yaptıklarını belirten Bakan Işıkhan, “PTTcell tarafınca emeklilere hususi Emekli Paketi oluşturuldu. PTT Kargo’da emeklilere hususi indirim sağlanıyor. TCDD’de yıl süresince emekliler için ana hat trenlerinde yüzde 10 indirim sağlandı. YÖK ile meydana getirilen ortaklık kapsamında Kuşaklararası Dayanışma ve Etken Yaşlanma temelli 3. Yaş Üniversitesini yaygınlaştırıyoruz. Ek olarak yerli ve ulusal ödeme sistemimiz olan Troy ile bankalarla yaptığımız protokol çerçevesinde emekli kartları vesilesiyle satmaca ödemelerinde, eczane ve market harcamalarında belirlenen üst limit dahilinde, giyim mağazalarında indirimler tanımlanacak” şeklinde konuştu.

“KIYMETLİ EMEKLİLERİMİZİN BEKLENTİLERİNİ BİLİYORUZ”

Yeni SGK hizmet modeliyle, emeklilerin toplumda etken olarak yer almış olduğu, hatta katma kıymet üretebildiği bir sistemi hedeflediklerini belirten Bakan Işıkhan, bakanlıklar ve kurumlarla görüşmeleri sürdürdüklerini, daha pek oldukça yeniliği emeklilere ulaştırmayı planladıklarını kaydetti. Işıkhan, emeklilerin daha sıhhatli, mutlu ve rahat bir emeklilik periyodu geçirebilmeleri için çalışmaya devam edeceklerini bildirerek, “Kıymetli emeklilerimizin beklentilerini oldukça iyi biliyoruz. Şuna güvenilir olun, 12. Kalkınma Planı hedeflerimize ve Orta Vadeli Program’a bağlıyız. Titiz ve disiplinli şekilde yürütülen iktisat politikasıyla beklentilerinizi karşılayacak, refahlarınızı kalıcı şekilde artıracak duruma gelmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Yurtlar Kurumu Emekli Zammı Yaşam Iktisat Güncel Haberler

Related Posts