kripto para borsası FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’a 25 yıl hapis cezası


Kripto para borsası FTX’in kurucusu ve eski Üst Yöneticisi (CEO) Sam Bankman-Fried’ın dolandırıcılık ve kara para aklama iddiasıyla yargılandığı ceza davasında 25 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verildi.

FTX müşterilerinin 8 milyar dolardan fazla parasının kaybolduğu, Bankman-Fried’ın da bunu örtbas ederek FTX yatırımcılarını dolandırdığı iddiasıyla oluşturulan davanın ceza duruşması görüldü.

40-50 YIL ARASI HAPSİ İSTENDİ, 25 YIL HAPİS ALDI

Savcılar, Bankman-Fried’ın 40 ila 50 yıl içinde hapis cezasına çarptırılmasını isterken, müdafa avukatları da “ilk kez sertlik içermeyen bir kabahat işlenmesi” ve “FTX müşterilerine paralarının geri ödeneceği” argümanlarıyla 5 ila 6,5 yıl içinde hapis cezası talep etti.

Yargıç Lewis Kaplan, Bankman-Fried’ın 25 yıl hapisle cezalandırılmasına hükmetti. Bankman-Fried’ın cezasına itiraz etmeyi düşündüğü açıklandı.

Kripto Para Borsası FTX'in Kurucusu Sam Bankman-Fried'a 25 Yıl Hapis Cezası

NE OLMUŞTU?

Kripto para borsası FTX, Kasım 2022’de batkı etmiş, firmanın CEO’su Sam Bankman-Fried’ın da çekilme etmiş olduğu açıklanmıştı.

Kamuoyunda “Kripto Kralı” olarak malum Bankman-Fried, aralık ayında ABD’nin kabahat duyurusunun arkasından Bahamalar’da gözaltına alınmıştı. ABD’ye 21 Aralık 2022’de teslim edilen Bankman-Fried’ın duruşmaya kadar 250 milyon dolar kefaletle özgür bırakılması kararlaştırılmıştı.

Kendisine yöneltilen “dolandırıcılık” suçlamalarını reddeden Bankman-Fried, hatalar yaptığını sadece hiçbir süre fon çalmayı amaçlamadığını öne sürmüştü.

Bankman-Fried’ın kefaleti, ağustos ayında tanıkları etkilemeye çalmış olduğu sebebi öne sürülerek iptal edilmiş, eski CEO Brooklyn’deki bir cezaevine gönderilmişti.

Kripto Para Borsası FTX'in Kurucusu Sam Bankman-Fried'a 25 Yıl Hapis Cezası

Eski CEO’nun aleyhindeki ceza davalarından ilki kapsamında 3 Ekim’de jüri seçimine başlanmıştı. Davada ifadelerini veren FTX’e bağlı Alameda Research şirketinin eski Üst Yöneticisi Caroline Ellison, FTX’in eski yöneticilerinden Nishad Singh ve kripto borsasının kurucu ortağı Gary Wang, dolandırıcılık suçlamalarını kabul etmişti.

Savcılarla işbirliğine giden söz mevzusu tanıklar, “satın alan fonlarının kötüye kullanılması” kapsamındaki kararları veren şahıs olarak Bankman-Fried’ı işaret etmişti.

Müdafa meydana getiren avukatlar, suçunu ve savcılarla ortaklaşa iş yapmayı kabul eden Bankman-Fried’ın üç eski emek harcama arkadaşının, hafifçe cezalar alma umuduyla ifadelerini Bankman-Fried’ı suçlayacak şekilde uyarladıklarını söylemişti.

Kripto Para Borsası FTX'in Kurucusu Sam Bankman-Fried'a 25 Yıl Hapis Cezası

JURİ BANKMAN-DRİED’İ SUÇLU BULMUŞTU

Bankman-Fried da mahkemedeki ifadesinde, iyi niyetle hareket ettiğini savunmuş, yaptıklarının FTX’in avukatlar tarafınca hazırlanan politikalarına uygun olduğuna inandığını belirtmişti.

FTX’in mühim kararlarına avukatların dahil bulunduğunu özetleyen Bankman-Fried, kredilerin de avukatlar tarafınca yapılandırıldığını kaydetmişti. Bankman-Fried’ın avukatları da “fena risk yönetiminin” kabahat olmadığını ifade etmişti.

Savcılar ise kapanış konuşmalarında, jüriden MIT mezunu ve milyarlarca dolarlık iki şirket kurmuş Bankman-Fried’ın “aslına bakarsak hiçbir şeyden haberi olmadığına” inanmamalarını istemişti.

Kripto Para Borsası FTX'in Kurucusu Sam Bankman-Fried'a 25 Yıl Hapis Cezası

Jüri, 2 Kasım’da dört saati aşkın müzakerenin arkasından elektronik dolandırıcılık, menkul kıymet dolandırıcılığı ve kara para aklama da dahil 7 suçtan eski CEO’yu “suçlu” bulmuştu.

New York Cenup Bölge Savcısı Damian Williams, Bankman-Fried’ın, “Amerikan tarihinin en büyük mali dolandırıcılıklarından birini gerçekleştirdiğini” belirtmişti.

Bankman-Fried, federal ceza kuralları uyarınca 110 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalmıştı.

Iktisat Güncel Haberler

Related Posts