Kredi kartlarına yeni düzenlenme mi geldi? Nakit avans taksit sayısı 3’e düşürüldü iddiası


Seçimler öncesinde kredi kartlarına sessiz sedasız yeni bir düzenleme geldiği iddia ediliyor. Oldukca sayıda bankanın kredi kartı nakit ön ödeme taksit sayısını 3’e düşürdüğü haberleri ortaya atılırken, resmi kurumlardan iddiaya ilişkin herhangi bir izahat gelmemesi kafaları karıştırdı.

MERKEZ BANKASI’NDAN AÇIKLAMA GELMİŞTİ

Kredi kart borçları ocak ayında yüzde 8, şubat ayında yüzde 5.8 olmak suretiyle ilk iki ayda net 156.8 milyar lira artarken, gelişme sonrası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan’dan izahat gelmişti. Karahan, enflasyon raporu toplantısında kredi kartı harcamalarındaki yükselişi takip ettiklerini ve bu mevzuda çalışmalarının bulunduğunu aktarmıştı.

Kredi kartlarına yeni düzenlenme mi geldi? Nakit avans taksit sayısı 3'e düşürüldü iddiası

“DÜZENLEME YAPILMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

TCMB başkanlığı görevinin daha ilk haftasında olan Karahan, kredi kartı harcamalarına yönelik soruya şu yanıtı vermişti; “Aralık ayında kredi kartı harcamalarında yükselme oldu. Bunu not ettik, farkındayız. Bunun geçici olup olmadığı hemen hemen fazlaca net değil. Asgari ücretin artacağı bekleniyordu. Bu yüzden bazı harcamalar öne çekilmiş olabilir fakat bundan bağımsız olarak kredi kartlarında düzenleme yapılması icap ettiğini düşünüyoruz. Bu mevzuda birkaç fikrimiz var, çalışmalarımız sürüyor. Belirli bir aşamaya vardığında kamuoyuyla paylaşacağız.”

BİR AÇIKLAMA DA MEHMET ŞİMŞEK’TEN GELDİ

Gömü ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de kredi kartlarında bankaların limit belirlerken kurallara uyması gerektiğine dikkat çekmiş “Merkez Bankası’nın yapacağı bazı emekler var. Bu mevzular Finansal İstikrar Komitesi’nde gündeme geldi. Limit belirlerken, hakikaten gerçekçi beyan ve belgeye dayalı olması, ikincisi bu limitlerin bütünlük arz etmesi. Kısaca her banka kendi kafasına nazaran bir limit belirlemesi şeklinde değil. O mevzulara çalışacağız. Fakat yaptığımız, sonuçlandırdığımız bir emek verme yok. Önümüzdeki dönemde hiçbir sürpriz yapmadan, piyasaları bozmadan bu mevzuları çalışacağız” demişti.

Kredi kartlarına yeni düzenlenme mi geldi? Nakit avans taksit sayısı 3'e düşürüldü iddiası

“DÜZENLEME GELİYOR” YORUMLARI ORTAYA ATILDI

Art arda meydana getirilen açıklamalar “kredi kartlarına yeni düzenleme yolda” yorumlarına niçin olurken uzmanlarsa düzenleme için 31 Mart seçimlerinin sonrasını işaret etmişti. Kredi kartı limitleri, faiz oranlarının yükseltilmesi ve taksit sayılarına yönelik yeni düzenlemelerin gelebileceği konuşulurken, kamuoyunda geniş yankı uyandıran bir iddia ortaya atıldı.

RESMİ MAKAMLARDAN AÇIKLAMA GELMEDİ

Alınan kararla beraber fazlaca sayıda bankanın sessiz sedasız nakit avansta taksit sayısını 12’den 3’e düşürdüğü, kredi kartında nakit ön ödeme çekiminin de kart limitinin 25’i ile sınırlandırıldığı öne sürülüyor. Mevzuyla ilgili resmi makamlardan şu ana kadar herhangi bir izahat yapılmadı.

Erdem Aksoy

31 Mart 2024 Mahalli Seçimleri Finans Iktisat Güncel Haberler

Related Posts