KOSGEB 2024 Hibe Destek Kredisi Şartları Neler?

KOSGEB 2024 yılında 4 farklı yeni paket programıyla para dağıtmaya devam edecek. KOSGEB’in bu paket programları 2024 yılının OCAK ayından itibaren başlayacak. 2024 yılında hiçbir programı geçerli olmayan KOSGEB’in bu paket programları şunlar olacak.

 1. Çalışmayan bayanlara 250 bin lira hibe verecek.
 2. Tüm esnaflara geri ödemesiz 20 bin lira hibe dağıtacak.
 3. Yeni işyeri açmak isteyen girişimciler için kurs şartı kaldırılacak.
 4. 02 OCAK 2024 tatil gününden bir gün sonra, herkese masrasız ve kefilsiz kredi dağıtacak.

Başlıklar; [göster]

KOSGEB 2024 Hibe Şartları Nelerdir?

 1. Türkiye’de yaşıyor olmak yeterli değil, aynı zamanda Türk vatandaşı olma şartı var. Başvuru yaşı 18 ve 65 arasında olduğundan 65 yaşından büyükler başvuramaz.
 2. Bekar olanlar başvuru yapamaz. Aile Destek Kredisi için mutlaka evli olma şartı aranmaktadır.

KOSGEB 2024 Destekleri İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Nüfus cüzdanı ile başvurmak gerekir. Pasaport veya evlilik cüzdanı kabul edilmez.

Nüfus müdürlüğünden ikametgâh senedi almalısınız.

Çekeceğiniz kredi için gelir belgesi varsa verin. Yoksa şart değil.

Eğer araç şoförü iseniz K1, K2, K7 belgesini vermelisiniz.

Kefalet kooperatifine üye iseniz, buraya üyelik belgeleri isterler.

Çalışmayan Bayanlara KOSGEB 2024’de 250 Bin Lira Hibe Verecek

250 bin lira hibe denince geri ödemesiz olduğu açıktır. Ocak 2019 de başvurular başladığında evraklarını tamamlayan tüm bayanlar geri ödemesiz olarak KOSGEB’e başvurabilir. İnternetten yapılan başvurular kabul edilmez. Yukarıda yazan evrakların tümünün de hazırlanması gerekir.

KOSGEB 2024 Yılında Destek Verdiği İller

 1. Artvin, Amasya, Gümüşhane, Trabzon, ve ilçelerinin tümü,
 2. Sakarya, İstanbul, Kocaeli, Bolu, Bilecik, Bursa, Kütahya ve Eskişehir il ve ilçeleri,
 3. Antep, Muş, Kars, D.bakır, Adana, Konya, Van, Şırnak, Hakkari,
 4. Tekirdağ, Çanakkale, Lapseki, Çorlu, Lüleburgaz ve merkezlerine destek verecek.

2019 yılında, canlı hayvan almak isteyen küçükbaş yetiştiricilerine 400 hayvan alımı için hibe verilecek. 30 adet büyükbaş inek alan çiftçiler içinse 265 bin lira sıfır faizli kredi ödenecek. Tavuk çiftliği kuran gençlerimize KOSGEB 2.000 adet tavuk alımı için hibe verirken, kapasiteyi 5.000 tavuğa kadar çıkartanlara ise faizsiz kredi verilecek.

 • Ayakkabı tamircisi dükkanları,
 • 2019 yılından karlı olarak gösterilen tüm esnaf sektörleri,
 • Telefon tamircileri,
 • Büfe, market, şarküteri ve bakkal dükkanı sahipleri,
 • Oto sanayide kaportacı, motorcu, rot balansçı, yedek parçacı, çayçı, çorbacı, köfteci gibi esnafın tümüne 2019 de hibe ödenecek. Hazır çiftlik nasıl kurulur isimli içeriği bi okuyun.

KOSGEB 2024 Yılına Özel Süper Kredi

Bankalardan olumsuz sonuç alan ancak üzerine kayıtlı bir evi olan Geleneksel Girişimciler Kosgebin 2024 de vereceği 60 bin liraya kadar olan desteğe ve İleri Girişimciler de 360 bin lira desteğe başvuru yapabilecekler. Normal bir şekilde 50 bin lira lazım olan vatandaş bankaya gitmek yerine kredi çekmek için hizmet merkezlerine gelecek ve kapıdan numara alarak sıraya geçecek. Eğer varsa cep telefonunun numara sisteminden sıra alarak gelebilecek.

Numarasız olanlar ise sıraları geldiğinde içeriye alınarak işlemleri yapılacak. 200 bin lira isteyen kişinin yine bir dükkanı, evi, tarlası olması şart olacak. Bu para faizsiz verileceğinden devletin kasasından ödenecek. Bu yüzden de şartları çok ama çok uygun olacak.

2019 Şubat ayında Tekno Pazar paketinin üst limitleri 2 katına çıkarılacak.

Destek.kosgeb.gov.tr üzerinden başvurusu yarım kalan esnafların dükkanlarına rehber gönderilerek işlemleri tamamlamalarına yardımcı olunacak.

Bayi açmak isteyenlere 2024 KOSGEB bayi destekleri verilecek.

Bayilik veren firmalar 2024 yılında direkt olarak hizmet merkezleri ile Kosgeb arasında anlaşmaya varılacak. Sonradan bayilik ilanları dağıtılacak ve girişimcinin hiç parası olmasa bile 2019 de direkt olarak sermayesiz kredi çekebilecek.

Ne Zaman Başvuru Yapılacak?

 • MAYIS 2024 ilana çıkılması,
 • 10 MAYIS 2024 Başvuruların Başlaması,
 • 30 HAZİRAN 2024 Başvuru sonu,
 • 06 Ağustos 2024 Evrakların tamamlanması

KOSGEP 2024 Senesinde Yeni 4 Paket Programı Daha Açarak,

 • Açık dükkanlara,
 • Hayvan satın alacak çiftçilere,
 • İş sahibi olmayan ev hanımlarına,
 • Ek iş yapmak isteyen emeklilere hizmet verecek.

50 bin lira hibe + 100 bin lira kredi toplandığında en fazla 150 bin lira destek alınabiliyordu. Şimdi Geleneksel Girişimcilere 60 bin TL’ye kadar, İleri Girişimcilere ise 360 bin TL’ye kadar destek verilecektir. Girişimciler 2019 yılında istediği işi kurabilecek.

Deyimi yerinde ise daha önce para yokluğundan girilemeyen tüm sektörlere herkes girebilecek. Kosgeb’in müjdeli haberi sayesinde bankalara borçlu esnaf kalmayacak.

Borçların ödenebilmesi içinde Kosgeb borç ödeme desteği paketi açılacak ve bankaya borcu olanlar faizsiz kredi ile tüm  borçlarını kapatabilecekler.

Bir yorumcu KOSGEB 2024 desteği ile ilgili şunları söyledi;

Üstat güzel açıklamışsın. Son cümlesi işin özetini anlatmış. Ben de bir kaç kelime ile bu durumu ben dile getirmek isterim. Küçük bir dükkan açacaksanız ancak maliyeye, odalara, ticari sicil gazetesine, ilanlara maksimum 1000 Tl. masraf gider. Bahsedilen 2000 TL. diye yazılan destek kapsamında 1000 TL’nin Yüzde 60’ını yani 600 tl’sini alırsınız. 2.000 liralık yazılan desteğin 600 lirası cebinizde. 18.000 liralık desteğe gelelim şimdide.. 18 bin lira hibe alabilmek için yaklaşık olarak 30 bin TL.’lik harcama yapmanız gerekiyor.

Bu harcamaların uygulaması da şöyle hesaplanıyor. İş yerine makine alacaksın 15 bin lira diyelim. Üretici fatura kesildiği için 15 bin liralık makineye KDV de ekleyip 17.700 liraya satarım diyor. KOSGEB o 2.700 liralık kısma yani KDV kısmına karışmıyor o senin sorumluluğunda yani, sen ödemek zorundasın. Sonrasında 15 bin liraya alacağın makineyi destek alacaksın diye 17.700 liraya almak zorunda kalıyorsun ve 15 bin liranın yüzde 60’ını yani 9000 lirasını geri alabiliyorsun. Oda taksit taksit ödeniyor tabi.

Anlatmak istediğimiz şu ki, işletme giderleri desteğinde de küçük bir işletmede sittin sene o rakamlara ulaşılamaz. Hem verilen destekler SGK primlerini stopajı da desteklemiyor. Ödemeler yine taksit taksit yapılıyor. İşyerini kurduğunuz gibi vergiler muhasebe masrafları birikmeye başlıyor. İşletme sahibisin en azından aylık en son 350 diye civarında BAĞ-KUR sigorta ödemek zorundasın.

2024 Yılında 60 Bin TL. ve 360 Bin TL Destek Diyorlar Ama?

Peki; çalışanların maaşları, yapacağın iş,  piyasanın durumu, işletmeye malzeme, çalışanların sigortası gibi giderler siz ödeme için sıra beklerken birikiyor. Birikince fazlasıyla borç harç altına girmek zorunda kalıyorsunuz. Biraz karmaşık oldu belki ama işin özünde devlet merdiven altı işletmelerin önüne geçmek için böyle bir yola baş koydu.

Devlete vergimi veririm, kenarda da birikmiş sermayem var, sabırlıyım da” diyorsanız bu işi başarabilirsiniz. Son olarak iş planı kısmında iş planının sorunsuz halledilmesi için “1.000 – 2.000 liraya bu iş planını sorunsuz yazan ve heyetten geçme olasılığı yüksek” diye bir teklif alabilirsiniz. Dipnot: Vergi, KDV ödemekten kaçan bir insan değilim yalnız piyasada bir ürün aldığında faturalı mı faturasız mı diye soran nice satıcı üreticiyle karşılaşırsınız. Hayatta olması gerekenle olanlar arasında farklıklar olabilir ve bu bizi hayal kırıklığına uğratmamalıdır.

Related Posts