Konut fiyatlarındaki artışı durduramayan İspanya “Altın Vize” uygulamasına son veriyorİspanya Başbakanı Pedro Sanchez, ülkede 2013’ten bu yana yürürlükte olan, ev satın almaları ya da yatırım yapmaları halinde yabancılara geçici yada kalıcı oturma izni verilmesini öngören “Altın Vize” uygulamasının kaldırılacağını deklare etti.

Pedro Sanchez, Sevilla kentinde düzenlenen etkinlikte yapmış olduğu konuşmada, 9 Nisan’da düzenlenecek haftalık olağan Bakanlar Kurulu toplantısında Altın Vize uygulamasının kaldırılmasına yönelik kararın alınacağını duyurdu. 2013’te o dönem iktidarda olan sağ görüşlü Halk Partisi (PP) tarafınca başlatılan uygulamanın iptaline yönelik Konut Bakanlığı tarafınca hazırlanan raporun yarın Bakanlar Kurulu’nda görüşüleceğini belirten Sacnhez, alınacak yeni kararın kapsamı ve yürürlüğe geçme tarihiyle ilgili informasyon paylaşmadı.

KONUT FİYATLARINI KONTROL ALTINA ALMAYI HEDEFLİYORLAR

İspanya hükümeti, Altın Vize uygulamasının da etkisiyle ülkede hızla artan konut fiyatlarını denetim altına almayı hedeflerken, Sanchez “Konutun spekülatif bir iş değil, bir hak bulunduğunu güvence altına almak için lüzumlu tedbirleri alacağız.” dedi.

ALTIN VİZE UYGULAMASINA 2013’TE GEÇMİŞLERDİ

Yabancı yatırımcıların kolay oturma izni almalarına olanak elde eden Altın Vize uygulamasına, yaşamış olduğu ekonomik krizden dolayı 2013’te geçen İspanya şimdiye kadar bunu, minimum 1 milyon avroluk katılım ile İspanyol şirketlerinin hisselerine yatırım yapma, İspanya’da banka hesabında minimum 1 milyon avro tutma, iş kurma ya da minimum 500 bin avroluk gayri menkul satın alma karşılığında verdi.

UYGULAMADAN FAYDALANANLARIN YÜZDE 96’SI GAYRİ MENKUL ALMIŞ

İspanya’da Altın Vize’den yararlananların yüzde 96’sı gayri menkul alımıyla bunu gerçekleştirirken, bundan faydalanan yabancı ülke vatandaşlarının listesine bakıldığında Çin, Rusya, İran, ABD ve Venezuela ilk 5’te yer aldı.

İspanya Vize Dünya Iktisat Güncel Haberler

Related Posts