Klima Gazı Kaçağı Tamiri ?


Merhabalar,

Daha ilkin klima kaçağını sıvı fosfor ile tespit etmiştim yavaş boşaldığı için boşalana kadar bekledim aslına bakarsan sonrasında da kış geldi kullanmadım.

Daha ilkin sıvı fosforla iyi mi kaçak tespit ettiğimi aşağıdaki linkteki yazıdan okuyabilirsiniz.

Klima sistemleri tüm araçlarda aynı olduğundan dolayı bu yazı ve şimdi okuduğunuz bu yazı tüm araçlar için geçerli olacaktır.

Klima kaçağı tespiti oldukça zor olduğu düşünülerek genel anlamda kaçınılıyor fakat sonuçta kapalı bir sistem eğer devamlı gaz basmanız gerekiyorsa kesinlikle bir kaçak vardır.

Geçen yıl tespit ettiğim hortumu dikkatlice yerinden söktüm aşağıdaki resimlerle iyi mi söküleceğini adım adım göstermeye çalışayım.

Sanayide gittiğim tüm klimacılar ön tamponun sökülmesi icap ettiğini söylediler bir ihtimal o şekilde daha kolay olacaktı sadece fazladan 300-500TL tampon sök tak tutarı alınıyor. ve sök tak esnasında esnemesi de boya çatlakları oluşturabiliyor bu yüzden tamponu kendim sökerim gerekirse diyerek bir araştırma yaptım.

ve Kabloları bağlantıları incelediğimde tampon indirmeden de sökülebileceğini fark ettim , yalnız sağ ön lastik davlumbaz vidalarını söktüm.

Oldukça Mühim :
Sökülen her boruyu yada deliği ne olursa olsun bir streç film ile poşet ile ve benzeri bir şey ile ne olursa olsun kapamalısınız içeri kesinlikle toz girmemeli.
Bu kapalı sistem içinde aynı minyatür bir 6 silindirli motor var eğer toz girerse piston ve segmanlara geri dönüşü olmayan zararlar verir.

Oldukça Mühim :
Sökülen boru bağlantı noktalarında klima bağlantılarına hususi conta (oring) kullanılıyor resimlerini çekmeyi unutmuşum fakat eski oringleri atmadıysam resmini eklerim. Bunlar kesinlikle değişmeli. Aşağıdaki resimdeki benzer biçimde alüminyum fakat ortası lastik

İlk iş Ön alt panjuru sökerek petek bağlantılarını çıkarmak. Bu şekilde bir uzatma kullanarak kolayca sökebiliyorsunuz sökme/takma torku fazlaca azca bu sebepten bu kısım ve klima kompresör kısmı fazlaca kolay sökülüyor.

Bu da kompresör tarafı , aynı tip alyan uç ile sökülebiliyor. gene sökme torku fazlaca düşük

Bu kısımları sökmek kolay, sökmesi en zorluk derecesi yüksek kısım plastik bölüm, bu plastik bölüme zarar vermemek için dikkatli sökmek gerekiyor ve fazlaca uğraştırıyor.

Tam sağ davlumbaz arkasında duruyor sağ davlumbazın vidalarını söküp, direksiyonu tam sağ yapınca kafi alan açılıyor.

Tam burada tırnaklarınızla basmanız ihtiyaç duyulan karşılıklı bir kilit tuş var, bu tuşlara iki parmağınızla karşılıklı basıp yavaş yavaş çevire çevire sökmeniz gerekiyor.

iki elinizi de kullanmanız gerekecek sadece ikisini de aynı yerden sokamıyorsunuz bu yüzden sis kapağını da söktüm kolayca erişmiş oldum

Ve hortumu alıp sanayinin yolunu tuttum Fiat ustama bunu yaptırabileceğim iyi bir yer önermesini istedim bir yer önerdi atlayıp gittim.

hidrolik hortumları onarım eden bir yer.

Ustaya derdimi anlattım hortumu aldı ve arızalı olan bağlantı noktasındaki tüm hortumu baştan sonrasında yenisi ile değiştirdi.

Toplam 250 TL ücret aldı. (Haziran 2023)

Hortumu onarım ettirdikten sonrasında yine mekana döndüm. yeni oringlerle tekrardan hortumu monte ettim. sökmesi ortalama 1 saatimi almıştı takması 30dakikamı almadı.

Bitti mi doğal olarak ki bitmedi, tekrardan klimacıya gidip kontrol yaptıracağız.

Klimacı sisteme hava basarak denetim etti. Tazyik testinde herhangi bir problem gözlemlemedik göstergeler gram kımıldamadı. Sonrasında Klima aleti ile vakum testi yapınca kaçak var dedi 🙁 tekrardan bu sisteme hava bastık ve tüm bağlantı noktalarını klima peteğini sabunlu köpükle köpükledik izledik 3 şahıs herhangi bir kaçak gözlemlemedik usta kimi zaman cihazda problem olabiliyor kaçak yok bunda dedi tekrardan klima gazını bastık.

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bana Desteklerini esirgemeyen Ankara’da Klima Onarım ustası Harun Ustama da buradan sonsuz teşekkürlerimi iletirim.

Sağlıcakla kalınca..

Related Posts