Kirli oyun deşifre oldu! Kırmızı etin tartıda ağır basması için şırıngayla su enjekte ediyorlar


Milyonlarca yurttaş küresel kriz sebebiyle artan fiyatlara isyan ederken, bazı kasapların hile ardında koştukları ortaya çıktı. Kırmızı ete marinasyon makinesiyle su enjekte bazı satıcıların bu yöntemle 1 kilo olan eti 2 kiloya kadar çıkarttıkları tespit edildi.

HEM AĞIRLIĞI HEM DE KÜTLESİ ARTIYOR

Besin ürünlerinde yeni bir hile daha yapılmış oldu. Tüm olarak alınan ete su enjekte edildi. Marinasyon makinesiyle ete enjekte edilen suyla etin hem ağırlığı hem de hacmi artıyor. Ek olarak et bozulmadan kalıyor.

Kirli oyun deşifre oldu! Kırmızı etin tartıda ağır basması için şırıngayla su enjekte ediyorlar

“‘BU ETTEN ÇOK SU AKTI'” DİYEN MÜŞTERİLER VAR”

CNN TÜRK’e konuşan kasap Süleyman Kaya, “Genel anlamda kurumsal firmalar yapıyor. Et bizlere karkas olarak geliyor. Onu parçalıyoruz, kesiyoruz. Siniye koyduğumuz vakit akşama kadar 10 kilo etten yarım kilo su çıkıyor. 35 senedir bu işi yapıyorum. Son iki senedir ‘Bu etten oldukça su aktı’ diyen oldukça alan kişi var” dedi.

“İSTANBUL’UN YÜZDE 70’İ YAPIYOR BUNU”

Kaya, “Sen düzgüsel ette kilodan 50 lira kazanıyorsun. O şekilde 200 lira kazanıyorsun. Milletin doğmamış çocuğunun hakkını yiyorsun. İstanbul’un yüzde 70’i yapıyor bunu. Ben kimseyi karalamak istemiyorum fakat hakikaten yapıyorlar” dedi.

Erdem Aksoy

Iktisat Haberler

Related Posts