Kira gelir beyannameleri için başvuru süresi uzatıldıGayrimenkul sahibi olanların gelir beyanı dönemiyle ilgili müracaat süresinde değişim yapılmış oldu. Konut ve iş yerinden kira geliri elde edenlerin yakından takip etmiş olduğu mevzuyla ilgili 1 Nisan’da sona erecek bildirge başvurusu süresi 5 Nisan’a uzatıldı.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI AÇIKLADI

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), web sitesinden senelik gelir vergisiyle ilgili yazılı bir açıklamada bulunmuş oldu. Beyannamelerin verilme süreleri ile bu beyannameler üstüne gerçekleşme eden vergilerin ödeme sürelerinin 5 Nisan 2024 Cuma gününe kadar uzatıldığı belirtilen açıklamada 28 Mart 2024 tarihindeki ve 166 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Sirküleri ile 1 Nisan 2024 günü sonuna kadar verilmesi ihtiyaç duyulan 2023 takvim yılına ilişkin “Senelik Gelir Vergisi” beyannameler ile bu beyannameler üstüne gerçekleşme eden vergilerin 5 Nisan 2024 Cuma günü sonuna kadar ödenebileceği açıklandı.

1 Nisan 2024 günü sonuna kadar verilmesi ihtiyaç duyulan 2024 Şubat dönemine ilişkin “Biçim Ba” ve “Biçim Bs” bildirimler, 5 Nisan 2024 Cuma günü sonuna kadar teslim edilebilecek.

Elektronik defter uygulamasına dahil olanlar tarafınca, 1 Nisan 2024 günü sonuna kadar oluşturulması ve imzalanması ihtiyaç duyulan e-Defterlerin oluşturulma ve imzalanma süresi ile aynı sürede Gelir İdaresi Başkanlığı Informasyon İşlem Sistemine yüklenmesi ihtiyaç duyulan “Elektronik Defter Beratları” da 5 Nisan 2024 Cuma günü sonuna kadar yüklenebilecek.

Gelir İdaresi Başkanlığı Iktisat Güncel Haberler

Related Posts