Kira beyannamelerinde son gün – HaberlerKonut kira gelirlerinde 2023’te senelik 21 bin lira, iş yeri kira gelirinde 150 bin lira tutarını aşan mükelleflerin bildiri vermeleri mecburi. Bildiri verme süresi ise bugün sonlanmış oluyor.

KİRA GELİR BEYANNAMESİ NASIL VERİLECEK?

Geçen yıl gerçek kişilerin elde etmiş olduğu ticari, zirai, özgür meslek ve ücret geliri yada yurt dışından faiz ve kar oranı kazançları için de 5 Nisan’a kadar senelik gelir vergisi beyannamesi doldurulması gerekiyor.

Mülk sahipleri, Gelir İdaresi Başkanlığının “gib.gov.tr” web adresinden “Hazır Bildiri Sistemi” ile lüzumlu işlemleri yapabiliyor. Mükellefler, senelik gelir vergisi beyannamelerini Hazır Beyan Sistemi üstünden vergi dairesine gitmeden verebilirken sisteme “gib.gov.tr” üstünden 7 gün 24 saat ulaşılabiliyor.

2 TAKSİTTE ÖDEME İMKANI

Senelik gelir vergisi beyannameleri üstünden gerçekleşme eden gelir vergisinin iki eşit taksitte ödenmesi imkanı da bulunuyor.

Gelir vergisi, Dijital Vergi Dairesi yada mobil uygulamadan, anlaşmalı bankaların banka-kredi kartıyla, banka hesabından havale yöntemiyle, yabancı ülkede etkinlik gösteren bankalara ilişkin kartlar ile vergi tahsiline yetkili bankalar, vergi dairesi vezneleri ve PTT şubeleri vasıtasıyla ödenebiliyor.

BAKAN ŞİMŞEK HATIRLATMIŞTI

Gömü ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de mevzuyla ilgili toplumsal medya hesabından yapmış olduğu açıklamayla kira beyannamesi uyarısında bulunarak şu ifadeleri kullandı: “Denetim planına aldığımız 1,2 milyon gayrimenkulden bugüne dek ortalama 420 bininde yerinde tespitte bulunduk. Saha denetimlerimize ve mükelleflerimizi bilgilendirmeye devam ediyoruz. 2023 yılı kural dışı tutarı olan 21 bin lira üstünde kira gelirine haiz mükelleflerimize herhangi bir yaptırıma maruz kalmamaları için 5 Nisan’a kadar bildiri vermeleri icap ettiğini hatırlatıyoruz. Adil rekabet ve mali disiplin için kayıt dışılıkla mücadeleyi güçlendiriyoruz.”

Emlak Finans Iktisat Haberler

Related Posts