Kilosu bin TL! Arı poleninde hasat başladı


Türkiye‘de arıcılıkta ilk 5’de yer edinen Mersin‘de bu yıl da havaların ısınması ve çiçek mevsiminin başlamasıyla arılar üretime geçti. Milyonlarca arının çiçeklere konmasıyla başladığı polen mesaisinde hasat başladı.

“ÖZELLİKLE SPORCULAR TÜKETİYOR”

Üretici Celal Çay, mevzuyla ilgili “Senelerdir ailemiz arıcılık yapıyor, bizde ailemizin yapmış olduğu mesleği devralarak devam ettiriyoruz. Gelecekte çocuklarımıza bırakmak istiyoruz. Mersinli arıcılar olarak biz her yıl polen hasadını heyecanla bekliyoruz. Polen de arılarımızın ürettiği bir kıymet. Piyasada talep görüyor.” dedi.

Bilhassa sporcuların ve çocuklu ailelerin polen tükettiğini belirten Çay, “Polendeki protein oranı oldukça yüksek olması sebebiyle sıhhat açısından oldukca faydası var. Bir oldukca mineral vitamin ihtiva ettiği için vücuda destek oluyor. İnsanlar da bunun yararını öğrendi, bizlerden talep ediyor. Bizde iklimin el verdiğince arılarımızın gücüne bağlı olarak poleni her yıl üretiyoruz, tüketicilerimize sunuyoruz. Mersinli arıcılar olarak altın tutarındaki polenin hasadına başladık” ifadelerini kullandı.

Kilosu bin TL! Arı poleninde hasat başladı

“ALTIN DEĞERİNDE BİR GIDA”

Sezonun güzel olacağını ümit ettiklerini belirten Çay, “Bahar yağmurları oldukca iyi yağdı. Bahar yağmurları iyi yağınca çiçekleri suluyor. Çiçeklerde oldukca güzel polen salgılıyor, arılarımız da kovana getiriyor. Arılarımızın sağlığı da iyi ümitliyiz. İnşallah sürem sonunda tonlarca polen üretmiş oluruz. Altın değerinde bir besin üretiyoruz. Arıcılık biz yaşam biçimi. Arılarımızı devamlı taşıyoruz. Şuanda sıfır rakımda polen hasadına başladık. Burada başlamış olan yolculuğumuz Haziran ayında Eğriçayır yaylasında son bulacak. Eğriçayır yaylasında da bal ve polen ürettikten sonrasında yolculuğumuz yeniden geriye başlamış olacak” diye konuştu.

Kilosu bin TL! Arı poleninde hasat başladı

BU YILKİ BEKLENTİ 200 TON POLEN HASADI

Sezonla ilgili informasyon veren Mersin Arıcılar Birliği Başkanı Adem Kurt ise “Mersinli arıcılarımız bugün itibariyle polen hasadına başlamış durumda. Bizim polen hasadı ile başlamış olan yolculuğumuz narenciye balı, ondan sonra sandal ve kırbalı hasadı ile devam edecek. Mersin’de altın değerinde polen ve balları üreten ortalama 4 bin arıcımız var. Bolca üretimli bir sürem olmasını bekliyoruz. Bu yıl bahar yağışları iyiydi.

Kilosu bin TL! Arı poleninde hasat başladı

Geçen yıl ortalama 150 ton civarına polen hasadımız oldu. Bu yıl bu rakamın 200 ton civarında olmasını bekliyoruz. Arıcılık yolculuğumuz sıfır rakımda polen hasadı ile başlıyor, bu durum mevsimine gore doğadaki çiçeklerin açmasıyla ilkin bin, sonrasında 2 bin peşinden da 3 bin rakıma kadar gidiyor. Sıfır rakımdan Toroslara, Eğriçayır yaylalarına kadar uzanıyor” şeklinde konuştu.

Kilosu bin TL! Arı poleninde hasat başladı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Iktisat

Toroslar Türkiye Mersin Çay Ziraat Sıhhat Iktisat Güncel Haberler

Related Posts