Kamu personeli için yeni dönem! Fazla mesai ücreti yok, bunun yerine denkleştirme yapılacak


Önceki gece yarısı Resmi Gazete’de piyasaya çıkan tutum genelgesiyle kamu mensubu için de yeni bir dönem başladı. Buna gore, artık mecburi haller haricinde kamu personeline nöbet ve fazla mesai yaptırılmayacak. Kamu işçisi izinlerini yıl içinde kullanacak. Toplu taşıma olan yerlerde servis hizmeti bitirilecek. Dışarıdan servis alınıyorsa sözleşmenin bitimi beklenecek.

ÇALIŞANIN DENKLEŞTİRME YAPMASINA ÖNCELİK VERİLECEK

Genelgeye gore, kamuya personel alımında bundan önceki yılda emeklilik, çekilme, ölüm şeklinde nedenlerle meydana gelen azalma dikkate alınacak. Yerel idarelerde de ilgili mevzuatta yer edinen ölçü kadro ilke ve standartları ile senelik toplam personel giderleri hakkında oranlar esas alınacak. Kamu mensubu mecburi haller haricinde fazla emek harcama tutarı ve nöbet tutarı alacak şekilde çalıştırılmayacak. Fazla mesai yaptırılması durumunda da çalışanın özgür vakit ve denkleştirme yapmasına öncelik verilecek.

SÜRE 2 AY OLARAK ÖNGÖRÜLÜYOR

Özgürlük’te yer edinen habere gore; İş Kanunu’na gore fazla emek harcama meydana getiren işçi isterse, zamlı ücret yerine, fazla çalmış olduğu her saat karşılığında bir saat 15 dakika yada bir saat otuz dakikayı özgür vakit olarak kullanabiliyor. Denkleştirmede ise işçiyle işverenin anlaşması şartıyla, haftalık 45 saat olan emek harcama süresi, haftanın çalışılan günlerine günde 11 saati aşmamak şartıyla dağıtılıyor. Hal böyle olunca, yoğunlaştırılmış iş haftası yada haftalarından sonraki dönemde işçi daha azca sürelerle çalıştırılarak denkleştirme yapılıyor. Denkleştirme süresi iki ay olarak öngörülüyor.

BİRİKMİŞ İZİNLER ERİTİLECEK

Tutum genelgesine gore artık kamu işçilerinin senelik izinleri ilgili yıl içinde kullandırılacak. Daha ilkin kullanılmayan izinler ise azami 3 yıl içinde kullandırılacak. Kamu görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu uyarınca verilen koruyucu giyim ve donanım malzemeleri bir tek o işleri yapanlara verilecek, ek olarak çek, kupon yada nakdi ödemeyle yapılamayacak. Kamuda aşama yükselmesini düzenleyen atamalar da bir tek yönetici kadrolarıyla sınırı olan tutulacak.

SERVİS DÜZENLEMESİ SİL BAŞTAN;

Personel servisleriyle ilgili de bir takım tutum düzenlemesine gidildi. Bu önlemler şu şekilde sıralandı:

  • Müdafa ve güvenlik hariç toplu taşıma olan yerlerde personel servisi sonlandırılacak, hizmet alımı yöntemiyle sağlanan servisler ise sözleşme bitimine kadar sürecek.
  • Yakın yerleşkelerdeki kamu kurum ve müesseselerinin personel servis hizmeti beraber ihale edilecek.
  • Servisten yararlanan şahıs sayısı aracın kapasitesinin yüzde 70’inin altındaysa o hatta servis verilmeyecek.
  • Personel servisi ihalelerinde model yılı yeni olmayan araçlara öncelik verilecek.

SERVİSİ KALDIRILANA DESTEK VERİLECEK

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da yeni servis düzenlemesiyle ilgili dikkat çeken bir değerlendirmede bulunmuş oldu. Servisleri kaldırılacak çalışanlara ekonomik olarak destek sunulacağını ifade eden Yılmaz, “Kamuya eleman alınmayacak diye bir şey söz mevzusu değil, bir sınır getiriliyor. Ne kadar eksildiyse o denli istihdam yapılacak. Bunu aşmamak istiyoruz. Kamuda 5 milyonun üstünde çalışan var. Bir de personel harcamaları tek seferlik değil, devamlı harcamayı gerektiren hususlar. Kamu hizmetlerini aksatmadan belli bir dönem için bu şekilde bir sınır getirdik. Günün ihtiyacına gore planlama yapılmış olunacak. Şu an devam eden servisler süresi doluncaya kadar devam edecek. Toplu taşıma mevzusunda kamu çalışanlara destek sunulacak” dedi.

Olgun Kızıltepe

Söz Gündem İş Dünyası Iktisat Haberler

Related Posts