Kakao krizi çikolata fiyatlarını uçurdu


Ramazan Bayramı’nda çokça ikram edilmesiyle malum çikolatada fena günler başladı. Aşırı hava koşullarının Batı Afrika devletlerinde kakao hasadını art arda üçüncü kez negatif etkilemesiyle beraber fiyatlarda süratli bir yükseliş kaydedildi. Küresel piyasalarda kakao fiyatı geçen yıla kıyasla 3 kat artarken iki hafta ilkin ilk kez ton başına 10 bin doları aştı.

Kakaodaki fiyat artışı çikolata üreticilerini de eşi benzeri görülmemiş bir maliyet baskısı altına sokarken bu durum, ürün fiyatlarına yansıdı. Çikolatasıyla dünya genelinde meşhur Belçika’da bu ürün hem mühim bir ekonomik etkinlik alanı hem de ülke kültürünün mühim bir parçası olarak öne çıkıyor. Belçika çikolatası yüksek kalitesinin yanı sıra çeşitli aroma ve dolgu içeren pralin türüyle de dikkati çekiyor.

Ülkede bazı büyük üreticilerden başka yüzlerce el yapımı ve kaliteli ürün satan butik çikolata dükkanı da etkinlik gösterirken sektörde ortalama 9 bin şahıs istihdam ediliyor. Belçika’da çikolata sektörünün senelik cirosu 6 milyar avroyu aşıyor.

DÜNYADAKİ KAKONUN YÜZDE 60’I FİLDİŞİ SAHİLİ VE GANA’DAN

Belçika Kraliyet Bisküvi, Çikolata ve Şekerleme Derneği (Choprabisco) Danışmanı Mieke Callebaut, kakao fiyatlarındaki artış ve sektörün durumunu değerlendirdi.

Kakao krizi çikolata fiyatlarını uçurdu

Uzun süreden beri çikolata sektöründe çalıştığını ve Belçika çikolatası mevzusunda tecrübeli bulunduğunu belirten Callebaut, “Kakao üretiminde ana sürem oldukca fena geçti. Kakao çekirdeği üretiminde iki büyük ülke olan Fildişi Sahili ve Gana’da hasat, daha ilkin görmediğimiz düşük seviyelerde gerçekleşti. Fildişi Sahili ve Gana dünya kakao üretiminin ortalama yüzde 60’ını gerçekleştiriyor.” dedi.

Öteki ülkelerde düşüş olmamasına karşın söz mevzusu iki ülkedeki üretimin gerilemesinin piyasanın dengesini bozduğunu dile getiren Callebaut, bu ülkelerin ekim ve mart arasındaki dönemde negatif hava koşulları yaşadığını, aşırı yağışın kakao meyvesinde hastalığa niçin bulunduğunu ve dolayısıyla üretimin azaldığını söyledi.

ÜRETİMİ HIZLA ARTIRMAK MÜMKÜN DEĞİL

Mieke Callebaut, küresel kakao talebinin ise son dönemde değişmediğini sadece stokların aşırı gerilediğini ve piyasanın spekülasyondan da etkilendiğini ifade ederek “Kakao ağaçlarının bakımı da artık pek iyi yapılamıyor. Pek oldukca ziraatçi ağaçlarını hakkaten gerektiği şeklinde koruyamıyor. Bu sebeple enerji krizinden bu yana gübre başta olmak suretiyle makine ve ziraat ilaçlarının maliyeti bu insanoğlu için de aşırı arttı. Dolayısıyla ağaçlarına yeterince bakacak kaynakları yok.” değerlendirmesini yapmış oldu.

Kakao üretimini hızla artırmanın da mümkün olmadığına işaret eden Callebaut, yeni dikilen bir kakao ağacından sadece 5-6 yıl sonrasında verim alınabildiğini söylemiş oldu.

Callebaut, kakaonun uzun bir tedarik zinciri olduğuna dikkati çekerek üreticilerin alımlarını uzun vadeli yaptıklarını, kakaoda karmaşık bir tedarik zinciri bulunduğunu ve bir sonraki sezonda üretimin iyi olup olamayacağını tahmin etmenin de mümkün olmadığını altını çizdi.

Kakao krizi çikolata fiyatlarını uçurdu

Çikolata fiyatında kakaonun etkisine ilişkin data veren Callebaut, “100 gramlık yüzde 85 oranındaki bitter çikolatada kakao içinde ne olduğu yüzde 85, şeker içinde ne olduğu de yüzde 15 seviyesindedir. Bunu, iyi bir mağazadan satın aldığınız pralinli bir kutu Belçika çikolatasıyla karşılaştırırsınız durum değişik olur. Belçika çikolatalarındaki dolgu malzemelerinde krema, tereyağı, kuruyemiş ve meyve şeklinde içerikler de bulunuyor. Kakao fiyatının bu ürünlere tesiri yüzde 85 oranında kakao içeren çikolatalarda oldukca daha değişik oluyor.” dedi.

SADECE ÇİKOLATA ÜRETİCİLERİNİ ETKİLEMİYOR

Mieke Callebaut kakaonun gevrek, dondurma, içecek ve bisküvi şeklinde ürünlerde de kullanıldığını anımsatarak kakao fiyatındaki artışın bir tek çikolata üreticilerini etkilemediğini belirtti.

Çikolata üreticilerinin bu duruma karşı neler yaptıklarını değerlendiren Callebaut, “Bu mevzuda değişik stratejiler var. Bu duruma uyum sağlamak ve değişiklik gerçekleştirmek her firmanın kendi tercihi. Kakao, çikolata üreticilerinin ana malzemelerinden ve bu yüzden çikolata fiyatlarına tesiri büyük. Şirketlerin değişik seçenekleri bulunuyor. Her şirket için geçerli tek bir çözüm yok.” diye konuştu.

Callebaut, değişik firmaların değişik çözümler geliştirdiğinin altını çizerek “Sektörün seçkin (Premium) ucunda mısınız yoksa daha düşük fiyata mı sahipsiniz? Kilogramı 100 avro olan çikolata da 20 avro olan çikolata da var. Seçenekler fiyatlara bakılırsa değişim gösteriyor. Bir çok firmanın zor zamanlar geçirdiğini düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Belçika’da çikolata endüstrisinin ekonomik büyüklüğünün senelik 6,1 milyar avroyu bulduğunu kaydeden Mieke Callebaut, ülkenin yılda 3,4 milyar avroluk çikolata ihraç ettiğini sözlerine ekledi.

Kakao Yağı Dünya Internasyonal Ziraat Iktisat Güncel Haberler

Related Posts